Czym jest gospodarka okrężna?

10 lipca 2014

Liderzy biznesowi coraz częściej zauważają, że tradycyjny sposób prowadzenia biznesu, oparty na wykorzystaniu nieograniczonej ilości tanich surowców naturalnych, musi zostać zrewidowany. Alternatywą, która się obecnie rysuje jest model gospodarki okrężnej. Właśnie tego zagadnienia dotyczy raport przygotowany przez JWTIntelligence.

Odejście od ekonomii tradycyjnej wymaga bardzo istotnych przemian. Sprzedaż musi zostać zastąpiona przez współkorzystanie, dobra muszą być przetwarzane, życie produktu lub jego części składowych przedłużane, a to co było do tej pory traktowane jako odpady powinno być źródłem dodatkowej wartości. Wszystkie te koncepcje nie są nowe, lecz do tej pory nie myślano o nich tak szeroko, jak w modelu gospodarki okrężnej. Dodatkowym bodźcem jest rozwój technologii i komunikacji, umożliwiający realizację wielu pomysłów, które jeszcze 20-30 lat temu były nieosiągalne.

Ekonomia okrężna może być postrzegana, jako jeden z aspektów bardzo szerokiego trendu postępujących przemian samych podstaw myślenia o biznesie. Wynikają one ze świadomości ograniczonych zasobów naturalnych, konieczności legitymizacji działalności biznesowej w oczach klientów, a także konieczności ograniczenia czynników ryzyka.

Cały raport dotyczący gospodarki okrężnej dostępny jest na stronie JWTIntelligence.

Źródło: wstęp do publikacji