Fundacja LOTOS przekaże ponad 3 mln zł na pomoc mieszkańcom Ukrainy

7 marca 2022

Dotyczy firmy: Grupa LOTOS,

Fundacja LOTOS podjęła decyzję o przekazaniu ponad 3 mln zł na pomoc mieszkańcom Ukrainy. W ciągu najbliższych kilku dni środki trafią m.in. do Caritasu czy Polskiego Czerwonego Krzyża.

– Wspieramy finansowo różne fundacje i instytucje zaangażowane w pomoc dla Ukrainy i jej obywateli. Równie ważne jak obecna, ogólnonarodowa mobilizacja ludzi dobrej woli, będzie z czasem utrzymanie poziomu wsparcia przez kolejne tygodnie i miesiące. Dlatego nastawiamy się pomoc długofalową. Będziemy monitorować bieżącą sytuację i związane z nią potrzeby niesienia pomocy – mówi Wiesław Labuda, prezes Fundacji LOTOS.

Wspólnie z Caritas Polska fundacja sfinansuje pomoc socjalną dla uchodźców w Polsce, w postaci zakupu żywności, zaopatrzenia medycznego oraz artykułów pierwszej pomocy. Wsparcie obejmuje także Caritas Gdańsk, który prowadzi pomoc socjalną dla ludności ukraińskiej. W ramach współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem LOTOS dokona zakupu hurtowych ilości materiałów medycznych, przede wszystkim: opatrunkowych, sprzętu ratowniczego oraz ogrzewanych namiotów, które trafią bezpośrednio na Ukrainę.

Spółka będzie też współfinansować pobyt i wyżywienie dla 180 uchodźców z Ukrainy w miejscowościach na południu Polski, a wspólnie z Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku pokryje koszty pobytu w województwie pomorskim dużej grupy dzieci z ukraińskich sierocińców. Fundacja LOTOS współpracuje również z Akademią Medyczną w Gdańsku i w ramach tej współpracy sfinansuje koszty pobytu i leczenia dzieci z chorobami onkologicznymi, które przyjechały i wciąż przyjeżdżają z Ukrainy.

Gdański koncern zabezpiecza także miejsca pobytu w Polsce swoim partnerom biznesowym i organizuje dla nich pomoc medyczną. Spółka rozpoznaje też sytuację związaną z pokryciem kosztów paliwa dla kolumny humanitarnej, która ruszyła na Ukrainę z Wielkiej Brytanii. Poza tym, Fundacja LOTOS jest w kontakcie ze strażakami w Jaśle, których chce wesprzeć w akcji przekazania sprzętu gaśniczego i ratowniczego na Ukrainę.

Źródło: inf. pras.