Na stacji ORLEN w Wałbrzychu zatankujesz wodór

19 września 2022

Dotyczy firmy: PKN Orlen,

W Wałbrzychu powstanie stacja tankowania wodoru. Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozytywną decyzję w tej sprawie NFOŚiGW ogłosił w poniedziałek podczas konferencji w Wałbrzychu. Stacja będzie dostępna dla wszystkich pojazdów z napędem wodorowym. Jej oddanie do użytku planowane jest w pierwszym kwartale 2024 roku. 

– Działamy zgodnie z planem. W naszej strategii wodorowej do 2030 roku zadeklarowaliśmy budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru w Europie Środkowej i konsekwentnie realizujemy ten cel. Wałbrzych to kolejne miasto, w którym zainwestujemy, umożliwiając jego mieszkańcom tankowanie czystego, zeroemisyjnego paliwa. Jesteśmy liderem nowoczesnej mobilności, opartej na zaawansowanych, przyjaznych środowisku technologiach. Ich wdrażanie skutecznie wzmacnia konkurencyjność naszego biznesu i przybliża nas do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Wodór to także ważny krok w budowaniu niezależności energetycznej Polski – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Wałbrzyska stacja tankowania wodoru PKN ORLEN będzie ogólnodostępna i czynna całą dobę. Zostanie przystosowana do zasilania autobusów komunikacji publicznej. Miasto na ich zakup otrzymało dotację z NFOŚiGW. Wodór będą mogły tankować również samochody osobowe, a docelowo także pojazdy ciężarowe. Jej uruchomienie jest zaplanowane w pierwszej połowie 2024 roku. Koncern otrzymał pozytywną decyzję o dofinansowaniu tej inwestycji z programu priorytetowego NFOŚiGW „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”.

– Wdrożenie nowoczesnej technologii wodorowej bezpośrednio przyczyni się do poprawy jakości powietrza w miastach, ponieważ pojazdy napędzane tym paliwem emitują wyłącznie parę wodną. Wpłynie także na obniżenie poziomu hałasu, zwiększając komfort podróżowania. Wodór ma wiele atutów, dlatego będziemy rozwijać tę technologię podejmując współpracę z kolejnymi partnerami – mówi Józef Węgrecki, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Operacyjnych.

Grupa ORLEN realizuje strategię wodorową w oparciu o program „Hydrogen Eagle”, który zakłada powstanie do 2030 roku europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. W ramach programu zbudowana zostanie także sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce powstanie ok. 57 stacji, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28.

Koncern wykorzystuje wszelkie możliwości wsparcia inwestycji wodorowych. Przedsięwzięcia zaplanowane w Polsce, w ramach programu „Hydrogen Eagle”, znajdują się w prestiżowym gronie europejskich projektów ubiegających się o pomoc publiczną w ramach największego mechanizmu wspierającego rozwój gospodarki wodorowej w Europie – IPCEI.

Źródło: inf. pras.