LOTOS pomaga w transporcie uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy

20 kwietnia 2022

Dotyczy firmy: Grupa LOTOS,

Polferries otrzymało od Fundacji LOTOS darowiznę w wysokości 300 tys. złotych. Sfinansowano z niej zakup dodatkowych 66 tys. litrów paliwa dla promu w ramach prowadzonej przez przewoźnika akcji bezpłatnego transportu ukraińskich uchodźców do Szwecji. Dotychczas LOTOS przeznaczył już w sumie ponad 4 mln złotych na pomoc Ukrainie.

Od początku akcji pomocowej, na pokładach promów Polferries do Szwecji przewieziono prawie 10 000 obywateli Ukrainy i ponad 880 samochodów osobowych. Do potrzebujących dotarł również kolejny transport z żywnością, odzieżą, kocami czy agregatami prądotwórczymi, zebranymi przez działające w Szwecji organizacje pomocowe i instytucje. Na pokładach promów Polferries przewieziono także pojazdy medyczne i wozy strażackie, które docelowo trafiły do ukraińskich służb. W pomoc zaangażowali się także pracownicy spółki.

– Od początku konfliktu wspieramy przede wszystkim te podmioty i organizacje, które potrafią skutecznie docierać z pomocą bezpośrednio do tych najbardziej potrzebujących. Stąd właśnie współpraca z Polferries, ale także m.in. ta z Polskim Czerwonym Krzyżem czy z Caritasem. Oczywiście to nie znaczy, że nie angażujemy się w mniejsze inicjatywy. Cały czas monitorujemy sytuację i analizujemy wszystkie wnioski – mówi Wiesław Labuda, prezes Fundacji LOTOS.

Fundacja LOTOS włącza się w pomoc na rzecz mieszkańców Ukrainy od początku marca. Dotychczas na ten cel organizacja przeznaczyła już w sumie ponad 4 mln złotych. Wspólnie z Caritas Polska finansuje pomoc socjalną dla uchodźców w Polsce w postaci zakupu żywności, zaopatrzenia medycznego oraz artykułów pierwszej pomocy. Wsparcie obejmuje także Caritas Gdańsk, który prowadzi pomoc socjalną dla ludności ukraińskiej.

LOTOS współpracuje również z Polskim Czerwonym Krzyżem, któremu przekazano kwotę 500 tys. zł na zakup hurtowych ilości materiałów medycznych, przede wszystkim: opatrunkowych, sprzętu ratowniczego oraz ogrzewanych namiotów, które trafią bezpośrednio na Ukrainę.

Spółka współfinansuje także pobyt i wyżywienie dla 180 uchodźców z Ukrainy w miejscowościach na południu Polski, a wspólnie z Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku partycypuje w kosztach pobytu w województwie pomorskim dużej grupy dzieci z ukraińskich sierocińców. Fundacja LOTOS współpracuje również z Akademią Medyczną w Gdańsku i w ramach tej współpracy sfinansuje koszty pobytu i leczenia dzieci z chorobami onkologicznymi, które przyjechały i wciąż przyjeżdżają z Ukrainy.

Gdański koncern zabezpiecza także miejsca pobytu w Polsce swoim partnerom biznesowym i organizuje dla nich pomoc medyczną. Fundacja LOTOS wspiera też pracowników całej Grupy Kapitałowej LOTOS, którzy sami podejmują indywidualne inicjatywy pomocowe.

Źródło: inf. pras.