BNP Paribas Bank Polska liderem XV Rankingu Odpowiedzialnych Firm

18 czerwca 2021

Piętnasta edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm, jak ubiegłoroczna, zakończyła się wręczeniem nagród przeprowadzonym w przestrzeni wirtualnej. W tym roku w ROF wzięło udział niemal 80 firm. Ostatecznie do głównego zestawienia zakwalifikowało się 70 firm, a pierwszą pozycję w tym gronie zajął BNP Paribas Bank Polska.

W piętnastej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, pierwsze miejsce zajął BNP Paribas Bank Polska, który jest liderem rankingu już trzecią edycję z rzędu. Drugą pozycję na podium zajęły dwie firmy: Santander Bank Polska oraz Orange Polska. Trzecie miejsce przypadło zaś firmom Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia oraz ING Bank Śląski. Tuż poza podium, na czwartej pozycji znalazła się firma Signify Poland, na piątym miejscu zaś Schenker.

W tym roku lider Rankingu Odpowiedzialnych Firm nie uzyskał maksymalnej liczby punktów – jego wynik to 98 pkt. na 100 pkt. możliwych do uzyskania.

Liderzy branżowi

Jak w każdej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, wyróżnieni zostali też branżowi liderzy (poniżej wyboldowani zostali partnerzy strategiczni Forum Odpowiedzialnego Biznesu).

  • W branży „bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy” kolejne pozycje na podium zajęły BNP Paribas Bank Polska, Santander Bank Polska oraz – eq-aequo na trzecim miejscu STU ERGO Hestia i ING Bank Śląski.
  • W branży „dobra konsumpcyjne” na podium stanęły Coca-Cola HBC Polska, Kompania Piwowarska oraz L’Oreal.
  • W branży „farmacja i medycyna” miejsca na podium zajęły Polpharma, Servier Polska oraz Sanofi.
  • W branży „paliwa, energetyka, wydobycie” zwycięzcą została Grupa Lotos, na drugim miejscu znalazły się firmy Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz PKN Orlen, trzecie miejsce zaś przypadło firmie Lubelski Węgiel Bogdanka.
  • W gronie firm sklasyfikowanych w branży „produkcja przemysłowa i chemiczna” liderem została firma Signify Poland, a kolejne dwie pozycje na podium zajęły Cemex Polska oraz Schumacher Packaging.
  • W branży „handel” kolejne miejsca zajmują Lidl Polska, Lyreco oraz Jeronimo Martins Polska wraz z Auchan Retail Polska.
  • Z kolei w branży „transport, logistyka, usługi” podium należy do firm Schenker, Grupa Raben oraz Geofizyka Toruń.
  • W branży „telekomunikacja, technologia, media i rozrywka” liderami zostały zaś Orange Polska, Capgemini i T-Mobile Polska.

Startupy Pozytywnego Wpływu

Rankingowi Odpowiedzialnych Firm towarzyszył – podobnie jak w ubiegłych latach – projekt „Startupy Pozytywnego Wpływu”, który wyłonił 21 najbardziej społecznie innowacyjnych startupów działających na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. W tym gronie znalazły się firmy: Alternation, Cool Beans, Wojna warzyw, zodzysq, eKodama, Microbe+, Pożycz To, Take!Cup, Sun Roof, All Hands Agency, Associated.apps, Bazar Miejski, Circular Scrap, Dotlenieni.org, Plan Be, CoopTech Hub, Heca, Patronite, Serce Miasta, Słuszna Strawa oraz Tech To The Rescue. Wyboru dokonał Panel Pozytywnych Postaci składający się z 42 osób ze świata startupów, instytucji, nauki i biznesu. To innowacyjne podejście do odpowiedzialnego działania w biznesie przedstawione jest szczegółowo w raporcie – to już trzecia edycja – „Startupy Pozytywnego Wpływu. Radykalna innowacja społeczna”, któremu towarzyszy baza ponad 600 takich organizacji w Polsce  z linkami do ich stron oraz opisem modeli biznesowych. Partnerami tego projektu są BNP Paribas, Orange Polska i Samsung. Raport i baza do pobrania: kozminskihub.com/raportspw/

Podsumowanie

Wyniki XV Rankingu Odpowiedzialnych Firm oraz konkursu Startupów Pozytywnego Wpływu ogłoszono podczas wirtualnego wydarzenia, które odbyło się 18 czerwca. Organizatorem gali był Koźmiński Business Hub, działający w ramach Akademii Leona Koźmińskiego.

Ranking Odpowiedzialnych Firm, opublikowany po raz pierwszy w 2007 roku, to jedyne zestawienie firm działających w Polsce ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Partnerem merytorycznym ROF jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za przegląd odpowiedzi jest Deloitte, zaś partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna. Partnerami rankingu Startupów Pozytywnego Wpływu są BNP Paribas, Orange oraz Samsung. Partnerem technologicznym ROF jest SMART CSR. Autorami zestawienia są Profesor Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, analityk.

Łącznie w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział już ponad 200 firm działających na polskim rynku. Ranking umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach CSR pomiędzy firmami, a także jest cennym instrumentem ułatwiającym porządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.

Informacje na temat wyników rankingu można uzyskać na stronie www.rankingodpowiedialnychfirm.pl.

Źródło: Materiały prasowe