Mistrzostw Świata w długodystansowych lotach balonów ze wsparciem Energi z Grupy ORLEN

20 sierpnia 2021

Dotyczy firmy: Energa,

64. Puchar Gordona Bennetta to najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze na świecie. Zawody organizowane są od 1906 roku. W tym roku, po 85 latach ponownie odbędą się w Polsce. Najlepsze załogi z całego świata w Toruniu rozpoczną podróż, w której najważniejszy będzie pokonany dystans.

Polska sześciokrotnie tryumfowała w tych zawodach. Czterokrotnie przed wojną w latach 1933, 1934, 1935, 1938 i dwukrotnie po wojnie w latach 1983, 2018. To właśnie w stulecie polskiej niepodległości, w 2018 roku, załoga Mateusza Rękasa i Jacka Bogdańskiego zwyciężyła zawody o Puchar Gordona Bennetta, zapewniając Polsce przywilej organizacji kolejnych, 64. Mistrzostw Świata balonów gazowych w lotach długodystansowych.

Ceremonia otwarcia odbędzie się 19 sierpnia na terenie Starego Miasta w Toruniu, z kolei wylot balonów planowany jest na 20 sierpnia z Lotniska Aeroklubu Pomorskiego. Nie zabraknie również atrakcji dla publiczności takich jak pokazy lotnicze i rekonstrukcyjne czy występy artystyczne. Całość wydarzenia odbywać się będzie ze wsparciem Energi z Grupy ORLEN jako sponsora strategicznego 64. Pucharu Gordona Bennetta.

– Puchar Gordona Bennetta rozegrany w Polsce, oprócz prestiżu niekwestionowanego wymiaru sportowego, ma szansę przyczynić się do promocji naszego kraju za granicą oraz popularyzacji sportu lotniczego – mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energa SA. – A ten wyjątkowo widowiskowy sport doskonale łączy tradycję z nowoczesną technologią.

Zasady zawodów nie zmieniły się od 1906 roku: najlepsi piloci balonów gazowych startują z tego samego miejsca, w podobnym czasie na balonach o jednakowej pojemności. Wszyscy próbują osiągnąć jak najdłuższy dystans w linii prostej od miejsca startu do lądowania w obszarze mapy zawodów. Dwuosobowe załogi spędzają ze sobą 2-3 dni w jednym małym koszu pokonując setki kilometrów. Zmagania zawodników widzowie z całego świata mogą podziwiać dzięki relacji w Internecie. Warto przypomnieć, że w 2018 roku, zwycięska załoga Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, w czasie 58 godzin i 28 minut przelecieli dystans 1145 km. W ten sposób Polacy wywalczyli już szósty Puchar Bennetta i umocnili się na siódmym miejscu w klasyfikacji dotychczasowych zwycięzców imprezy. W roku 2021 liczymy na ponowny sukces naszych rodaków i zwycięstwo w rywalizacji o najcenniejsze trofeum najstarszych na świecie zawodów balonów gazowych.

64. Puchar Gordona Bennetta odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Źródło: inf. pras.