Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce – nowy bezpłatny kurs online od PFR

19 kwietnia 2023

Firmy coraz bardziej zdają sobie sprawę, że muszą działać w sposób zrównoważony i zmniejszać negatywny wpływ swojej działalności na środowisko. Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) to model biznesowy autorstwa PFR, pozwalający firmom na osiąganie celów środowiskowych.

Chcąc w prosty sposób zapoznać przedsiębiorców z założeniami GOZ oraz wymaganiami zielonego projektu w FENG, Polski Fundusz Rozwoju stworzył bezpłatny kurs online pt. „Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce” Powstał on we współpracy z Jolantą Okońską-Kubicą, przewodniczącą Komitetu ds. ESG w Krajowej Izbie Gospodarczej oraz przewodniczącą GR KIS 7 Gospodarka o obiegu zamkniętym w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Uczestnicy kursu dowiedzą się m. in.:

  • jak zaprojektować zielony produkt lub zaplanować zieloną inwestycję,
  • jakich wskaźników użyć, aby wykazać pozytywny wpływ projektu na środowisko,
  • jakie kwestie środowiskowe powinni wziąć pod uwagę przy ekoprojektowaniu produktów i wdrażaniu koncepcji tzw. „czystej produkcji”,
  • co to jest zasada 6R i jak mogą ją wykorzystać na etapie projektowania zielonych zmian w filozofii zero waste,
  • jak ważna jest współpraca z interesariuszami np. klientami, dostawcami, konsumentami.

Kolejne kroki w kierunku FENG

Uczestnik ukończy kurs z solidną bazą wiedzy, którą będzie mógł rozbudowywać o praktyczne umiejętności.  Uzupełnieniem programu szkoleniowego online będą warsztaty komercyjne „Finansowanie projektu z FENG”, podczas których – przy wsparciu ekspertów – uczestnicy przygotują założenia do własnego wniosku o dotację. Warsztaty odbędą się w niewielkich grupach, co ułatwi indywidualne konsultacje.