Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

14 listopada 2023

W najbliższych latach Morze Bałtyckie stanie się kluczowym obszarem wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Wynikają z tego potencjalne korzyści gospodarcze, nowe miejsca pracy i rozwój local content. 21 listopada na Konferencji Offshore liderzy kluczowych partii przedstawią swoje plany związane z transformacją energetyczną, rozwojem OZE i ułatwieniami regulacyjnymi dla offshore.

Światowy rynek offshore przyśpiesza, a Polska nie pozostaje w tyle. Zeszłoroczny raport PSEW zawiera szacunki potencjału MEW na poziomie 33 GW. Raport wskazuje także 20 nowych obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu terytorialnym, które są optymalne dla dalszego rozwoju sektora offshore wind w Polsce. Jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostanie wykorzystany, morska energetyka wiatrowa będzie w stanie zaspokoić nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%.

To, jak zostanie wykorzystany potencjał polskiego Bałtyku zależy od współpracy wszystkich interesariuszy, przede wszystkim rządzących, którzy poprzez decyzje polityczne wyznaczą tempo rozwoju. Od polityki nowego rządu zależeć będzie rozwój morskiej energetyki wiatrowej, której ekspansja jest szansą na rozwój polskiej gospodarki. Stworzenie silnego, krajowego łańcucha dostaw może stanowić podstawę dla dalszych inwestycji w całym basenie Morza Bałtyckiego.

 – Nieunikniona dziś zielona transformacja energetyczna wymaga szybkich i konkretnych działań, które pozwolą Polakom patrzeć w przyszłość z poczuciem bezpieczeństwa o dostęp do taniej i niezawodnej energii. W momencie kształtowania się nowego rządu głęboko wierzymy w sens merytorycznej debaty na temat wizji polityki energetycznej Polski. Offshore może stać się jej filarem, ale potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Jednak by zrealizować ambitne plany związane z MEW należy zweryfikować obecnie nakreślony potencjał oraz wyznaczone obszary pod inwestycje – w przeciwnym razie może okazać się, że zmarnujemy szansę na wykorzystanie właściwego wolumenu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. O to będziemy pytać na Konferencji Offshore liderów kluczowych partii politycznych, którzy będą tworzyć regulacje w najbliższych latach – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Polska energetyka – która wciąż opiera się przede wszystkim na spalaniu węgla – znajduje się dziś w obliczu wielkich wyzwań. To z jednej strony polityka klimatyczna Unii Europejskiej, z drugiej kwestia bezpieczeństwa energetycznego i wysokości rachunków za energię. Przed jakimi wyzwaniami stanie nowy rząd w kontekście transformacji energetycznej? Na czym powinien się skupić w pierwszej kolejności? Najbardziej aktualne tematy i wyzwania zostaną poruszone podczas wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz branży wiatrowej – Konferencji Offshore Wind Poland 2023.

Więcej na stronie.

Źródło: inf. pras.