Finał projektu Twoje Pięć Minut

Ta informacje została zamieszczona w portalu powyżej 8 lat temu.
Dane w niej opisane i stan prawny, na który się powołuje, mogły się zdezaktualizować.
19 stycznia 2016

Fundacja KGHM Polska Miedź przez pół roku szkoliła młodzież z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. 32 liderów wyłonionych na półmetku projektu sprawdziło swoje umiejętności w turnieju międzyszkolnym. Dzięki specjalnie przygotowanemu filmowi instruktażowemu, wiedza o pierwszej pomocy będzie jeszcze szerzej promowana.

W ramach projektu Twoje Pięć Minut ponad 400 uczniów z zagłębia miedziowego uczestniczyło w szkoleniu z pierwszej pomocy. Dowiedzieli się jak istotne jest pierwsze pięć minut od wypadku oraz co zrobić, by pomóc poszkodowanym. – Do udziału w projekcie zaprosiliśmy ratowników z Jednostki Ratownictwa Górniczego-Hutniczego oraz pielęgniarki i psychologów z Miedziowego Centrum Zdrowia. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, mamy pewność, że młodzi ludzie biorący udział w projekcie będą dobrze przygotowani do niesienia pomocy innym – mówił Marek Bestrzyński, prezes Fundacji KGHM.

Pierwsza pomoc na filmie

Zwieńczeniem projektu był turniej międzyszkolny, który zweryfikował wiedzę uczniów zaangażowanych w projekt. Naprzeciwko siebie stanęli liderzy wraz z drużynami reprezentującymi gimnazja, w których odbyły się zajęcia. – Przygotowane przez nas zadania wymagały od drużyn współpracy i przede wszystkim skupienia. Była to także świetna okazja do zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności zdobytych podczas szkolenia – mówiła Paulina Czajowska, koordynatorka projektu Twoje Pięć Minut. Zadaniem drużyn było poprawne udzielenie pomocy poszkodowanym podczas ataku epilepsji, zakrztuszenia, złamania oraz krwotoku. – Chcieliśmy także sprawdzić jak uczniowie, którzy brali udział w projekcie radzą sobie z resuscytacją krążeniowo-oddechową. Muszę przyznać, że wszystkie drużyny bardzo miło nas zaskoczyły i świetnie poradziły sobie z tym zadaniem podsumowała koordynatorka projektu.

Zawody wygrała szkoła w Chocianowie. Szkołę reprezentowali: Adrianna Kowalska, Anna Buchta, Piotr Mroczko, Jakub Krakowski.

Podczas zawodów swoją premierę miał także film instruktażowy zrealizowany na potrzeby projektu. Zawierał on scenki rodzajowe wraz z krótkim opisem jak w danej sytuacji należy się zachować. – Chcemy, aby ten film posłużył także innym szkołom i był dla nich cenną wskazówką, która pomoże wprowadzić młodzieży w świat pierwszej pomocy – podkreśla Paulina Czajowska. W filmie wzięli udział ratownicy prowadzący zajęcia w ramach projektu. Zgodnie przyznają, że Twoje Pięć Minut przełamuje strach i obawy przed udzieleniem pierwszej pomocy.

Twoje Pięć Minut w liczbach:

  • 4 gimnazja, które wzięły udział w szkoleniu: Gimnazjum nr 4 w Głogowie, Gimnazjum w Kotli, Gimnazjum w Chocianowie oraz Gimnazjum nr 4 w Lubinie
  • ok. 400 uczniów zostało przeszkolonych z zakresu pierwszej pomocy
  • 32 liderów zostało wyłonionych na półmetku projektu