Biurowiec PZU z certyfikatem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami

5 lipca 2023

Dotyczy firmy: PZU,

Nowa siedziba PZU otrzymała certyfikat “Obiekt bez barier” przyznawany przez Fundację Integracja. To potwierdzenie, że budynek jest w pełni przystosowany architektonicznie do użytku przez wszystkich, w tym osoby z niepełnosprawnościami, z ograniczoną mobilnością, rodziców z dziećmi czy osoby starsze.

– Nowa siedziba Grupy PZU to inwestycja w naszych pracowników, ale także element realizacji odpowiedzialnej strategii, w tym ESG. Stawiamy na zrównoważony rozwój, dlatego podejmując decyzję o przeprowadzce do nowej siedziby i planując jej przestrzeń, staraliśmy się zlikwidować bariery dla osób z niepełnosprawnościami. PZU Park spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa pracy, a także dostępności dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie

PZU Park to największy pod względem powierzchni biurowej budynek w Polsce, który otrzymał certyfikat dostępności od Fundacji Integracja. O wyjątkowości certyfikatu “Obiekt bez barier” świadczy również fakt, że otrzymało go jedynie niewiele ponad 400 obiektów architektonicznych w Polsce na ponad 1500 audytowanych. Współpraca z Fundacją Integracja rozpoczęła się już w trakcie projektowania budynku. Myślenie o dostępności na tak wczesnym etapie pozwoliło na wdrożenie rozwiązań, które byłyby niemożliwe w kolejnych fazach realizacji. Cały proces trwał blisko trzy lata i był to największy projekt certyfikacji powierzchni biurowej w historii fundacji.

– Czasem granicą nie do przekroczenia są trzy schodki, za ciasne przejście staje się granicą między dwoma światami, a wąski korytarz jest jak niedostępna przełęcz górska. Seniorzy, osoby z niepełnosprawnością, rodzice z dziećmi w wózku, ale też kurierzy dźwigający ciężkie paczki, rowerzyści: lista tych, którzy korzystają na projektowaniu uniwersalnym jest długa i praktycznie każdy na którymś etapie życia się na niej znajdzie. Dlatego bardzo cieszy nas to, że firma o takim znaczeniu dla całego sektora zadbała o to, by jej budynek był przykładem projektowania dla wszystkich i z myślą o różnych potrzebach. Liczymy, że za tym przykładem będą szli inni – podkreśla Ewa Pawłowska, prezeska Fundacji Integracja

W PZU Park eksperci Fundacji Integracja wyróżnili m.in.: szerokie wejścia do budynku z drzwiami otwieranymi automatycznie, dostęp do wszystkich kondygnacji za pomocą wind oraz system zarządzania wyposażony w dodatkowe rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością, m.in. precyzyjne informacje głosowe. W recepcji oraz salach konferencyjnych zapewniono pętle indukcyjne dla osób słabosłyszących. Wdrożono także procedury zapewnianiające tłumaczenie na język migowy w trakcie organizowanych w budynku wydarzeń. O komfort pracowników zadbano również, wyposażając biura w biurka z automatyczną regulacją wysokości.

Za perfekcyjnie zaprojektowane dla poruszających się na wózku uznano toalety oraz doceniono umiejscowienie ich w przestrzeniach wspólnych na każdym piętrze budynku. Wyróżniono także siłownię z szatnią i łazienką dostosowaną dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Projektowanie takich miejsc z myślą o osobach z niepełnosprawnościami to prawdziwa rzadkość.

Dostępność siedziby PZU dla wszystkich wynika również z lokalizacji. Do ronda Daszyńskiego można dostać się wieloma środkami transportu, takimi jak: tramwaj, autobus, metro, pociąg czy rower. W pobliżu znajdują się drogi rowerowe oraz stacja rowerów miejskich. W samym budynku można skorzystać z zamkniętego parkingu rowerowego oraz szatni z prysznicami.

– PZU Park jest miejscem, które zostało w pełni przygotowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi oraz seniorów, spełniając tym samym wymagania certyfikacji „Obiekt bez barier”. Jest odzwierciedleniem architektury dostępnej, czyli takiej, w której ludzie czują się dobrze, komfortowo, do której chcą wracać i w której chcą także pracować. Tworząc nowe miejsca pracy bardzo ważne jest, aby zapewniać dostępność w biurach każdemu pracownikowi, w tym także osobom ze szczególnymi potrzebami. By projektować przestrzenie funkcjonalne i dostępne, umożliwiające swobodę ruchu wszystkim, którzy tego potrzebują i w sposób, w jaki tego potrzebują. Tak buduje się inkluzywne budynki, wpisując się tym samym w strategie ESG firm oraz Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ – mówi Monika Chacińska, ekspertka ds. środowiska w spółce biurowej Skanska w regionie CEE

Źródło: inf. pras.