Biznes Reaguje Odpowiedzialnie: cykl wywiadów z prezesami firm partnerskich Forum Odpowiedzialnego Biznesu

28 kwietnia 2020

Forum Odpowiedzialnego Biznesu kontynuuje akcję #BiznesReagujeOdpowiedzialnie i zaprosiło prezeski i prezesów firm partnerskich FOB do wypowiedzi o zagrożeniach, wyzwaniach i zmianach funkcjonowania biznesu w obliczu pandemii. Materiał zawiera zestawienie dotychczas przeprowadzonych rozmów.

Prezesi i prezeski, wypowiadający się w ramach akcji #BiznesReagujeOdpowiedzialnie, ukazują funkcjonowanie firm w czasie pandemii koronawirusa. Przedstawiają obecną sytuację z perspektywy pracodawcy. W ramach cyklu filmów i wywiadów prezeski i prezesi opowiadają o tym, przed jakimi trudnymi decyzjami postawiła ich pandemia, jakie formy wsparcia pracowników realizują w swoich firmach, jakie scenariusze na przyszłość przewidują, jak wspierać przedsiębiorców, wreszcie jak angażują się na rzecz otoczenia w tym czasie.

ABC-Czepczyński

Perspektywę działania firmy rodzinnej z branży spedycyjnej, ABC-Czepczyński przedstawił prezes Artur Czepczyński. Wywiad jest spojrzeniem na zmiany, które zaszły i zachodzą w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa oraz w jego otoczeniu, także w zaangażowaniu społecznym firmy i osobistym.

Oglądaj cały wywiad  

 

Grupa LOTOS

Wywiad z prezesem Grupy LOTOS, Pawłem J. Majewskim ukazuje szereg narzędzi wdrożonych przez firmę w ramach przeciwdziałania pandemii. Uwzględniają one troskę zarówno o bezpieczeństwo pracowników, klientów, jak i konieczność podtrzymania ciągłości świadczonych usług, co jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Czytaj cały wywiad >> 

 

LPP

Podcast z udziałem prezesa firmy odzieżowej LPP, Marka Piechockiego nakreśla obraz nie tylko działania firmy i rozwiązań koniecznych dla jej dalszego funkcjonowania. Szerzej odpowiada o sytuacji branży odzieżowej w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i inicjatywie: powołania Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, która narodziła się, by wspólnie szukać rozwiązań pozwalających ochronić polskie firmy przed skutkami pandemii i zachować jak największą liczbę miejsc pracy.

Odsłuchaj podcast >>

https://soundcloud.com/user-985269917/wywiad-z-markiem-piechockim?in=user-985269917/sets/biznesreagujeodpowiedzialnie

 

PGNIG

Bezpieczeństwo energetyczne to również priorytet działań dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, którego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie ciągłości dostaw gazu ziemnego do odbiorców niezależnie od okoliczności. Prezes firmy Jerzy Kwieciński opowiada, jak funkcjonuje PGNiG w czasie pandemii i jak firma realizuje ideę społecznej odpowiedzialności w tych trudnych czasach.

Czytaj cały wywiad >>

 

Sanofi Polska

W ramach cyklu wywiadów stanowisko firmy farmaceutycznej Sanofi Polska przedstawiała prezes Magdalena Kruszewska. Firma wprowadziła szereg działań chroniących pracowników, klientów i pacjentów. Równocześnie, musiała odpowiedzieć na wyzwanie dotyczące zapewnienia ciągłości produkcyjnej fabryki Sanofi w Rzeszowie. Prezeska Magdalena Kruszewska opowiedziała również o działaniach na rzecz opracowania szczepionki przeciw koronawirusowi.

Czytaj cały wywiad na portalu odpowiedzialnybiznes.pl >>

 

Siemens Polska

Dominika Bettman, prezeska firmy technologicznej Siemens Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu omawia zaangażowanie przedsiębiorców w powstanie tarczy antykryzysowej. Przedstawia także sytuację firmy Siemens, szereg inicjatyw i rozwiązań z zakresu zarządzania antykryzysowego wprowadzanych zarówno w polskiej spółce, jak i na poziomie korporacyjnym swojej firmy.

Odsłuchaj podcast >>

https://soundcloud.com/user-985269917/wywiad-z-dominik-bettman?in=user-985269917/sets/biznesreagujeodpowiedzialnie

Grupa Veolia

Z Frédéric Faroche, dyrektorem generalnym i prezesem zarządu grupy Veolia w Polsce, rozmawia Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna i członkini Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Czytaj cały wywiad na Odpowiedzialnybiznes.pl >>

 

Deloitte Polska

Kluczowy temat rozmowy z Tomaszem Konikiem, wiceprezesem zarządu Deloitte w Polsce, stanowi obszar miejsca pracy, w tym oczywiście skuteczne przeniesienie do modelu pracy zdalnej. Podjęte zostało również zagadnienie zaangażowania społecznego firmy związanego ze współpracą z Warsaw Genomics.

Odsłuchaj podcast >>

https://soundcloud.com/user-985269917/wywiad-z-tomaszem-konikiem-wiceprezes-zarzadu-deloitte-w-polsce

Carrefour Polska

Z Justyną Orzeł, wiceprezes zarządu Carrefour Polska, rozmawia Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna i członkini Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Czytaj cały wywiad na Odpowiedzialnybiznes.pl >>

Provident Polska

Szereg aktywności w obszarze funkcjonowania biznesu podjęła także firma Provident Polska. Powołano specjalny zespół monitorujący sytuację. W centrum zmian są obsługa klienta, oddziały terenowe oraz zatrudnienie pracowników. Sytuację omówiła prezeska Zarządu Provident Polska, Agnieszka Kłos.

Oglądaj cały wywiad >>

Stena Recycling

O działaniu w czasie niepewności i braku stabilizacji opowiada CEO Stena Recycling, Lars Ibsen. Na liście priorytetowych wyzwań, przed którymi musiała stanąć firma w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, znalazły się m.in. troska o zdrowie pracowników, kontynuacja współpracy z kontrahentami.

Oglądaj cały wywiad >>

***

BNP Paribas Bank Polska

Działania BNP Paribas Bank Polska koncentrują się na usprawnieniu funkcjonowania w obliczu pandemii. Ponadto wdrożono nowe rozwiązania mające zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom Banku. Między innymi te kwestie porusza Daria Gostkowska, Dyrektorka  wykonawcza obszaru zarządzania zasobami ludzkimi w BNP Paribas Bank Polska.

 

IKEA Retail Polska

O zmianach, które nastąpiły w funkcjonowaniu organizacji i sklepów IKEA, o wyzwaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w codziennych kontaktach z klientami, a także o formach wsparcia oferowanym pracownikom i ich bliskim, jak również społeczeństwu w ramach przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa opowiada Carolina Garcia Gomez Prezeska  IKEA Retail Polska, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Przeczytaj cały wywiad >>

(Materiał filmowy został przygotowany w jednym ze sklepów IKEA w trakcie ich czasowego zamknięcia dla klientów, wg wymaganych na ten czas zaleceń i procedur bezpieczeństwa).

CCC

Pandemia okazała się dla firmy sprawdzianem z klientocentryczności, rozwoju digital, pracy zespołowej oraz tempa adaptacji do nowych warunków. Marcin Czyczerski, prezes Zarządu CCC opowiada o zmianach, które zaszły w funkcjonowaniu firmy oraz doświadczeniach związanych z tym czasem. Ich udziałem stały się między innymi sukcesy w obszarze usług e-commerce, a także aktywna pomoc szpitalom i współpraca z nimi.

Oglądaj cały wywiad >>

 Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie

Odpowiedź Coca-Cola HBC Polska na pandemię koronawirusa przedstawiła Katarzyna Borucka, dyrektorka ds. korporacyjnych w Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie. Pierwszy etap pandemii wymagał zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i zapewnienia ciągłości biznesowej, szczególnie w przypadku branży spożywczej. Kolejne działania obejmowały ciągły monitoring sytuacji oraz stały kontakt z pracownikami, klientami i kluczowymi interesariuszami, by podejmować właściwe decyzje. W obszarze zaangażowania społecznego m.in. firma przeznaczyła łącznie 7,5 mln złotych na wsparcie placówek medycznych i służb, walczących z Covid-19 oraz branży gastronomicznej – z powodu pandemii wiele lokali musiało wstrzymać lub znacząco ograniczyć działalność.

Oglądaj cały wywiad >>

***

Akcja #BiznesReagujeOdpowiedzialnie jest realizowana w mediach Forum Odpowiedzialnego Biznesu: na portalu odpowiedzialnybiznes.pl oraz kontach organizacji w mediach społecznościowych: na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.

Przejdź do sekcji poświęconej reakcji firm na pandemię >>

Pobierz infografikę #BiznesReagujeOdpowiedzialnie >> 

Pobierz infografikę #NGOReagujeOdpowiedzialnie >>