Dobre praktyki w zatrudnianiu młodych osób – Cognifide dla EU Talent

12 lipca 2018

Małe i średnie przedsiębiorstwa mają możliwość podzielenia się swoimi dobrymi praktykami z zakresu organizacji praktyk i staży zawodowych – ze środowiskiem biznesowym w ramach projektu  EU Talent koordynowanego na szczeblu międzynarodowym przez CSR Europe. Kolejną z firm z sektora MŚP, która zdecydowała podzielić się dobrymi praktykami w tym zakresie jest, działająca w sektorze IT, firma Cognifide.

Weź udział w webinarium EU Talent o korzyściach z praktyk i staży zawodowych (16 lipca) >>

Opis praktyki

Career Start Up to autorski program stażowy Cognifide, stworzony w 2016 roku. Jego podstawą jest 3-miesięczny, płatny staż dla studentów w okresie lipiec-wrzesień. To dla nich dobra okazja, aby zmierzyć się z pierwszym doświadczeniem zawodowym  i poznać realia biznesowych projektów. Staż jest wstępem do podjęcia dalszej współpracy.

Cele stażu to:

  • Rekrutacja młodych talentów z obszaru IT
  • Pozyskanie do zespołu osób, które po stażu rozpoczną pracę w firmie
  • Dzielenie się wiedzą z najmłodszym pokoleniem specjalistów
  • Zacieśnianie więzi biznesu i edukacji

Każdy ze stażystów pracuje pod okiem dedykowanego mentora – eksperta w danym obszarze. Staż rozpoczyna się kompleksowym programem wdrożeniowym – Induction: przez 2 tygodnie studenci mają okazję poznać narzędzia, technologie i kulturę firmy. Kolejny etap to wspólny projekt pilotażowy, przeprowadzany w wewnętrznych warunkach, zgodnie z realiami biznesowymi. Po takim przygotowaniu, stażyści gotowi są, aby rozpocząć prace w komercyjnym projekcie dla klientów firmy. Po pozytywnym zakończeniu stażu, studenci zaproszeni są do dalszej współpracy z Cognifide, elastycznie łącząc naukę z pracą.

Stażyści korzystają z wielu udogodnień w biurze. Obok dostępu do biblioteki technicznej i wiedzy mentorów i ekspertów, biorą udział w szkoleniach wewnętrznych. Do ich dyspozycji jest przestrzeń socjalna, wyposażona w piłkarzyki, tenis stołowy, gry planszowe czy przyrządy do ćwiczeń i świeże owoce.

– Program Career Start Up jest rozwijany od 3 lat. Do pracy nad nim zapraszamy – obok działów HR czy PR – także ekspertów technicznych oraz stażystów z poprzednich lat. Stawiamy na różnorodne zespoły, zależy nam na jak najlepszej odpowiedzi na potrzeby młodego pokolenia specjalistów. Położenie nacisku na precyzyjną i skuteczną rekrutację owocuje – w długoterminowej perspektywie – zatrudnieniem dopasowanych pracowników. Na bieżąco badamy też odczucia stażystów i zbieramy informację zwrotną. Dzięki temu wiemy, że w pracy w Cognifide doceniają oni najbardziej: bezpieczne warunki wdrożenia do firmy, przestrzeń do inicjatywy i samodzielności w realizaowanych zadaniach, a także atmosferę, stworzoną przez wszystkich pracowników – powiedziała Magdalena Mielczarek, HR Manager w Cognifide.

Osiągnięte rezultaty

Career Start Up realizowany jest w Cognifide od 2016 roku, ale firma organizowała staże studenckie już wcześniej, w porozumieniu z poznańskimi uczelniami. Po przeanalizowaniu tych działań, postanowiono stworzyć autorski projekt, tak aby najlepiej odpowiedzieć zarówno na potrzeby biznesu, jak i edukacji.

W latach 2016-2018 mierniki sukcesu programu stażowego znacząco wzrosły. Liczba kandydatów na staż w 2018 roku to 472 osoby (wzrost o 200% w stosunku do 2015; o 30% do 2016 i o 8,5% do 2017). Po dwóch edycjach stażu (2016 i 2017) do firmy dołączyło w sumie 36 nowych pracowników. W 2018 roku na staż przyjęto 37 osób, którymi opiekuje się 12 mentorów (projekt wciąż trwa). Obok wzrostu liczby osób, zainteresowanych stażem i – co za tym idzie – większej liczby zatrudnionych pracowników, osiągnięto następujące cele:

  • zwiększenie dopasowania aplikacji stażystów do potrzeb firmy,
  • skrócenie i sprawne zarządzanie procesem rekrutacyjnym oraz procesem rozwoju nowych pracowników,
  • zapewnienie młodym talentom startu w biznesowych realiach branży IT przy redukcji stresu,
  • wsparcie dla lokalnego środowiska technologicznego i edukacyjnego.

Career Start Up to część kompleksowego programu employer brandignowego Feel Good @Cognifide!, skupionego na promocji wellbeingu i dobrych relacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy. Program stażowy realizuje założenia strategii, wzmacniając markę Cognifide jako pracodawcy z wyboru.

Weź udział w webinarium EU Talent o korzyściach z praktyk i staży zawodowych (16 lipca) >>

Zgłoś praktyki firmy

Firmy z sektora MŚP w Polsce często dają możliwość uczniom szkół zawodowych i techników do zdobycia doświadczenia i niezbędnej dla rozwoju wiedzy dzięki organizowaniu praktyk zawodowych. Zachęcamy przedstawicieli firm MŚP do podzielenia się korzyściami płynącymi z zatrudniania młodych na praktykach zawodowych, poprzez przesłanie wypełnionego formularza wraz ze zdjęciem z przeprowadzonych staży i logo firmy na adres koordynatorki projektu Marty Borowskiej (marta.borowska@fob.org.pl) . Praktyki mogą dotyczyć obszarów: zarządzanie, rekrutacja i zmiana pracy, jakość szkolenia, jakość kształcenia oraz warunki zatrudnienia.

Nadesłane opisy dziaałń pojawią się w informacjach poświęconych projektowi EU Talent przygotowywanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu  i na europejskiej stronie projektu, stając się inspiracją dla innych firm z sektora.

Pobierz formularz >>

O projekcie

EU Talent (Business in Europe Hosting Apprenticeships for Youth) to program CSR Europe, finansowany przez Komisję Europejską, którego celem jest tworzenie krajowych i europejskich inicjatyw edukacyjnych, pomagających małym i średniej wielkości firmom w zapewnieniu większej liczby miejsc i lepszych warunków dla stażystów.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie projektu TUTAJ.

źródło: Cognifide, informacja własna