CSR Voice: Marzena Strzelczak o przekwalifikowaniu i podnoszeniu kompetencji polskich pracowników

7 lipca 2022

15 lipca na całym świecie obchodzony jest Dzień Umiejętności Młodzieży, ustanowiony przez ONZ w celu podkreślenia strategicznego znaczenia wyposażania młodych ludzi w umiejętności potrzebne do zatrudnienia, godnej pracy i przedsiębiorczości. Z tej okazji CSR Europe przeprowadziło wywiad z Marzeną Strzelczak w nowym cyklu CSR Voice.

Wywiad przeprowadzony z prezeską Forum Odpowiedzialnego Biznesu i – od niedawna – członkinią CSR Europe dotyczy upskillingu i reskillingu polskich pracowników i pracownic. Omawia wyzwaniu stojące przed polskimi pracodawcami w obliczu m.in. zielonej transformacji Europy oraz kryzysu uchodźczego wywołanego wojną w Ukrainie.

– Jak wynika z badań, które przeprowadziliśmy w ramach projektu „Upskill 4 Future”, wyzwania stojące przed firmami są związane przede wszystkim z ich wielkością. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, a znaczna ich część nieustannie walczy o przetrwanie. Sytuacja ta negatywnie wpływa na ich możliwości inwestycyjne i innowacyjne, ograniczając ich zdolność do podejmowania inicjatyw na rzecz zwiększania kompetencji i przekwalifikowywania. Kolejną barierą jest brak wiedzy na temat strategii przekwalifikowywania i zwiększania kompetencji oraz zbyt wysokie ryzyko niepowodzenia planowanych działań. Według najnowszych badań Polskiego Forum HR tylko 21% małych i średnich przedsiębiorstw oraz 29% dużych przedsiębiorstw zdiagnozowało, jakie kompetencje będą potrzebne w ciągu najbliższych dwóch lat. Bezczynność jest zaskakująca, biorąc pod uwagę rosnący deficyt między umiejętnościami pracowników a umiejętnościami potrzebnymi branży. [fragment wywiadu]

Przeczytaj cały wywiad w sekcji artykułów eksperckich »