Carrefour wspiera sadowników, którym wichura i gradobicie zniszczyły całe uprawy

24 października 2023

Dotyczy firmy: Carrefour Polska,

W sierpniu 2023 r. podczas gwałtownej nawałnicy z gradobiciem, zniszczeniu uległy uprawy sadowników należących do Spółdzielni Ogrodniczej Grodzisko – jednego z pierwszych dostawców marki “Jakość z Natury”, należącej do Carrefour Polska. Wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji, sieć wspólnie z dostawcą, stworzyła specjalną linię soków tłoczonych, które pozwolą sadownikom pokryć część poniesionych strat oraz wykorzystać owoce nienadające się do celów konsumpcyjnych. 

26 sierpnia 2023 r. w wyniku nawałnicy i gradobicia niemal całkowicie zniszczone zostały sady jabłoniowe w powiecie myślenickim (woj. małopolskie), głównie w miejscowościach Raciechowice i Jodłownik. Wśród poszkodowanych sadowników znalazło się m.in. 8 członków Spółdzielni Ogrodniczej Grodzisko, która od 1998 roku jest stałym dostawcą jabłek, gruszek i soków pod marką własną Carrefour “Jakość z Natury”. To marka, której produkty uprawiane są zgodnie ze standardami rolnictwa zrównoważonego – z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz dbałością o bioróżnorodność.

– To, co się wtedy wydarzyło, ciężko opisać słowami. To tragedia wszystkich naszych sadowników. Czegoś takiego w historii naszej gminy nigdy nie było. Grad niemalże w 100% zniszczył nasze jabłka, a wichura wykarczowała sady. Wielu naszych spółdzielców straciło dorobek całego życia – powiedział Stanisław Majka, sadownik należący do Spółdzielni Ogrodniczej Grodzisko,  jedna z twarzy produktów marki “Jakość z Natury”.

W odpowiedzi na trudną sytuację swojego dostawcy, Carrefour zaproponował wspólne przedsięwzięcie, które pozwoli sadownikom zrekompensować część poniesionych strat. W związku z tym, że większość jabłek dotkniętych tą klęską żywiołową nie nadaje się do celów konsumpcyjnych (z uwagi na widoczne ślady po gradzie), zostaną one przetworzone na pełnowartościowe soki tłoczone i zaoferowane do sprzedaży w uproszczonych, 3-litrowych opakowaniach.

– Carrefour od lat ceniony jest w Polsce za bardzo dobre relacje ze swoimi partnerami handlowymi, dlatego nie mogliśmy przejść obojętnie obok klęski, która dotknęła jednego z naszych pierwszych dostawców marki własnej, Spółdzielnię Ogrodniczą Grodzisko. 23 października ruszamy we wszystkich naszych hiper- i supermarketach w Polsce z wyjątkową akcją pomocową, w ramach której zaoferujemy klientom możliwość zakupu soku tłoczonego z jabłek dotkniętych gradobiciem, w 3-litrowych kartonach i rewelacyjnej cenie 9,99 zł, czyli blisko 2 razy taniej niż w standardowej ofercie sklepowej. Tak duża obniżka była możliwa dzięki zredukowaniu do minimum kosztów produkcyjnych, zmianie opakowań na minimalistyczne oraz rezygnacji z marży przez Carrefour i producenta opakowań. Wierzymy, że dzięki tej akcji, wspólnie z klientami, pomożemy sadowników przetrwać ten trudny dla nich rok – mówi Krzysztof Dobczyński, dyrektor handlowy produktów dużej konsumpcji i produktów świeżych w Carrefour Polska.

Więcej o produktach Jakość z Natury

Carrefour Polska, zgodnie z przyjętą strategią transformacji żywieniowej, rozwija marki własne. Jedną z nich jest gama „Jakość z Natury”, która wyróżnia się produkcją, zakładającą poszanowanie środowiska naturalnego i dobrostan zwierząt, jak również długotrwałe partnerstwa z dostawcami. Aktualnie gamę produktów Jakość z Natury Carrefour stanowi 40 linii i 160 produktów pochodzących od 68 producentów.

Źródło: inf. pras.