Gwiazdy kontra wirus. Ruszyła XII edycja Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”

14 kwietnia 2021

„Gwiazdy przeciw pandemii COVID-19” to nowa kategoria w Plebiscycie „Gwiazdy Dobroczynności”. Od 13 kwietnia rusza nabór wniosków w jego XII edycji. Kapituła nagrodzi również gwiazdy zaangażowane w pomoc charytatywną, edukację, akcje społeczne czy działania na rzecz zdrowia lub ekologii. Przyznana zostanie także Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Dodatkowo, jak co roku, zostanie przyznana Nagroda Honorowa i Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem Głównym Plebiscytu został magazyn „Twój Styl”. Wzorem lat ubiegłych, redakcja miesięcznika przyzna swoją Nagrodę Specjalną. Partnerem Plebiscytu i portalu gwiazdydobroczynnosci.pl jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

– Tytuł Gwiazdy Dobroczynności otrzymują od 11 lat osoby znane, które ze swej rozpoznawalności i popularności tworzą narzędzie do pomagania, ratowania życia i zmieniania świata na lepsze. One wiedzą, że należy pomagać, bo wtedy świat będzie lepszy, ale także robią konkretne rzeczy, aby tak się stało – mówi Paweł Łukasiak, pomysłodawca Plebiscytu.

Wnioski mogą składać stowarzyszenia, fundacje, menedżerowie oraz inne instytucje prowadzące działania dobroczynne z udziałem osób znanych. Tytuł „Gwiazdy Dobroczynności” zostanie przyznany osobom lub grupie osób ze świata kultury, mediów, kina, sportu i Internetu, które nieodpłatnie dzielą się swoim czasem i umiejętnościami lub przekazują pomoc finansową, rzeczową organizacjom pozarządowym lub instytucjom prowadzącym działania dobroczynne.

Wnioski zostaną przyporządkowane do poszczególnych kategorii na etapie oceny formalnej (mogą to być takie kategorie jak: Edukacja, Społeczeństwo, Zdrowie, Ekologia, Pomoc charytatywna, bądź inne). W XII edycji dodatkowo zostaną przyznane nagrody za działania na rzecz walki ze skutkami pandemii w kategorii – Gwiazdy przeciw pandemii COVID-19.

– W tej edycji spodziewamy się zgłoszeń od stowarzyszeń i fundacji, które nominacją w Plebiscycie, będą chciały podziękować gwiazdom za ich pomoc i włączenie się w różne inicjatywy mające na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19 – mówi Renata Aderek-Zielińska, koordynatorka Plebiscytu.

Sposoby Gwiazd na dobroczynność

Gwiazdy zaangażowane w działania społeczne mają z tego radość, energię, poczucie sensu życia i mocy pomagania. Czują, że mogą odwdzięczyć się za dobre życie, uszczęśliwiając kogoś innego. Pomaganie to też fizyczne doświadczenia – śmiech, przytulenie, ciepło, pocieszenie, wzruszenie i realny dowód na moc swojej osoby jako znanej i rozpoznawalnej.

Pomagają na różne sposoby. Namawiają swoich fanów do udziału w konkretnych akcjach, kampaniach czy zbiórkach on-line. Zachęcają do pomocy dzieciom w szpitalach, do adopcji zwierząt ze schronisk, wpłacania 1 procenta podatku na wybrane fundacje i do pomocy seniorom. Naświetlają konkretny problem społeczny i pokazują, dlaczego warto być wolontariuszem. Wspierają ośrodki preadopcyjne, hospicja, szpitale, obozy dla uchodźców czy spontaniczne akcje społeczne w sieci. Przede wszystkim, przemawiają w imieniu wykluczonych społecznie i materialnie, są głosem organizacji pozarządowych i ich misji.

Gwiazdom Dobroczynności pomaga często grono oddanych fanów często niezbędnych w realizacji celów takich celów jak zbiórki charytatywne, zbieranie 1 % podatku dla wybranej instytucji, znalezienie wolontariuszy dla organizacji charytatywnej czy podpisanie petycji w ważnej sprawie.

O Programie

„Gwiazdy Dobroczynności” to jedyne w Polsce przedsięwzięcie, w którym nagradzane jest społeczne zaangażowanie osób znanych ze świata kultury, rozrywki, mediów, filmu, sportu i internetu. Od 2010 roku tytułem „Gwiazdy Dobroczynności” nagrodzono ponad 70 osób m.in.: Joannę Brodzik, Ewę Chodakowską, Annę Dereszowską, Marcina Dorocińskiego, Magdalenę Różczkę, Anję Rubik, Dorotę Wellman, Jerzego Stuhra, Artura Żmijewskiego. Program daje organizacjom pozarządowym, współpracujących z gwiazdami, okazję do symbolicznego podziękowania za współpracę.

Laureaci Plebiscytu otrzymują statuetkę firmy APART oraz czek dla wybranej przez siebie organizacji pozarządowej.

Nabór trwa od 13 kwietnia do 21 maja 2021 r. Szczegóły na gwiazdydobroczynnosci.pl >>