Budowanie dla wyższej sprawy

13 maja 2016

Dotyczy firmy: IKEA, Skanska w Polsce,

„Każdy powinien mieć możliwość mieszkania w komfortowych warunkach” – taka myśl przyświecała twórcom konceptu BoKlok, którzy 20 lat temu podjęli decyzję o budowaniu domów na każdą kieszeń. BoKlok, ale i takie projekty, jak schronisko dla młodych bezdomnych Y2Y Harvard Square, czy chociażby ekologiczne budynki, mają być odpowiedzią na współczesne problemy społeczne i środowiskowe.

Pierwsze proste, skandynawskie domy w przystępnych cenach zostały stworzone przez kolektyw Skanska-IKEA w 1997 r. Wszystkie powstały w zgodzie z jednakowymi wytycznymi – duże, panoramiczne okna, naturalne materiały i podwyższony sufit, a także komfortowe rozplanowanie pomieszczeń. Koncept szybko zyskał na popularności, a produkcja domów o takich samych parametrach pozwoliła na znaczne obniżenie ceny. BoKlok sprzedawano początkowo tylko w Szwecji. Dziś są dostępne także w innych krajach Europy. Do końca 2015 roku sprzedano na świecie w sumie 5 tys. BoKlok.

Na rzecz środowiska i sąsiadów

Szwedzki styl budowy domów i mieszkań w praktyce oznacza wydajne i ostrożne korzystanie z zasobów naturalnych oraz branie pod uwagę potrzeb otoczenia. Coraz chętniej wykorzystywany jest tzw. placemaking. To tworzenie przyjaznych przestrzeni miejskich, których inicjatorami i użytkownikami są mieszkańcy. Przykładem jest akcja sadzenia drzew na Bielanach w Warszawie, która rozpoczęła się w 2015 r. Mieszkańcy sadzili rośliny wspólnie z władzami dzielnicy i przedstawicielami spółki mieszkaniowej Skanska, która buduje w okolicy Osiedle Mickiewicza.

Bielany stają się jedną z najbardziej rodzinnych dzielnic w Warszawie. Kilka parków, Stawy Kellera, Lasek Bielański, a teraz także dodatkowa roślinność oraz nowy Park Trampolin – to wszystko skłania do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu z najbliższymi i podejmowania wspólnych działań placemakingowych – zauważa Bartosz Kalinowski, Dyrektor zarządzający Skanska Residential Development Poland.

Tworzenie tętniących życiem i otwartych dla lokalnej społeczności przestrzeni miejskich jest także elementem realizacji projektów komercyjnych. Wokół nowoczesnych kompleksów biurowych aranżowane są zielone tereny z małą architekturą oraz miejscami sprzyjającymi rekreacji i wypoczynkowi. Tego typu rozwiązania zostaną wprowadzone m.in. w inwestycjach Skanska Property Poland – Generation Park w Warszawie oraz High Five w Krakowie. Z kolei na dachach poznańskiego biurowca Maraton powstaną porośnięte trawą tarasy, które m.in. przyczynią się do zmniejszenia skutków tzw. „wysp ciepła”, tym samym korzystnie wpływając na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników budynku oraz mieszkańców miasta.

Młodzi dla młodych

Innym ciekawym przedsięwzięciem jest Y2Y Harvard Square. Zauważając problem rosnącej bezdomności, studenci z Uniwersytetu Harvarda stworzyli schronisko dla osób od 18 do 24 roku życia. W projekt zaangażowała się firma Skanska, która odrestaurowała piwnicę jednego z bostońskich kościołów. Zarówno Skanska, jak i podwykonawcy, zdecydowali się pracować bez wynagrodzenia, dzięki czemu udało się zaoszczędzić blisko 500 tys. USD. Ośrodek funkcjonuje od w Bostonie od listopada 2015 r. Podczas pobytu w ośrodku goście mogą skorzystać z porad menedżerów, którzy oferują pomoc m.in. w znalezieniu pracy.