Colliers partnerem wspierającym Chapter Zero Poland

19 marca 2024

Dotyczy firmy: Colliers,

Colliers, wiodąca firma doradcza działająca w branży nieruchomości komercyjnych oraz zarządzania inwestycjami, dołączyła do grona partnerów wspierających Chapter Zero Poland. Prowadzona przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu polska odsłona Climate Governance Initiative, powołanej przez Światowe Forum Ekonomiczne, ma na celu wsparcie zarządów i rad nadzorczych w rozwoju kompetencji w obszarze zmiany klimatu.

Colliers to międzynarodowa firma doradcza, która na polskim rynku nieruchomości działa już 28 lat. W ramach swoich usług, które wykraczają daleko poza standardowe doradztwo w zakresie najmu czy zarządzania inwestycjami, wspiera swoich klientów w tworzeniu przestrzeni poprawiających dobrostan i pozytywne doświadczenia użytkowników budynków komercyjnych (biur, centrów handlowych, magazynów, PRS-ów) oraz budowaniu długoterminowej wartości nieruchomości poprzez m.in. doradztwo strategiczne, certyfikacje ekologiczne i technologiczne czy wdrażanie rozwiązań z obszaru smart building.

Bardzo mocny nacisk w swojej działalności Colliers kładzie na rozwój usług, m.in. doradztwo energetyczne w ramach Energy Services, i rozwiązań, wspierających dekarbonizację nieruchomości oraz inne cele zrównoważonego rozwoju. Do dyspozycji właścicieli budynków firma oddała innowacyjne narzędzia – Kalkulator Emisyjności Budynków, który pozwala zweryfikować, w którym punkcie na ścieżce dekarbonizacji znajduje się budynek, oraz Platformę CO2, umożliwiającą obliczenie i analizę śladu węglowego biur lub całych nieruchomości.

Firma działa według globalnej strategii ESG „Elevating the Built Environment”, w której organizacja za cele postawiała sobie m.in.:

  • redukcję śladu węglowego zgodnie z programem SBTi 1,5°C i osiągnięcie zerowego poziomu emisji netto we własnej działalności do 2030 r. w zakresach 1 i 2,
  • osiągnięcie 40-proc. udziału kobiet wśród wszystkich pracowników oraz na stanowiskach kierowniczych (w Polsce to już ponad 60%),
  • dołączenie do programu WELL Portfolio i uzyskanie certyfikatu WELL Health-Safety dla wszystkich biur Colliers na całym świecie.

W Polsce firma podejmuje szereg działań umożlwiających jej realizację tych i innych założeń z zakresu ESG – w 2022 roku zmniejszyła swój ślad węglowy w ramach zakresu 1 i zakresu 2 o 46 proc. w porównaniu z 2021 rokiem, aktywnie rozwija działania wolontariackie oraz zmienia swoje usługi tak, aby adresowały aspekty zrównoważonego rozwoju w obszarach zarządzania i użytkowania budynków oraz realizacji procesów adaptacji przestrzeni komercyjnych i fit-outów.

Colliers należy także do Programu Partnerstwa FOB – inicjatywy zrzeszającej ponad 60 firm-liderów zrównoważonego rozwoju w Polsce i aktywnie angażuje się w działania Forum. Jednym
z nich jest Chapter Zero Poland – polska odsłona Climate Governance Initiative, powołanej przez World Economic Forum. Chapter Zero Poland wspiera rady nadzorcze i zarządy, dostarczając wiedzę i narzędzia oraz tworząc platformy współpracy na rzecz wypracowywania skutecznych strategii i polityk klimatycznych.

W lutym br. do grona członków i członkiń Komitetu Sterującego Chapter Zero Poland dołączyła Marta Machus-Burek, Senior Partner, wiceprezeska zarządu Colliers.

Dołączenie do inicjatywy Chapter Zero Poland to ważny krok dla Colliers w budowaniu naszego zaangażowania na rzecz ochrony klimatu. Jako firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, na co dzień wspieramy właścicieli budynków i najemców w kreowaniu efektywnych i zrównoważonych przestrzeni, dzięki czemu rozumiemy potrzeby obu stron oraz to, jak mogą one łączyć wysiłki i działania w realizacji wspólnych celów dekarbonizacji. Dzieląc się tą wiedzą i dobrymi praktykami z członkami Chapter Zero, możemy przyczynić się do kształtowania świadomości biznesowej, dzięki czemu firmy będą mogły podejmować kroki mające lepszy wpływ na klimat. Jestem przekonana, że świadomość i wiedza organów zarządczych firm stanowią podstawę i siłę napędową zrównoważonej transformacji biznesu. Jednocześnie wierzę, że obszar odpowiedzialności ESG w organizacji to nie kompetencja, która powinna być lokowana w jednym dziale, lecz stanowi integralną część strategii biznesowej całej firmy, wpływając na wszystkie jej procesy. Jest to wyzwanie dla organów zarządczych, wymaga rozwoju nowych kompetencji i wiedzy, ale jedocześnie kreuje nowe możliwości dla biznesów – mówi Marta Machus-Burek.

Rynek nieruchomości odpowiada za blisko 40% światowych emisji CO2. Tym bardziej potrzebujemy edukacji, zwłaszcza w obszarze zarządzania kwestiami klimatycznymi. Niezwykle ważna jest także dbałość o należytą staranność i wsparcie interesariuszy w procesie zrównoważonej transformacji. Ma to szczególne znaczenie w tak kluczowym z wielu względów sektorze budownictwa i nieruchomości. Dziękuję firmie Colliers za zaangażowanie i chęć realizowania wspólnych działań na rzecz klimatu. Cieszę się również z dołączenia i zaangażowania Marty Machus-Burek w prace Komitetu Sterującego Chapter Zero Poland  – mówi Maria Krawczyńska-Kaczmarek, członkini zarządu i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Informacje o działaniach realizowanych w ramach Chapter Zero Poland można znaleźć na stronie chapterzero.pl oraz na Linkedinie: linkedin.com/company/chapterzero-poland.

Chapter Zero Poland jest częścią Climate Governance Initiative powołanej przez World Economic Forum. Wspiera członków i członkinie rad nadzorczych oraz zarządów, dostarczając wiedzę i narzędzia oraz tworząc platformy współpracy na rzecz wypracowywania skutecznych strategii i polityk klimatycznych. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie chapterzero.pl.