Henkel Polska powrócił z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Warszawie

30 maja 2023

Dotyczy firmy: Henkel Polska,

Henkel Polska kontynuuje autorski międzynarodowy program edukacyjny pod nazwą Świat Młodych Badaczy, którego celem jest rozbudzenie zainteresowania naukami ścisłymi. W ramach tegorocznej edycji odbyły się warsztaty w rejonie Dzierżoniowa i Stąporkowa, gdzie znajdują się fabryki Henkla. Uczestniczyło w nich ponad 820 dzieci. Na przełomie maja i czerwca projekt gości w warszawskich szkołach i okolicznych miejscowościach – udział weźmie 15 placówek i ponad 400 uczniów.

Świat Młodych Badaczy wspiera rozwój ważnych umiejętności u dzieci

Świat Młodych Badaczy to międzynarodowy program edukacyjny skierowany do uczniów klas 2-4 szkół podstawowych, realizowany w Polsce od 2016 roku. W czasie 90-minutowych interaktywnych warsztatów w szkołach, dzieci wykonują eksperymenty badawcze – odmierzają potrzebne składniki, samodzielnie identyfikują badane substancje i wyciągają wnioski. Takie zajęcia z zakresu nauk ścisłych pobudzają kreatywność dzieci oraz uczą je zbierania informacji, analizy i interpretacji danych.

Rozwój i sukces projektu Świat Młodych Badaczy

Zgodnie z założeniem projektu zajęcia stacjonarne odbywają się w wybranych szkołach podstawowych, znajdujących się w pobliżu zakładów produkcyjnych firmy Henkel zlokalizowanych w Raciborzu, Stąporkowie i Dzierżoniowie. Od 2020 roku dostępna jest strona Świata Młodych Badaczy, a zamieszczone tam filmy edukacyjne z doświadczeniami badawczymi cieszą się dużą popularnością.

Z roku na rok program rośnie w siłę, przybywa chętnych szkół i dzieci. W tegorocznej edycji 2023 program gościł już w marcu w Dzierżoniowie, a udział w nim wzięło ponad 430 uczniów, w kwietniu zaś zajęcia realizowane były w Stąporkowie i uczestniczyło w nich ponad 390 uczniów. Od początku projektu z  zajęć skorzystało już w sumie 7 290 dzieci.

Dodatkowo, we współpracy z Fundacją Polki Mogą Wszystko, na początku tego roku firma przeprowadziła serię warsztatów w języku ukraińskim dla dzieci uchodźców w Polsce m.in. w Głuchołazach, Sulechowie, Gliniku, Dębicy, Ustrzykach Dolnych, Kutnie i Warszawie.

Program zawitał do szkół w Warszawie i okolicznych miejscowościach

W tym roku Henkel powrócił do szkół w Warszawie i okolicach z projektem Świat Młodych Badaczy.

– Cieszymy się, że program Świat Młodych Badaczy budzi zainteresowanie dzieci i że możemy pokazywać nauki ścisłe w ciekawy, kreatywny sposób. Doświadczenie zdobyte podczas zajęć pozwala uczniom w pełni zrozumieć i doświadczyć, na czym polega praca naukowca i badacza. Mamy nadzieję, że zaprocentuje to w przyszłości przy ich wyborze dalszej edukacji i ścieżki zawodowej – powiedziała Dorota Strosznajder, pełnomocniczka zarządu ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

W tegorocznym projekcie wezmą udział placówki zarówno z Warszawy, jak i z okolicznych miejscowości: Dębinek, Kobyłki, Malcanowa, Ożarowa Mazowieckiego, Pruszkowa, Radzymina, i Zakrętu.

LeoLAB – partner projektu

Eksperymenty badawcze prowadzone są przez partnera programu, firmę LeoLAB, która działa w branży animacyjno-edukacyjnej i przybliża młodym ludziom nauki ścisłe dzięki zabawie oraz praktycznym doświadczeniom.

– Nie ma lepszego sposobu na naukę, niż poprzez praktykę i zabawę. To przepis na skuteczne zachęcenie najmłodszych do poszerzania swojej wiedzy i do odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Widać to w zaangażowaniu dzieci na każdym warsztacie – mówi Natalia Leońska z LeoLAB.

Henkel promuje ideę zrównoważonego rozwoju

Warsztaty nawiązują tematycznie do obszarów, w których działa firma Henkel, takich jak kleje czy środki czystości i higieny osobistej. Istotne znaczenie ma tutaj również idea zrównoważonego rozwoju, za którą firma podąża na każdym etapie swej działalności. To dlatego wśród warsztatów dla dzieci znalazły się także te poruszające tematykę ochrony środowiska, oszczędzania energii czy przetwarzania surowców.

Źródło: inf. pras.