Fundacja Veolia Polska zaprasza do udziału w konkursie “NaprawiaMY z Veolią”

28 maja 2019

Dotyczy firmy: Fundacja Veolia Polska,

Fundacja Veolia Polska i Fundacja Ashoka Polska zapraszają do udziału w konkursie “NaprawiaMY z Veolią”, którego celem jest rozwijanie idei zero waste i powstanie pierwszych w Polsce kawiarenek naprawczych. Nagrodą za zaangażowanie i dobry pomysł jest kilkumiesięczny cykl szkoleniowy dla innowatorów społecznych, a także grant na sfinansowanie kawiarenki naprawczej i jej działań.

Wziąć udział w konkursie mogą instytucje, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Fundacja Veolia Polska szuka pomysły, które połączą pokolenia, zaktywizują zarówno kobiety jak i mężczyzn, młodzież i dorosłych, osoby starsze i dzieci. Poszerzą świadomość konsumpcyjną a naprawianiu nadadzą nowy wymiar.

– Nasze społeczności lokalne produkują tony odpadów rocznie. Odpady te nie tylko stanowią niewygodny problem, ale nieodpowiednie postępowanie z nimi może doprowadzić do zatrucia ludzi i zwierząt. Gdyby wymieniane rocznie telefony komórkowe ustawić jeden na drugim utworzyłyby kolumnę 1000 razy większą niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Kolumna z telewizorów 50 razy przewyższyłaby Mount Everest. Tymczasem zużytą świetlówkę możemy wykorzystać w 90% do produkcji nowej lampy. Wiele sprzętów mogłoby nadal służyć swoim użytkownikom, gdyby wiedzieli, gdzie lub jak mogą je naprawić. W Polsce wciąż jest wiele osób, które potrafi naprawiać sprzęty. Jest też wiele osób, które chciałyby się tego nauczyć. Uważamy, że jest to ogromny potencjał, który z pożytkiem dla środowiska i dla integracji społeczności lokalnych warto uruchomić promując ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Projekt, który proponujemy polega na wsparciu innowacji społecznych, szerzeniu idei gospodarki obiegu zamkniętego w kontekście konsumpcji i relacji społecznych w miastach – mówi Agata Stafiej-Bartosik – Coutry Director of Ashoka Poland.

– Współpraca między trzema sektorami: biznesem, samorządem i organizacjami społecznymi przyświeca wszystkim naszym działaniom, jest bowiem podstawą skutecznego angażowania się mieszkańców w sprawy miasta i współtworzenia nowoczesnych rozwiązań odpowiadających na współczesne wyzwania społeczne i ekologiczne. Nasz nowy program „NaprawiaMY z Veolią”, w duchu międzysektorowej współpracy, będzie wzmacniać miejskie innowacje społeczne, szczególnie wokół idei „zero waste”. Wierzymy, że dobry klimat miejski sprzyja innowacjom, dlatego w efekcie programu powstanie 5 kawiarenek naprawczych, w których mieszkańcy będą mogli za darmo naprawić uszkodzone rzeczy, czy otrzymać porady ekspertów, jak lepiej dbać o zasoby i produkować mniej odpadów. A wszystko w miłym, ciepłym kawiarnianym klimacie – mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Fundacji Veolia Polska, Dyrektor ds. CSR w Grupie Veolia.

Spośród zgłoszeń zostaną wybrane 10 najbardziej innowacyjnych projektów, które otrzymają wsparcie merytoryczne na dopracowanie pomysłów:

  • 2-dniowe szkolenie w Łodzi 25-26.06
  • 3 spotkania inspiracyjne on-line
  • wsparcie animatora Ashoki

Pięć z nich otrzyma dodatkowo wsparcie finansowe w wysokości 8 000 złotych na sfinansowanie funkcjonowania kawiarenki naprawczej.

Zgłosić swój pomysł  można do 10.06 2019 roku na stronie internetowej.

Spot reklamowy:

Źródło: mat. pras.