Giving circle – spotkanie crowfundingowe

27 października 2017

Według badań CBOS[1] w 2015 roku ponad ¾ Polaków pomagało potrzebującym. Najczęściej przekazujemy pieniądze na konkretne cele dobroczynne. W odpowiedzi na te potrzeby Akademia Rozwoju Filantropii organizuje spotkanie giving circle. W czasie wydarzenia zaproszone organizacje zaprezentują zgromadzonej publiczności swoje projekty. To ona zdecyduje, czy będą mogli je zrealizować. W Warszawie spotkają się społecznicy, wolontariusze, przedstawiciele biznesu, kultury, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych.

Zainspirowany”, „pełen wrażeń”, „pełen otuchy” „dumny”  to słowa, którymi goście i prezentujący projekty opisują swoje wrażenia po wieczorze giving circle. 16 listopada w Warszawie będzie podobnie. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać ludzi pełnych pasji, energii, mistrzów dobrych uczynków i wesprzeć konkretne działania zmieniające lokalne społeczności – zachęcają organizatorzy.

Giving circle to nowoczesna forma „filantropii uczestniczącej” oraz crowdfunding w wersji „na żywo”. W czasie spotkania przedstawiciele organizacji wraz ze swoimi ambasadorami zaprezentują na scenie projekty i będą się starać o ich sfinansowanie, zachęcając zgromadzonych darczyńców do wpłacania dowolnej kwoty na ich realizację.

Giving circle nie ma na razie polskiego odpowiednika, dlatego posługujemy się oryginalnym określeniem. Ta forma filantropii jest to bardzo popularna w USA i Australii. W Europie funkcjonuje od kilku lat, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, gdzie tego typu wydarzenia organizowane są średnio raz w miesiącu. Pierwsze spotkania poza USA i Wielka Brytanią odbyły się w Czechach, Rumunii, Turcji, a także na Węgrzech, Łotwie i Cyprze – mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Akademia jest jedyną w Polsce organizacją promującą model giving circle, afiliowaną przy The Funding Network.

Partnerami merytorycznymi wydarzenia są The Funding Network oraz Frederick Mulder Foundation. Partnerem spotkania jest Fundacja BGŻ BNP Paribas.

Wydarzenie odbędzie się 16 listopada br. w Warszawie w Nowym Świecie Muzyki, ul. Nowy Świat 63. Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronach: www.givingcircle.pl oraz https://www.facebook.com/GivingCirclePolska

Osoby zainteresowane uczestnictwem bardzo prosimy o kontakt z Kają Petryką, koordynatorką wydarzenia – k.petryka@filantropia.org.pl.

[1] http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2016/K_040_16.PDF