Fortum przyznało stypendia da młodzieży w trudnej sytuacji życiowej

18 października 2012

Dotyczy firmy: Fortum Power and Heat Polska,

Ruszył drugi etap programu „Fortum dla Śląskich Dzieci”. 39 młodych Ślązaków w trudnej sytuacji życiowej otrzymało stypendia, dzięki którym możliwy będzie rozwój ich talentów. Nagrody wręczyli przedstawiciele firmy energetycznej Fortum oraz Fundacji Ulica.

Celem programu jest zainspirowanie młodych ludzi, by dążyli do realizacji ambitnych celów i spełniania marzeń. W ramach inicjatywy „Fortum dla Śląskich Dzieci” od kwietnia do czerwca bieżącego roku odbywały się zajęcia dla młodzieży w wieku 11-14 lat. Warsztaty dla dzieci z Zabrza, Bytomia i Katowic były podzielone na cztery bloki tematyczne – dziennikarski, fotograficzny, muzyczny i plastyczny.

W akcję zaangażowanych było 40 wolontariuszy, którzy pomagali prowadzić zajęcia w taki sposób, aby pomóc dzieciom odkryć ich talenty i rozwinąć zainteresowania. W trakcie warsztatów młodzi ludzie mogli nauczyć się m.in. jak pisać reportaż, stworzyć audycję radiową, poprawnie robić i obrabiać zdjęcia, czy też jak wyrazić swoje emocje poprzez muzykę i plastykę. Spośród 90 dzieci biorących udział w warsztatach, wyłonionych zostało 39 stypendystów, którzy otrzymali szansę na dalszy rozwój swoich pasji.

„Jestem pod wrażeniem zaangażowania, jakie obserwowałam u dzieci podczas zajęć i pasji, z jaką przedstawiały efekty dotychczasowej pracy w grupach. Rozpoczynając ten projekt nie podejrzewałam, że spotka się z tak dużym zainteresowaniem samych uczestników, bo to zwykle my dorośli bardziej chcemy rozwijać umiejętności i talenty naszych dzieci niż one same. W tym przypadku jest zupełnie inaczej i dlatego bardzo się cieszę, że możemy przyczynić się do rozwoju tych talentów, a co za tym idzie dać możliwość wyboru i lepszą perspektywę na przyszłość” – mówi Izabela Van den Bossche z komunikacji korporacyjnej Fortum.

Zajęcia stypendialne będą realizowane od października 2012 r. do lutego 2013 r. W odróżnieniu od teoretycznych zajęć w pierwszym etapie programu, będą nastawione na praktyczne rozwiązywanie problemów.

„Wybierając kandydatów do stypendiów, kierowaliśmy się takimi czynnikami, jak frekwencja na zajęciach, zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność dziecka podczas zajęć, a także umiejętność pracy w zespole. Teraz będziemy rozwijać indywidualne talenty odkryte na etapie podstawowym. Przykładowo na zajęciach dziennikarskich nie wystarczy już napisać tekst. Trzeba będzie przedstawić ciekawy pomysł oraz napisać artykuł używając języka dziennikarskiego i z zachowaniem kanonów danego gatunku.” – mówi Adrian Kowalski z Fundacji Ulica.

Inspirację do realizacji swoich marzeń oraz rozwoju zainteresowań pomogły dzieciom odnaleźć znane osoby z Górnego Śląska, które odniosły życiowy sukces. Sportowcy, muzycy, dziennikarze i politycy dzielili się z dziećmi swoimi doświadczeniami, pokazując, jak wyglądała ścieżka ich kariery zawodowej. W spotkaniach wzięli udział m.in. Tomasz Sikora, Artur Rojek, Kamil Durczok, Jan Olbrycht oraz Jerzy i Agata Buzek.

W 2012 roku Fortum wraz z Fundacją Ulica zrealizowało również program „Z Hałdy do Skandynawii”. W lipcu 12 śląskich dzieci pojechało do Norwegii, aby tam wziąć udział w wyprawie rowerowej na Przylądek Północny. Aby dotrzeć do celu, młodzi Ślązacy przemierzyli ponad 770 km. Wyprawę poprzedziły zajęcia teoretyczne oraz warsztaty praktyczne, na których dzieci przygotowywały się kondycyjnie do tak wielkiego wyzwania oraz uczyły się naprawiać i konserwować sprzęt rowerowy. Wszystkie zajęcia prowadzili doświadczeni trenerzy oraz eksperci z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Źródło: Materiały prasowe