Kim jesteśmy
Współpraca
Promocja
Baza wiedzy
Badanie realizowane przez VELUX w ramach kampanii „HEAD UPPERS 2021” na temat kontaktu człowieka z naturą wykazało, że dzieci są pozbawione kontaktu z naturą w stopniu o wiele większym, niż miało to miejsce w przypadku wcześniejszych pokoleń. Stałe przebywanie w budynkach z widokiem na ekran nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia dzieci.
Zespół deficytu natury to termin stworzony przez Richarda Louva, autora książki „Ostatnie dziecko lasu”. Podnosi w niej temat utraty przez dzieci kontaktu z naturą. Fakt, że nie spędzają one czasu na świeżym powietrzu, wywołuje u nich problemy behawioralne, takie jak trudności z koncentracją, nadpobudliwość, zanik sprawności fizycznej, choroby cywilizacyjne (otyłość, cukrzyca, itp.), a nawet może być przyczyną krótkowzroczności. Jak się okazuje, takich dzieci w Polsce może być wiele, bo na deficyt przyrody w ich życiu wskazuje ponad połowa rodziców.
Badanie realizowane przez VELUX w ramach kampanii „HEAD UPPERS 2021” na temat kontaktu człowieka z naturą wykazało, że współczesne dzieci są pozbawione kontaktu z przyrodą w o wiele większym stopniu niż wcześniejsze pokolenia. Z taką opinią zgadza się 92 proc. polskich rodziców. Wielu z nich wspomina urok swojego dzieciństwa spędzonego bez dostępu do technologii. 86 proc. przyznaje, że będąc dziećmi chętnie przebywali na zewnątrz – o wiele chętniej, niż robią to ich własne dzieci.
Autorzy kampanii „HEAD UPPERS 2021” przekonują, że należy znaleźć równowagę i korzystać z technologii z umiarem. Także i do pomieszczeń, w których przebywamy, warto wpuścić więcej natury. Światło dzienne, świeże powietrze i kojący kontakt z przyrodą poprawia biorytm ciała, wpływa też na kreatywność, innowacyjność i poczucie szczęścia. Bazowym i w gruncie rzeczy najważniejszym czynnikiem ponownego nawiązania kontaktu z naturą jest dostęp do światła i świeżego powietrza, a tym samym do rozległej przestrzeni. Wspólnie z dzieckiem warto w domu stworzyć specjalne miejsce do obserwowania przyrody.
– Dostęp do światła i świeżego powietrza ma nieoceniony wpływ na to, jak się czujemy. Dobrze wpływa na funkcje poznawcze i samopoczucie. Nawet jeśli nie mamy domu z ogrodem, warto zadbać o codzienny kontakt z naturą, tworząc tzw. „okno obserwacji świata”. Dla wielu dorosłych patrzenie przez nie jest momentem głębokiego relaksu i autorefleksji, dla dzieci zaś może być miejscem obserwacji drzew, ptaków, gwiazd czy chmur. Warto także wspólnie z dzieckiem posadzić rośliny na parapecie czy trasie, a ich hodowla dostarczy dzieciom mnóstwo radości i satysfakcji. W naszym technologicznym i zaganianym życiu warto docenić każdy kontakt z naturą, nawet ten z wnętrza naszego domu. Dlatego jako firma chcemy zwrócić uwagę na ten problem i edukować w tym zakresie rodziców – mówi Agnieszka Kamińska, kierownik ds. komunikacji, Grupy VELUX w Polsce.
Raport został opracowany na bazie badania CAWI, przeprowadzonego przez agencję badawczą Kantar we wrześniu 2021 roku. Badanie koncentruje się na populacjach 8 krajów Europy Środkowej – Chorwacji, Czech, Węgier, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii. Przynosi ono dane dotyczące stylu życia współczesnych Europejczyków, a także pokazuje napięcie, jakie istnieje między przyzwyczajeniami wynikającymi z rozwoju cywilizacji a potrzebą obcowania z naturą.
Raport dostępny na stronie.
Źródło: inf. pras.
🏃♀️🏃♂️ Podczas #MoveYourself Challenge – Miesiąca Sportu - pracownice i pracownicy #Objectivity przebiegli i przejechali łącznie 24 788 km, co przełożyło się na ponad 17 tysięcy złotych dla Oliwki i Michała, którzy potrzebują specjalistycznej rehabilitacji💖 https://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/moveyourself-challenge-kilometry-dla-malych-bohaterow/
🇺🇦 #Biedronka podsumowuje dotychczasową #pomoc dla Ukrainy 👇 https://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/biedronka-podsumowuje-dotychczasowa-pomoc-dla-ukrainy/ #SolidarnizUkrainą #CSRwPL
Pomóżcie nam szerzyć informację: Telefon Zaufania 116 111 prowadzony przez @DajemySile działa również w języku ukraińskim i rosyjskim - dzięki temu wsparcie może uzyskać młodzież z Ukrainy 🇺🇦. To ważne, żeby mogli uzyskać pomoc psychologiczną!