FOB i Santander na rzecz ukraińskich dzieci

14 lipca 2022

Dotyczy firmy: Santander Bank Polska,

Od początku wojny Fundacja Santander wspiera ukraińskich przyjaciół. W ramach współpracy Forum Odpowiedzialnego Biznesu z Urzędem m.st Warszawy udało się połączyć potrzeby z darczyńcą – na ręce Urzędu Dzielnicy Warszawa Praga-Południe Fundacja Santander przekazała komputery i bajki dla dzieci z Ukrainy.

W ramach akcji „Podwójna Moc Pomagania” przekazaliśmy organizacjom humanitarnym ponad 4 miliony złotych na pomoc Ukrainie. Wspieraliśmy relokację uchodźców z Centrum Relokacyjnego w Nadarzynie do Hiszpanii, a także współfinansowaliśmy zakup pojazdów sanitarnych, które służą poszkodowanym w czasie działań wojennych. Ostatnio w ramach współpracy z Forum Odpowiedzialnego Biznesu przekazaliśmy Dzielnicy Praga-Południe laptopy, które posłużą do organizacji pracy zdalnej dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz Bajki ukraińskie w dwóch wersjach językowych, które – mamy nadzieję – wywołają radość i uśmiech na twarzach naszych małych gości – mówi Marzena Atkielska, prezeska zarządu Fundacji Santander Bank Polska.

Przekazanie komputerów odbyło się w obecności: Bożeny Przybyszewskiej – zastępczyni burmistrza Dzielnicy Praga-Południe, Wioletty Obuchowskiej – ekspertki ds. projektów w Fundacji Santander Bank Polska oraz Leszka Stefaniaka – menedżera projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Niemal połowa z ok. 170 tys. uciekających przed wojną gości z Ukrainy, którzy pozostali w Warszawie, to dzieci i młodzież, dlatego od samego początku kryzysu uchodźczego kluczowym elementem działań miasta jest wsparcie tej grupy. Od wybuchu wojny w Ukrainie do warszawskich przedszkoli i szkół dołączyło ponad 17 tys. uczniów ukraińskich. Wiele maluchów trafiło do żłobków.

Do tej pory Warszawa pozyskała od darczyńców 160 mln zł na pomoc mieszkańcom Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w stolicy. Nie ma słów, które wyraziłyby głębię należnego darczyńcom podziękowania. Każdy Wasz gest, słowo, zakup podręczników i książek czy – jak w przypadku Fundacji Santander Bank Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu – laptopów, liczy się podwójnie. Materialnie i duchowo. To dla samorządów bardzo ważna pomoc, gdyż ze względu na sytuację finansową miasta nie moglibyśmy pozwolić sobie na realizację wszystkich podjętych działań. Dzięki pozyskanym środkom i pomocy, także materialnej, pozafinansowej, możemy rozwijać integrację małych Ukraińców z polskimi dziećmi, organizujemy kursy nauki języka polskiego oraz wspólne zajęcia dla rówieśników z obu krajów. Integracja dzieci ukraińskich jest bowiem ważnym elementem przystosowania ich do życia w nowym środowisku. Każde wsparcie daje im z kolei możliwości uczenia się oraz godne warunki do życia. Dzięki działaniom takich organizacji jak Fundacja Santander Bank Polska ukraińskie dzieci będą mogły poczuć się u nas jak w domu. I może zapomną o bombach i ostrzale artyleryjskim, o śmierci najbliższych i zrujnowanych domach. Dajmy im siłę do powrotu i odbudowy ojczyzny! Dziękuję za Waszą pomoc! – takie słowa podziękowania przekazała Bożena Przybyszewska, zastępczyni burmistrza Dzielnicy Praga-Południe.