Forum Odpowiedzialnego Biznesu sygnatariuszem międzynarodowej koalicji na rzecz ochrony bioróżnorodności

5 listopada 2019

15 października, podczas corocznego posiedzenia Rady Światowej Rady Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD), 24 organizacje biznesowe, reprezentujące ponad 2000 firm, ogłosiły deklarację lizbońską. To wspólna inicjatywa wspierająca zaangażowanie biznesu na rzecz sprostania globalnym wyzwaniom z zakresu ochrony bioróżnorodności. Wśród sygnatariuszy porozumienia jest także Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

W ciągu ostatnich 50 lat straciliśmy około 60% populacji dziko żyjących gatunków. Jest to jedno z największych zagrożeń systemowych dla naszej globalnej gospodarki. Ale kryją się za tym również możliwości biznesowe. Kluczowe znaczenie w zwiększeniu wysiłków na rzecz potrzebnych zmian na poziomie globalny ma więc silny głos firm. W tym celu organizacje na całym świecie – wśród nich jest także Forum Odpowiedzialnego Biznesu – podpisały Deklarację lizbońską, która jest zobowiązaniem do współpracy z firmami partnerskimi na rzecz podejmowania działań przyczyniających się do zachowania różnorodności biologicznej. Sygnatariusze z 24 krajów – Argentyny, Australii, Belgii, Brazylii, Chile, Kolumbii, Kostaryki, Finlandii, Francji, Grecji, Gwatemali, Hondurasu, Węgier, Irlandii, Meksyku, Holandii, Panamy, Peru, Polski, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii , Ukraina i USA – reprezentują ogółem około 2000 firm, zatrudniając łącznie około sześciu milionów pracowników.

– Temat zmian klimatu i związanej z nim różnorodności biologicznej ma kluczowe znaczenie dla nas jako biznesu i ludzkości. Nie możemy przetrwać bez różnorodności biologicznej, ani my, ani biznes. Jak mówią: „Nie można jeść pieniędzy”. Wierzymy, że razem jesteśmy w stanie zwrócić się w stronę gospodarki, która nie wykorzystuje, ale odnawia środowisko – mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna i członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Celem deklaracji lizbońskiej jest wzmocnienie współpracy zarówno pomiędzy firmami, jak i organizacjami działającymi na rzecz CSR i zrównoważonego rozwoju. Deklaracja ma także wesprzeć zaangażowanie biznesu na rzecz sprostania globalnym wyzwaniom z zakresu ochrony bioróżnorodności. Efektem ma być stworzenie działań oraz narzędzi dla firm, które pozwolą na prowadzenie bardziej efektywnych działań środowiskowych.

Pełny tekst deklaracji dostępny jest tutaj >>>. Szczegółowe informacje na stronie WBCSD >>>

Tematowi środowiska naturalnego i działaniom biznesu w tym obszarze poświęcona będzie także część konferencyjna 8. Targów CSR, organizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Ósma edycja największego w Polsce  wydarzenia o odpowiedzialnym biznesie i zrównoważonym rozwoju odbędzie się w Warszawskim Centrum EXPO XXI (ul. Prądzyńskiego 12/14) 29 października 2020 r. (nowy termin). Na spotkanie obowiązuje WSTĘP WOLNY. 

Część konferencyjna Targów CSR umożliwia zapoznanie się z aktualnymi trendami w odpowiedzialnym biznesie, przedstawienie wyzwań czy budowanie i wspieranie międzysektorowego dialogu. Celem wydarzenia jest także zaprezentowanie różnorodnych inicjatyw, konkretnych działań i strategii organizacji w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju oraz projektów, które mają wspierać firmy w byciu odpowiedzialnymi.

,,Środowisko! biznesowe i naturalne” jako hasło 8. Targów CSR ma na celu z jednej strony przypomnienie zależności między biznesem i jego otoczeniem oraz odpowiedzialności środowiska biznesowego za środowisko naturalne. Z drugiej strony pokazuje jak szeroką platformą prezentacji działań społecznych, biznesowych, ekologicznych oraz spotkaniem różnych środowisk będzie wydarzenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Dowiedz się więcej na temat 8. Targów CSR:

Strona internetowa >>

Rejestracja wystawców >>

Organizacja debat i paneli >>

Informacje o 8. Targach CSR na Facebooku >>

Hashtag wydarzenia: #TargiCSR