Letnie praktyki studenckie – czy warto?

28 kwietnia 2014

Okres wakacji to czas, kiedy z jednej strony studenci chcą odpocząć od nauki i od sesji, a z drugiej strony to bardzo dobry moment, żeby podjąć pierwsze kroki w kierunku rozwijania drogi zawodowej. Czy już teraz studenci powinni zastanowić się nad znalezieniem miejsca swojej letniej praktyki zawodowej?

Praktyki zawodowe pozwalają studentom sprawdzić, jak może wyglądać ich przyszła praca, a co za tym idzie – mogą oni porównać swoje wyobrażenie o pracy zawodowej z rzeczywistością. To również bardzo dobry moment, żeby zdobyć cenne doświadczenie i podzielić się tym w CV, które zainteresuje przyszłych pracodawców. O praktykach studenckich opowiedzą Mariola Raudo, Kierownik ds. Rekrutacji oraz HR Biznes Partner Nestlé Polska S.A. oraz Agnieszka Piskała, Starszy Specjalista ds. Żywienia Nestlé Polska S.A. oraz koordynatorka III edycji konkursu dla studentów NHW.

Jakie praktyki oferuje Nestlé Polska?

Mariola Raudo, Kierownik ds. Rekrutacji oraz HR Biznes Partner: Praktyki w Nestlé to na pewno dobrze zainwestowany czas dla studentów – mogą oni odpowiadać samodzielnie za konkretny projekt lub być członkiem zespołu projektowego. Mają też możliwość skonfrontowania swojej dotychczasowej wiedzy o tym, jak wygląda praca w dużym koncernie. Mogą zweryfikować praktycznie zdobytą na studiach wiedzę i nauczyć się pracować w grupie. To bardzo ważne umiejętności, które zaowocują w przyszłości.

Dlaczego Nestlé Polska chce angażować studentów w praktyki zawodowe?

Chcemy pokazać studentom, że praca w dużej firmie może być ciekawa i pasjonująca. Osoba, która kończy Wydział Dietetyczny czy Wydział Żywienia Człowieka niekoniecznie musi się zamknąć w czterech ścianach poradni dietetycznej, ale może też wybrać zupełnie inną ścieżkę rozwoju. My te możliwości pokazujemy. Zdecydowanie większość osób, które dotychczas odbyły u nas praktyki twierdzą, że nie był to czas stracony.

Okazją do praktyk w Nestlé Polska jest konkurs „Natalia Honorata Witalna”. Na czym on polega?

Agnieszka Piskała, Starszy Specjalista ds. Żywienia Nestlé Polska S.A. oraz koordynatorka III edycji konkursu dla studentów NHW: Nestlé Polska już po raz trzeci z rzędu zaprasza do współpracy studentów i absolwentów do 26. roku życia oraz wszystkie uczelnie z całej Polski. W tym roku zadaniem, jakie czeka na młodych pasjonatów żywienia, jest zaprojektowanie inicjatywy, która zachęci kobiety w ich najbliższym otoczeniu do refleksji nad swoim sposobem odżywiania oraz aktywnością fizyczną. Patronem honorowym naszej akcji jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Jakie nagrody czekają na zwycięzców?

W konkursie wyłonionych zostanie jedenastu laureatów, którzy otrzymają możliwość rozwoju i przede wszystkim, zwiększenia kompetencji zawodowych. Trzech najlepszych autorów prac wygra staż w Nestlé, a ośmiu pozostałych weźmie udział w szkoleniach z autoprezentacji, przeprowadzonych przez agencję PR Synertime, oraz wystąpi z własną prelekcją podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej w Rogowie.

Konkurs organizowany jest po raz trzeci – czy w zeszłych latach nagrodami również były praktyki?

Dokładnie tak. W dwóch poprzednich latach nagrodami głównymi dla studentów były właśnie praktyki studenckie w Nestlé, które okazały się bardzo ciekawą formą nagrody, dlatego konkurs, jak co roku, cieszy się dużą popularnością. My z roku na rok widzimy, że praktyki dla studentów Wydziałów Żywienia to ogromne wyzwanie. Są osoby, które bardzo sobie chwalą taką formę współpracy z nami. Zeszłoroczna zwyciężczyni, Justyna Kondratowicz, nadal z nami współpracuje, mimo że jej praktyka dawno się zakończyła.