Dar Fundacji Amicis dla szpitala powiatowego w Międzychodzie

22 stycznia 2021

Dotyczy firmy: Amica,

Pandemia koronawirusa negatywnie wpływa na funkcjonowanie polskich szpitali, które często zmagają się z niedoborem sprzętu ratującego życie pacjentów. Finansowana przez Grupę Amica Fundacja Amicis przekazała nowoczesne urządzenie wspomagające oddychanie Szpitalowi Powiatowemu w Międzychodzie.

18 stycznia sprzęt marki Fisher & Paykel Healtfcare został oficjalnie przekazany dyrektorom placówki, a dostawca szczegółowo przeszkolił w zakresie obsługi urządzenia jej kadrę medyczną. Darowizna fundacji warta jest prawie 20 tys. złotych.

Fundację Amicis reprezentowała Maja Rutkowska, Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich Amica S.A., wspólnie z I Wiceprezesem ds. Operacyjnych Marcinem Bilikiem. W imieniu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, który prowadzi międzychodzki szpital, dar przyjęli dyrektorzy Bartosz Grobelny i dr Łukasz Rotnicki oraz przełożona pielęgniarek, Katarzyna Koch-Brzozowska. Ze strony dostawcy sprzętu o jego funkcjach opowiedziała Ewelina Deputat. Jest to trzecie tego rodzaju urządzenie w szpitalu w Międzychodzie. Wszystkie są wykorzystywane na oddziale zakaźnym, gdzie przebywają pacjenci zarażeni koronawirusem. W placówce szpitalnej przygotowano dla nich 44 miejsca, w tym 4 respiratorowe.

– Przekazany szpitalowi przez naszą fundację aparat zwiększa stężenie tlenu w mieszaninie oddechowej w sposób nieinwazyjny. Jego użycie często odsuwa konieczność podłączenia chorych na Covid-19 do respiratora. Jesteśmy nieustannie pod wielkim wrażeniem i doceniamy zaangażowanie i poświęcenie naszych służb medycznych w trudnej walce z koronawirusem. To lekarze i pielęgniarki są na pierwszej linii frontu. Zakupując taki sprzęt, tym razem dla szpitala w Międzychodzie, mamy nadzieję że chociaż trochę możemy ich wesprzeć w tej walce – powiedziała Maja Rutkowska z Fundacji Amicis.

Grupa Amica regularnie angażuje się w pomoc placówkom ochrony zdrowia – było tak zarówno podczas wiosennej, jak i jesiennej fali pandemii koronawirusa. Od początku roku firma udzieliła wsparcia około 50 instytucjom z 40 miast, przekazując środki finansowe na walkę z pandemią, około 300 sprzętów AGD oraz pakiety środków ochrony dla medyków w postaci kombinezonów, maseczek i rękawiczek. Fundacja Amicis przekazywała natomiast laptopy dla szkół do nauki zdalnej, a obecnie wspiera sprzętowo wielkopolskie szpitale.

źródło: mat. pras.