Lepsze życie na co dzień – Fundacja Wolne Miejsce i IKEA otwierają pierwszy sklep socjalny w Warszawie

2 lipca 2021

Dotyczy firmy: IKEA,

Pomoc może być niesiona na różne sposoby, co postanowiła udowodnić IKEA wraz z Fundacją Wolne Miejsce, otwierając 21 czerwca 2021 roku w Warszawie sklep socjalny dla mieszkańców stolicy. To już drugie takie miejsce na mapie Polski, zaraz po Katowicach. Celem akcji jest wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz aktywizacja i integracja społeczeństwa.

Fundacja Wolne Miejsce znana jest z organizacji Wigilii oraz Śniadań Wielkanocnych dla samotnych w Polsce. To dzięki inicjatywie organizacji i wsparciu IKEA w grudniu 2020 roku otworzono pierwszy w kraju sklep socjalny SPICHLERZ w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82, w którym można zakupić podstawowe produkty poniżej ich ceny rynkowej. To pomoc najuboższym oraz tym, zagrożonym samotnością.

Inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem odwiedzających – wsparciem objętych zostało 6 000 osób, dlatego podjęto decyzję o jej kontynuacji. 21 czerwca br. przy ul. Modzelewskiego 71 nastąpiło otwarcie kolejnego sklepu socjalnego, tym razem w Warszawie. Przestrzeń dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18 oraz w soboty 10-14. Zakupy w sklepie może zrobić każdy, kto posiada specjalną kartę wydaną przez MOPS, fundację lub decyzję prezydenta miasta w ramach interwencji samorządowej. Wszystkie produkty w ofercie, w tym artykuły żywnościowe, chemiczne, ubrania, będą sprzedawane po cenie nieprzekraczającej 50% wartości rynkowej.

Sklepy warszawskie IKEA Janki, Blue i Targówek zaprojektowały i wyposażyły nowy sklep socjalny w meble i potrzebne sprzęty. Wnętrze urządzone zostało w stylu skandynawskim, ale znajdują się tam również elementy industrialne. Pojawia się naturalne drewno, które podkreśla prostotę i minimalizm pomieszczenia. Produkty, które zostały wykorzystane w projekcie, mają być przyjazne dla ludzi i planety. Marka odpowiada także za organizację punktu kawowego, który posłuży odwiedzającym jako przestrzeń do spotkań, aktywizacji i integracji. Kawiarnia ma stać się miejscem nawiązywania relacji, więc jednocześnie będzie zapobiegać samotności oraz wykluczeniu społecznemu. Artykuły z krótką datą przydatności będą miały niższą cenę, co pozwoli, przeciwdziałać marnowaniu żywności.

Cieszymy się, że jako IKEA ponownie możemy brać udział w projekcie, który sprawia, że życie wielu osób zmienia się na lepsze. SPICHLERZ pozwoli najuboższym mieszkańcom Warszawy zaopatrzyć się w potrzebne produkty taniej, tak, aby nie nadwyrężyć ich budżetu domowego. Co więcej, sklep będzie także przestrzenią społecznych spotkańmamy nadzieję, że kawiarnia już w pierwszych dniach będzie tętniła życiem. Oczywiście wszystko w granicach aktualnie panujących obostrzeń – mówi Magdalena Dworak, Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Janki oraz IKEA Blue w Warszawie.

Ideą sklepów socjalnych jest poprawa jakości życia Polaków oraz troska o planetę. Inicjatywa ta wpisuje się w wartości IKEA oraz wizję firmy bycia Dobrym Sąsiadem i tworzenia lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi, także lokalnych społeczności.

Źródło: Mat. pras.