IKEA na Ekostacji. Wspólne działania STENA Recycling i IKEA dla recyklingu w Warszawie

Ta informacje została zamieszczona w portalu powyżej 11 lat temu.
Dane w niej opisane i stan prawny, na który się powołuje, mogły się zdezaktualizować.
16 października 2012

360 kg to waga odpadów, którą rocznie produkuje przeciętny mieszkaniec Warszawy.  W sumie to około 700 000 ton odpadów z gospodarstw domowych. Więcej niż 80% tych odpadów może być odzyskana, ale tylko 12% trafia do recyklingu. Dlaczego tak się dzieje? Brakuje nie tylko odpowiednich przepisów prawnych, ale również ekologicznej edukacji.  IKEA chce to zmienić dlatego też włączyła się w projekt PIERWSZEGO CENTRUM RECYKLINGU w Warszawie – STENA Ekostacja. Na terenie centrum, IKEA wspólnie z firmą STENA Recycling przygotowały specjalny edukacyjny showroom, w którym pokazują, jak prosto i efektywnie poprzez „segregację u źródła” można wprowadzić recykling w życie.

STENA Ekostacja to pierwsza w Warszawie stacja recyklingu dla mieszkańców. Można tu bezpłatnie oddać surowce wtórne oraz odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne. Cieszymy się, że nasza stacja to nie tylko miejsce przyjmowania odpadów, ale również – dzięki współpracy z IKEA – miejsce edukacji, gdzie można otrzymać gotowe rozwiązania i inspiracje jak funkcjonować, aby produkować mniej odpadów i dobrze je wykorzystywać. Segregacja opadów w domu to początek procesu recyklingu. – mówi Anna Nowakowska  STENA Recycling

Oczywiście żeby oddać do recyklingu odpady z gospodarstwa domowego, najpierw trzeba odpowiednio wyselekcjonować surowce wtórne w domu. Nie zawsze jest to łatwe, stąd pomysł na specjalny showroom. Wnętrze ekologiczno – edukacyjne, które powstało w niebieskim kontenerze na terenie EKOSTACJI, podzielone jest na dwie części: w pierwszej stworzono kuchnię, druga część służy jako pokój dzienny do wypoczynku. IKEA wyposażyła je meblami i akcesoriami, które w praktyczny sposób pokazują ideę RECYKLINGU – przyświecającą całemu przedsięwzięciu. Służą do sortowania odpadów, nadają się do ponownego przetworzenia lub same zostały stworzone w procesie recyklingu.

IKEA w projekcie STENA Ekostacja prezentuje produkty, możliwości i rozwiązania wspierajace ekologiczny styl życia. Zgodnie z realizowaną przez nas strategią, zakładającą że „zrównoważone życie zaczyna się w domu” chcemy pokazać mieszkańcom Warszawy, że w łatwy i prosty sposób mogą ograniczyć własny wpływ na środowisko. Wystarczy np. właściwie segregować domowe odpady u źródła – mówi Kamila Popławska Lokal Marketing Manager IKEA Targówek. Kuchnia jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia i sprawdzenia swoich ekologicznych nawyków. To miejsce, gdzie zużywane jest mnóstwo energii i gdzie wytwarza się sporo odpadów. IKEA podpowiada, jak właściwie nimi gospodarować  – dodaje Kamila Popławska z IKEA Targówek.

Poza produktami wiążącymi się z ideą recyklingu (np. różnymi typami pojemników do sortowania odpadów), w showroomie znajdziemy też oświetlenie LED-owe, które nie tylko pozwala oszczędzać energię, ale jest też bezpieczne dla ludzi i środowiska oraz działa zdecydowanie dłużej. W salonie są stoliki z bambusa, który należy do surowców szybko odnawialnych, poduszki uszyte ze skrawków poprodukcyjnych, energooszczędna zmywarka do naczyń, czy tekstylia z lnu, który dzięki swoim właściwościom jest nie tylko wygodny i zdrowy dla użytkownika, ale także jego produkcja jest bardziej przyjazna dla środowiska.

Wartości wspólne dla STENA Ekostacja i IKEA to najwyższe standardy jakości, odpowiedzialność poprzez partnerstwo oraz oszczędzanie zasobów – własnych i cudzych, jak również nieustanny rozwój kompetencji poprzez inwestycje w badania i rozwój w poszukiwaniu efektywnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań.

Zrównoważony rozwój to dla IKEA jedna z podstaw działalności biznesowej, nie tylko w wewnętrznych działaniach i relacjach z partnerami zewnętrznymi, ale także w oferowanych przez nas produktach i rozwiązaniach dla klientów. To praca dająca wymierne, pozytywne rezultaty. Recykling i nieodłącznie związane z nim selektywne przygotowywanie oraz zbiórka odpadów to idealny sposób na zrównoważone życie w domu. Do tego zachęcamy konsumentów – dodaje Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail w Polsce.

STENA Ekostacja jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00, a w soboty i niedziele 9.00 – 15.00.

Adres: Warszawa, ul. Chełmżyńska 180

Źródło: Materiały prasowe