Dzień Różnorodności już 23 maja

13 maja 2014

Skuteczne zarządzanie różnorodnością to jedno z wyzwań stojących przed menedżerami. Właśnie to zagadnienie przybliży Forum Odpowiedzialnego Biznesu, organizując 23 maja pierwszy, ogólnopolski Dzień Różnorodności. Gościem specjalnym wydarzenia będzie międzynarodowy ekspert zarządzania różnorodnością w firmach dr Ian Dodds.

Ogólnopolski Dzień Różnorodności to inicjatywa realizowana w ramach europejskiego programu Karta Różnorodności, którego celem jest promocja zarządzania różnorodnością w biznesie. Na uczestników wydarzenia czeka m.in. seminarium „Zarządzanie różnorodnością krok po kroku”, autobusowa wycieczka „Po Warszawie różnorodnej” z Sylwią Chutnik w roli przewodniczki oraz warsztaty „Jak być ambasadorem równości w miejscu pracy?”.

Gościem specjalnym tegorocznych obchodów Dnia Różnorodności będzie dr Ian Dodds, międzynarodowy ekspert zarządzania różnorodnością. – Zarządzanie różnorodnością wymaga budowania kultury włączającej, która obejmuje różnorodność wszystkich interesariuszy danej organizacji. Mówiąc o tym, mam tu na myśli podjęcie strategicznego i długofalowego wysiłku budowania takiej kultury, w której wszyscy, bez względu na istniejące między nimi różnice, będą mieli poczucie, że są cenieni i szanowani, wykonują pracę jak najlepiej potrafią, się ich słucha i są słyszani, dostrzega się ich indywidualne talenty i pomaga się im je rozwijać w związku z ich aktualną i przyszłą pracą – komentuje dr Ian Dodds.

Jak podkreśla Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Dzień Różnorodności to doskonała okazja do spotkania w gronie osób dążących do tych samych celów, a także zdobycia wiedzy i nowych umiejętności potrzebnych przy wdrażaniu polityki różnorodności w biznesie: – Gorąco zachęcam do udziału w pierwszych, ogólnopolskich obchodach Dnia Różnorodności. Nietypowa i angażująca formuła spotkania oraz najwyższej klasy eksperci i ekspertki gwarantują solidną porcję wiedzy z zakresu różnorodności w miejscu pracy. Do udziału szczególnie namawiam menedżerów i menedżerki ds. HR – mówi Mirella Panek-Owsiańska.

Karta Różnorodności jest projektem międzynarodowym, wdrożonym już w 12 krajach Unii Europejskiej. Treść polskiej wersji Karty tworzona była w procesie konsultacji z przedstawicielami biznesu, administracji publicznej i organizacji reprezentujących interesy różnych grup społecznych. Kartę może podpisać każdy pracodawca, niezależnie od sektora, branży czy wielkości. W trakcie obchodów Dnia Różnorodności trzy nowe firmy oficjalnie dołączą do grona Sygnatariuszy Karty Różnorodności: Henkel Polska Sp. z o.o., Sephora Polska Sp. z o.o. oraz ArcelorMittal Poland S.A.

W Dniu Różnorodności udział może wziąć każdy, kto wypełni formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie www.kartaroznorodnosci.pl. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązuje kolejność zgłoszeń, na które czekamy do 20 maja br. lub do wyczerpania miejsc.

Agenda

11:00-13:15 seminarium „Zarządzanie różnorodnością krok po kroku”, miejsce: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Centrum Jasna, ul. Jasna 14/16a, Warszawa;

13:20-14:10 autobusowa wycieczka „Po Warszawie różnorodnej”, start: Centrum Jasna, ul. Jasna 14/16a, Warszawa;

14:15-17:00 warsztaty „Jak być ambasadorem równości w miejscu pracy” oraz warsztaty przy stolikach doradczych, miejsce: WARSZTAT (Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy oraz FISE), pl. Konstytucji 4, Warszawa.

 

Patroni medialni Dnia Różnorodności: Businesswoman & Life, CR Navigator, Kompendium CSR, Personel i Zarządzanie, Zdrowie Menedżera i HR Biznes.

Karta Różnorodności (ang. Diversity Charter) to międzynarodowa inicjatywa wspierana przez Komisję Europejską, realizowana w 12 krajach Unii Europejskiej. Karta jest pisemnym zobowiązaniem pracodawców do wdrożenia skutecznych rozwiązań na rzecz rozwoju polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy oraz ich upowszechniania wśród partnerów biznesowych i społecznych.

Koordynatorem polskiej Karty Różnorodności jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Patronat honorowy nad Kartą Różnorodności w Polsce objęli: prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Agnieszka KozłowskaRajewicz, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej. Opiekunem Karty Różnorodności w Polsce w 2014 roku jest firma Orange Polska. Patronem medialnym Karty jest GazetaPraca.pl.

Sygnatariuszem Karty Różnorodności w Polsce może zostać każda organizacja, instytucja, urząd oraz przedsiębiorstwo, które aprobuje zapisy Karty. Podpisanie Karty jest dobrowolne i bezpłatne. Wystarczy skontaktować się z Koordynatorem Projektu w Polsce, czyli Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Więcej informacji o Karcie Różnorodności można znaleźć na stronie www.kartaroznorodnosci.pl.