Kompania Piwowarska wyróżniona w Rankingu Inwestycji Dekarbonizacyjnych

28 kwietnia 2022

Dotyczy firmy: Kompania Piwowarska,

Kompania Piwowarska została wyróżniona w drugiej edycji Rankingu Inwestycji Dekarbonizacyjnych. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się 25 kwietnia br. podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Kompania Piwowarska została wyróżniona za podpisany kontrakt typu PPA (2019 r.) na dostawę energii ze źródeł odnawialnych. Była to pierwsza w Polsce umowa typu PPA, która umożliwiła sfinansowanie – bez dotacji państwowych – rozbudowy działającego już parku wiatrowego o 3 turbiny. Od 2021 roku zapotrzebowanie na energię elektryczną browarów Kompanii Piwowarskiej (Tyskie Browary Książęce, Lech Browary Wielkopolski, Dojlidy Browar Białystok) jest w całości pokrywane energią wiatrową.

– Jesteśmy zaszczyceni wyróżnieniem i obecnością w gronie spółek, które aktywnie uczestniczą w zielonej transformacji polskiej gospodarki. Realizacja postanowień umowy, czyli osiągnięcie neutralności węglowej w naszych browarach do 2030 roku jest jednym z celów zrównoważonego rozwoju jakie wyznaczyliśmy sobie w strategii Lepsza Przyszłość 2030. Podejmujemy liczne działania związane z polityką klimatyczną i Europejskim Zielonym Ładem, a zasilanie browarów energią pochodzącą z wiatru jest jednym z nich. Dla porównania: w 2019 r. z tytułu emisji zakresu scope 2 – zakup energii elektrycznej – firma wyemitowała 70 389 ton CO₂. Po przejściu na energię elektryczną pochodzącą z wiatru w 2021 r. emisja z tego tytułu wynosi zero ton – komentuje Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektorka ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej.

Ranking Inwestycji Dekarbonizacyjnych jest zbiorem najbardziej pomysłowych i efektywnych działań służących ograniczaniu emisji CO₂ do atmosfery i negatywnego wpływu na klimat i środowisko. To część szerszej kampanii pod nazwą „Zielony indeks” skierowanej do organizacji i firm aktywnie uczestniczących w zielonej transformacji polskiej gospodarki. Gala rozdania nagród odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wyboru liderów Rankingu dokonała rada kampanii „Zielony indeks” złożona z przedstawicieli instytucji i organizacji związanych z polityką środowiskową oraz autorytetów w tej dziedzinie.

Źródło: inf. pras.