Energa włącza się w pomoc Ukrainie

16 marca 2022

Dotyczy firmy: Energa Grupa ORLEN,

Grupa Energa odpowiedziała na apel Ministerstwa Aktywów Państwowych o pomoc obywatelom Ukrainy. Wsparcie Energi będzie prowadzone na wielu płaszczyznach. Zaangażowane są Fundacja Energa, poszczególne spółki, a także sami pracownicy i ich rodziny.

W działania związane z pomocą Ukrainie włączyła się Fundacja Energa, która przekaże wsparcie finansowe instytucjom organizującym miejsca pobytu uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy w Polsce. Energa nawiązuje współpracę m.in. z harcerzami z Chorągwi Gdańskiej, Zakonem Ojców Kapucynów oraz Fundacją Wspólny Nurt.

Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych ludzkich potrzeb. Uciekający ze swojego kraju, którzy ucierpieli w wyniku nieuzasadnionej agresji, takiego poczucia nie mają. Potrzebują przede wszystkim dachu nad głową, ciepłego posiłku i ewentualnej opieki medycznej. Taką pomoc zapewnia obecnie wiele polskich organizacji. Jednak by pomagać na szeroką skalę, sami potrzebują wsparcia, także finansowego – mówi Magdalena Kit-Krawczyk, prezes Fundacji Energa.

Zbiórki darów i power banki

Fundacja Energa utworzyła specjalne konto „Na pomoc Ukrainie”, na które pracownicy Grupy Energa, ich rodziny i bliscy, mogą wpłacać pieniądze. Środki zostaną przekazane na zapewnienie wsparcia uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy.

Materialną pomoc zadeklarowała również Energa Operator, która zorganizowała wśród pracowników zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Na liście zbieranych rzeczy znajdują się m.in. koce, śpiwory, karimaty, a także środki chemiczne i opatrunkowe, kosmetyki, produkty dla dzieci oraz nowa bielizna i ubrania. Zbiórka jest prowadzona w gdańskiej centrali Energi Operatora i w oddziałach spółki.

Zbiórkę darów prowadzi również Energa Obrót. Zbierane są tylko i wyłącznie potrzebne, wskazane rzeczy – ubrania wojskowe i termoaktywne, śpiwory, apteczki wojskowe, opatrunki i sprzęt survivalowy.

Także w innych spółkach Grupy pracownicy samodzielnie organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, które przekazywane są organizacjom charytatywnym niosącym pomoc, zarówno w Polsce jak i w Ukrainie.

Dla przebywających na granicy polsko-ukraińskiej uchodźców Energa przekaże 2000 power banków.

Źródło: inf. pras.