Kolejny szkolny rok współpracy ING ze Zwolnionymi z Teorii

17 listopada 2023

Dotyczy firmy: ING Bank Śląski,

ING Bank Śląski oraz Fundacja ING Dzieciom kontynuują współpracę z Fundacją Zwolnieni z Teorii. W roku szkolnym 2023/2024 program „Krok do przodu” został rozszerzony o teamaty takie jak bezpieczeństwo w sieci, edukacja finansowa oraz klimatyczna.

Olimpiada projektów społecznych

Olimpiada „Zwolnieni z Teorii” to niepowtarzalna okazja, by młodzi ludzie ze średnich szkół w całej Polsce, pokazali swoje umiejętności i zrobili coś dobrego dla innych. Konkurs projektów społecznych daje możliwość sprawdzenia swoich sił w tworzeniu pierwszych projektów, a także zdobycia bezcennego doświadczenia i kompetencji przyszłości. Dzięki wsparciu Mentorów ING  i dostępowi do praktycznej wiedzy z zakresu zarządzania projektem, uczestnicy mogą rozwijać swoje zdolności i umiejętności. Udział nagradzany jest certyfikatami biznesowymi oraz certyfikatem ING Banku Śląskiego.

Organizatorzy olimpiady z Fundacji Zwolnieni z Teorii we wrześniu 2023 r. dotarli do ponad 1200 szkół średnich z całej Polski i spotkali się z ponad 100 tys. uczniów. W trakcie spotkań inspirowali nastolatków do tego, aby stworzyli zespół, wybrali problem społeczny i zrobili własny projekt np. akcję charytatywną, wspólne wydarzenie integrujące czy aplikację mobilną dla społeczności szkolnej. Aby wziąć udział w tegorocznej olimpiadzie, wystarczy zebrać zespół, zarejestrować się i stworzyć projekt do 12 grudnia 2023 r. na stronie. Pod koniec roku szkolnego, wiosną 2024 r. najlepsze projekty będą mogły powalczyć podczas wielkiego finału m.in. o nagrodę „Złotego Wilka”. Szkoły, które zainspirują młodych do wzięcia udziału w olimpiadzie, zostaną docenione w Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii, którego Partnerem jest ING Bank Śląski.

Biznes i Zarzadzanie – nowy przedmiot w szkołach średnich

Od września 2023 r. w szkołach obowiązuje nowy przedmiot biznes i zarządzenie, który zastąpił dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości i przedmioty ekonomiczne. Jedna z największych zmian zakłada pracę zespołową i metodą projektową. ING Bank Śląski współpracował z Fundacją Zwolnieni z Teorii w przygotowaniu narzędzi i materiałów wspierających nauczycieli w nauce nowego przedmiotu „Biznes i Zarządzanie” , w ramach programu „Already Job-ready” realizowanego od 2021 r. Jego celem było wspieranie kompetencji, które pomogą młodym ludziom wejść na rynek pracy oraz przygotowanie nauczycieli do nauczania nowego przedmiotu.

Poprzednia edycja programu „Krok do przodu”

W poprzednim roku szkolnym w olimpiadzie wzięło udział aż 16,5 tysiąca uczniów, 884 nauczycieli i 6,2 tysiąca młodych ukończyło 1200 projektów. Wyróżnionych zostało 10 niesamowitych pomysłów z programu „Krok do Przodu” ING Banku Śląskiego i Fundacji ING Dzieciom. Efektem zaangażowania było dotarcie aż do 4 mln beneficjentów programu.

Złotego Wilka w temacie kultura otrzymał  projekt „BezGańby”. Pielęgnowanie ślōnskij gŏdki, regionalnych tradycji, obyczajów. To wszystko cele grupy projektowej z Rybnika. Poprzez komunikację z odbiorcami w social mediach prezentowano i przybliżano zagadnienia związane ze śląskością. Projekt był mentorowany przez Sławka Gwioździka  i Izę Olech-Pytkowską z ING.

Ponadto 9 projektów zostało nagrodzonych Srebrnymi Wilkami, czyli nagrodą dla najlepszych projektów w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, śląskim (2), warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

–  Duże uznanie dla wszystkich młodych ludzi, którzy realizują projekty społeczne w ramach „Zwolnieni z Teorii”. Z jednej strony zyskują poczucie sprawstwa, wiarę w siebie i budują cenne kompetencje na przyszłość, z drugiej strony wnoszą do życia społecznego pozytywne zmiany, zwracają uwagę na ważne tematy, dzielą się swoimi pasjami i umiejętnościami. Wspieranie zespołów w ich drodze do celu jest dla nas, mentorów, cennym i wartościowym doświadczeniem – mówi Maja Chabińska Rossakowska, dyrektorka HR w ING Banku Śląskim, przewodnicząca Rady Fundacji ING Dzieciom.

Więcej informacji na stronie  zwolnienizteorii.pl