Laureaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

18 listopada 2016

Podczas uroczystej Gali, która odbyła się w czwartek w Rzeszowie, Andrzej Duda wręczył statuetki laureatom XIV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Nagrodą indywidualną za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości prezydent wyróżnił prof. Janusza Filipiaka, założyciela firmy Comarch.

Podczas uroczystej Gali, która odbyła się w czwartek w Rzeszowie, Andrzej Duda wręczył statuetki laureatom XIV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Nagrodą indywidualną za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości prezydent wyróżnił prof. Janusza Filipiaka, założyciela firmy Comarch.

Nagrody zostały przyznane w kategoriach:

Lider MŚP – ML System

Rodzinne przedsiębiorstwo powstałe w 2007 roku w Zaczerniu, woj. podkarpackie. Wykonuje kompleksowe systemy zabezpieczeń obiektów (m.in. systemy nagłaśniające, sieci strukturalne, sterowanie oświetleniem, systemy zapobiegania powstawania pożarów i BMS) oraz systemy pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i ich integrację z budynkami. Firma otworzyła pierwszą na świecie fabrykę produkującą ogniwa fotowoltaiczne według własnej technologii.

Narodowy Sukces – Wielton

Największy polski producent naczep, przyczep i zabudów samochodowych. Spółka należy do grona 3 największych producentów w swojej branży w Europie. Dotychczas na drogi Europy wyjechało ponad 65 tysięcy naczep i przyczep. Grupa Wielton posiada zakłady produkcyjne w Polsce i Francji, a także montownie we Włoszech i Rosji. W 2015 roku Wielton otrzymał status Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Międzynarodowy Sukces – Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych (WISS)

WISS jest liderem rynku samochodów specjalistycznych na świecie. Firma dostarcza produkty na rynek europejski, azjatycki oraz afrykański – samochody z logiem WISS jeżdżą po drogach w ponad 40 krajach. Firma jako jedyna w branży posiada własny nowoczesny zakład produkcyjny zabudów kompozytowych. Firma zapewnia szeroką gamę produktów takich jak: samochody ratowniczo-gaśnicze, lotniskowe, ratownictwa technicznego, specjalistyczne samochody dowodzenia i łączności, policyjne miotacze wody.

Odpowiedzialny Biznes – Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych

Firma produkuje i prowadzi sprzedaż wyrobów higienicznych, medycznych i kosmetycznych. Zatrudnia ponad 7 tys. pracowników. W ramach swojej działalności firma corocznie organizuje konferencje dotyczące opieki długoterminowej, jest sponsorem międzynarodowej ligi piłki nożnej osób niepełnosprawnych. Firma również prowadzi Fundację „Razem Zmieniamy Świat”, w ramach której m.in. wydawane są bezpłatne poradniki dla osób zajmujących się opieką osób niesamodzielnych, organizowane są bezpłatne warsztaty dla rodzin.

START-UP.PL – Zortrax

Producent drukarek 3D, który pomimo krótkiej działalności gospodarczej, zdążył już z powodzeniem wprowadzić na rynek autorską drukarkę Zortrax M200, unikalne oprogramowanie (Z-Suite) i materiały do druku (Z_Filament Series). Tworzone w Polsce produkty Zortrax S.A. sprzedawane są w ponad 50 krajach świata, na 6 kontynentach.

Badania + Rozwój – OncoArendi Therapeutics

Firma założona w 2012 roku specjalizuje się w poszukiwaniu i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób zapalnych oraz nowotworowych. Celem firmy jest opracowanie skutecznej terapii nieuleczalnych chorób, takich jak nowotwory mózgu, płuc i jelita grubego. W realizacji prac B+R firma współpracuje z wiodącymi ośrodkami badawczymi w UE, USA oraz Australii. OAT zatrudnia wielu badaczy powracających do Polski ze staży podoktorskich na czołowych uniwersytetach w USA.

Nagroda indywidualna – Januszowi Filipiakowi – Comarch

Nagrodę indywidualną Prezydent RP przekazał Januszowi Filipiakowi z firmy Comarch.

Janusz Filipiak – profesor, doktor habilitowany w zakresie nauk technicznych. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się nowoczesnymi technologiami. W 1993 r. założył Comarch – pierwszą firmę w Polsce opartą na wiedzy. Ukończył szkolenie menedżerskie w Japonii. Był konsultantem naukowym France Telecom oraz pełnił funkcję dyrektora pełnomocnego Teletraffic Research Centre na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia).

źródło: prezydent.pl

foto: Krzysztof Sitkowski / KPRP