IKEA w Polsce pomaga osobom dotkniętym wojną w Ukrainie

24 marca 2022

Dotyczy firmy: IKEA,

W obliczu kryzysu humanitarnego wywołanego przez wojnę w Ukrainie, IKEA angażuje się w pomoc tym, którzy ucierpieli w jej wyniku. W pierwszych czterech tygodniach wojny przekazano łącznie ponad 50 tys. produktów, które są realnym wsparciem dla ponad 36 tys. osób szukających schronienia w Polsce.

Poczucie wspólnoty i troska o ludzi pozostaje w samym sercu kultury IKEA. Od początku wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie, IKEA w Polsce, angażuje się, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym, w pomoc osobom, które odczuwają jej skutki. Zadbano przy tym o to, aby pomoc dotarła do najbardziej potrzebujących. W pierwszych dniach wojny IKEA, wspólnie z partnerami, skupiła się na niesieniu pomocy rzeczowej. Z czasem uruchamiane będą kolejne działania, ponieważ osoby poszukujące pomocy w Polsce będą potrzebowały długofalowego wsparcia.

– Wojna w Ukrainie to ogromna ludzka tragedia. Jesteśmy nią głęboko poruszeni. Jako Grupa Ingka w Polsce od samego początku współpracujemy z UNHCR, Fundacją Ocalenie, Polskim Czerwonym Krzyżem oraz lokalnymi organizacjami pozarządowymi i samorządami zajmującymi się pomocą humanitarną – zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. Zdecydowana większość osób uciekających z Ukrainy to kobiety z dziećmi. Dlatego skupiamy się m.in. na tworzeniu bezpiecznych przestrzeni dla najmłodszych, w których mogą choć na chwilę zapomnieć o traumatycznych przeżyciach i po prostu być dziećmi. Takie miejsca mają również ogromne znaczenie dla kobiet – dają im chwilę na kontakt z rodziną, wzięcie prysznica czy zaplanowanie kolejnych działań z poczuciem komfortu, że ich dzieci w tym czasie są bezpieczne. Tego typu inicjatywy są nie do przecenienia, ale jednocześnie dostrzegamy konieczność rozpoczęcia prac nad działaniami, które przyniosą stabilizację w życiu uchodźców i uchodźczyń. W naszych planach znajdują się m.in. tworzenie bezpiecznych, długoterminowych miejsc zakwaterowania i działania ułatwiające znalezienie zatrudnienia, zwłaszcza dla kobiet – mówi Agata Czachórska, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail w Polsce.

Od pierwszych dni wojny jednym z priorytetów IKEA w Polsce było zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz ich rodzinom bezpośrednio dotkniętym tym konfliktem. W ramach wielowymiarowego pakietu pomocy uruchomiony został fundusz na bezzwrotne wsparcie finansowe z uproszczoną i przyspieszoną procedurą. Środki mogą zostać przeznaczone m.in. na zorganizowanie transportu rodziny z granicy, wsparcie psychologiczne, pokrycie kosztów zagospodarowania w Polsce, czy opłacenie kosztów leczenia i legalizacji pobytu.

Pracownikom i pracowniczkom dotkniętym wojną w Ukrainie oferowane są także dodatkowe płatne dni wolne, które mogą wykorzystać, by zadbać o sprawy formalne. Istnieje również możliwość skorzystania z samochodów służbowych, aby przetransportować bliskich z granicy lub innych lokalizacji.

Zaangażowanie pracowników

Ostatnie cztery tygodnie pokazały, jak wielkie serca mają pracowniczki i pracownicy IKEA, którzy zjednoczyli swoje działania, niosąc pomoc we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i samorządami. Każda inicjatywa, niezależnie od skali, jest dla IKEA tak samo cenna i ważna.

– Reakcja ludzi w Polsce i naszych współpracowników, ich gotowość i zaangażowanie w niesienie pomocy napawa nas dumą i pokazuje, jak wygląda solidarność i empatia w działaniu. Jesteśmy głęboko poruszeni postawą naszych pracowniczek i pracowników, którzy od czterech tygodni niosą pomoc i angażują się na wiele różnych sposobów. Ich działania przyczyniają się do poprawy warunków, w jakich znalazły się osoby dotknięte wyniszczającą wojną. Nasi Koledzy i Koleżanki poświęcali także swój prywatny czas i energię, m.in. montując meble, organizując niezbędny transport, czy przygotowując miejsca noclegowe dla osób szukających schronienia w Polsce – dodaje Agata Czachórska.

W lokalne działania na rzecz osób dotkniętych wojną w Ukrainie włączyły się wszystkie sklepy IKEA Retail w Polsce. Zaangażowanie pracowników i pracowniczek sklepów m.in. z Warszawy, Poznania i Lublina pozwoliło na doposażenie punktów recepcyjnych i tymczasowych miejsc noclegowych zlokalizowanych na granicy i w wybranych miastach Polski. Dzięki inicjatywie IKEA Łódź oraz IKEA Gdańsk, na rzecz potrzebujących przekazane zostały produkty pierwszej potrzeby, takie jak łóżka, materace, pościel, ręczniki, zastawa stołowa, ale też torby FRAKTA, które ułatwią uchodźczyniom i uchodźcom transport rzeczy.

Jednym z pierwszych sklepów, który ruszył z pomocą, była IKEA Katowice. Zespół IKEA odpowiedział na prośbę Fundacji Giesche o pomoc w zorganizowaniu zakwaterowania dla uchodźczyń w Fabryce Porcelany w Katowicach. Dzięki szybkiemu wsparciu udało się znaleźć miejsce dla mam z dziećmi, łącznie dla 54 osób. Na miejsce zostały dostarczone najpotrzebniejsze meble i akcesoria wyposażenia wnętrz, a pracownicy zaangażowali się w montowanie dostarczonych produktów.

Z kolei w Krakowie powstała m.in. Szafa Dobra, czyli wspólna inicjatywa Fundacji Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie, IKEA Kraków, Strabag Polska oraz Diverse. To miejsce, w którym uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy mogą bezpłatnie i w komfortowych warunkach otrzymać potrzebną odzież. Szafa Dobra została urządzona na wzór klasycznego sklepu – wyposażono ją w przymierzalnie, kącik zabaw i przestrzeń dla rodziców z dziećmi.

Nie tylko pracownicy sklepów IKEA angażują się w niesienie wsparcia dla uchodźców i uchodźczyń. Działania pomocowe objęły cały łańcuch wartości IKEA w Polsce. Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach przygotowało m.in. tymczasową noclegownię w Siechnicach k. Wrocławia. Centra handlowe Ingka Centres, które są częścią rodziny IKEA, prowadzą liczne akcje pomocowe w Lublinie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Łodzi. Przykładem działań jest pomoc Centrum Handlowego Matarnia w zakupie żywności, środków higienicznych oraz artykułów RTV/AGD dla Fundacji Gdańsk Pomaga. Z kolei Port Łódź, wspólnie z IKEA, rozpoczyna współpracę z Fundacją Happy Kids. Celem projektu jest wsparcie dzieci z domów dziecka w Ukrainie. Natomiast Ikano Industry, odpowiedzialne za produkcję materaców, przekaże łącznie 6000 materaców na potrzeby punktów recepcyjnych i noclegowych.

Globalne zaangażowanie IKEA

Grupa Inter IKEA i Grupa Ingka oraz IKEA Foundation, wraz z międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi, podjęły już szereg inicjatyw, aby wesprzeć ludzi cierpiących z powodu wojny w Ukrainie. IKEA Foundation, organizacja charytatywna finansowana w całości przez Grupę Ingka, ogłosiła przekazanie darowizny w wysokości 20 mln euro na pomoc humanitarną dla osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów w wyniku wojny. Działanie to jest odpowiedzią na pilny apel Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) o zwiększenie wsparcia dla osób dotkniętych wojną. Kolejne 5 mln euro przekazane zostało organizacji Lekarze Bez Granic na wsparcie działalności medyków w Ukrainie.

Grupa Inter IKEA i Grupa Ingka przeznaczą po 10 milionów euro (czyli łącznie 20 milionów euro) wsparcia w postaci produktów oraz dodatkowej pomocy dla UNHCR, Fundacji Save the Children i innych organizacji pomocowych działających na lokalnych rynkach.

Sytuacja w Ukrainie zmienia się w szybkim tempie. Grupy obu spółek będą w swoich działaniach niezmiennie mieć na uwadze przede wszystkim dobro ludzi i ich aktualne potrzeby. Dom to najważniejsze miejsce na świecie, a IKEA wierzy, że wszyscy zasługujemy na dom, w którym możemy czuć się bezpiecznie.

Źródło: inf. pras.