Gospodarka okrężna w działaniu dzięki… ręcznikom

2 września 2014

Co mają wspólnego ręczniki i ekonomia okrężna? Okazuje się, że całkiem sporo. W Belgii rozpoczął działanie start-up, który zajmuje się sprzedażą produktów posiadających certyfikat „Cradle to Cradle”. Oznacza to, że są zaprojektowane biorąc pod uwagę cały proces życia produktu. A pierwszym produktem sklepu są właśnie ręczniki.

Certyfikat „Cradle to Cradle” (dosłownie „od kołyski do kołyski” – przyp. red.) oznacza, że produkt został poddany restrykcyjnej certyfikacji, jego produkcja i utylizacja nie miały i nie będą miały w przyszłości negatywnego wpływu na środowisko. To także zapewnienie, że do produkcji wykorzystano energię ze źródeł odnawialnych, zminimalizowano zużycie wody i zagwarantowano pełną sprawiedliwość na każdym etapie łańcucha wartości.

Cradle to Cradle Marketplace, bo tak nazywa się sklep, sprzedaje obecnie wyłączenie produkty firmy Jules Clarysse, w których wszystkie półprodukty są certyfikowane zgodnie z metodologią „Cradle to Cradle”. Zadbano także o detale takie jak nici i metki, które są wykonane z organicznej bawełny. Stworzenie tego projektu było wspieranie przez belgijski rząd i trwało dwa lata. Największym wyzwaniem okazało się znalezienie barwników, które zapewniły pełną paletę barw.

Ręczniki sprzedawane przez sklep może być w pełni kompostowany, choć jego twórcy mają nadzieję, że klienci zdecydują się oddać go do recyklingu. Zwracają oni uwagę na to, że bawełnę można odzyskać i możliwe jest stworzenie zupełnie nowego ręcznika z tego samego materiału. Produkty sprzedawane przez sklep są dostępne również w Polsce.

Źródło: Guardian