BASF wspiera projekt badawczy uczniów, dotyczący uprawy roślin w kosmosie

5 maja 2016

Dotyczy firmy: BASF Polska,

Lato roku 2016 zostało wyznaczone jako data lotu: Projekt uczniowski V3PO wspierany przez BASF poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK). Za projektem V3PO stoi troje uczniów wydziału rolnictwa Szkoły im. Edith Stein w Ravensburgu w Niemczech, którzy chcą się przekonać, czy sadzonki roślin wytworzą korzenie w warunkach zerowej grawitacji i jak te korzenie będą się zachowywać wraz z upływem czasu.

Dla Marii Koch, Raphaela Schillinga i Davida Geraya główne pytanie brzmi: czy rozmnażanie wegetatywne warzyw jest możliwe w kosmosie? Pozwoliłoby to na produkcję świeżego pożywienia podczas misji kosmicznych bez konieczności zabierania dużych ilości nasion. BASF i NASA zainteresowało to pytanie. Podczas gdy BASF zapewnia naukowe wsparcie na rzecz projektu, NASA zarezerwowała miejsce na eksperyment na MSK.

„Jest to prawdopodobnie najbardziej niezwykły eksperyment terenowy, w jakim wraz z zespołem braliśmy udział” przyznał Dr Sebastian Rohrer z departamentu biologii środków grzybobójczych wczesnego działania, będącego częścią Działu Ochrony Upraw BASF. „Z niecierpliwością wyczekujemy startu i jesteśmy ciekawi wyników.”

Wizjonerski szkolny projekt badawczy

Do tej pory eksperymenty przeprowadzane w warunkach zerowej grawitacji były skupione wokół wzrostu korzeni podczas kiełkowania nasion. Jednakże w przeciwieństwie do nasion, sadzonki nie posiadają systemu korzeniowego. Uczniowie chcą zbadać, czy i w jaki sposób sadzonki wykształcą korzenie, pędy i liście bez wpływu grawitacji. W tym samym czasie na Ziemi, czyli pod wpływem grawitacji, będzie prowadzony eksperyment kontrolny. Jeśli sadzonki mogą zostać wykorzystane do rozmnażania wegetatywnego w warunkach zerowej grawitacji, oznaczałoby to znaczący postęp w staraniach o zapewnienie żywności uprawnianej w kosmosie podczas długich lotów kosmicznych, np. na Marsa.

BASF współpracuje z naukowcami zajmującymi się rolnictwem przyszłości

BASF jest jedyną firmą zapewniającą wsparcie naukowe. „Nasze serca biją dla badań. Zawsze dążymy do odnalezienia nowych sposobów na stawienie czoła globalnym wyzwaniom. Oznacza to, że uwielbiamy rewolucyjne pomysły i niekonwencjonalne myślenie. Dlatego wspieramy zespół V3PO doradztwem naukowym. Nie tylko dowiemy się więcej na temat zachowania roślin, ale także zainspiruje nas to do produkcji w nowych obszarach” oświadczył Dr Harald Rang, starszy wicedyrektor ds. badań i rozwój w Dziale Ochrony Upraw BASF.

Aby opracować odpowiedni projekt eksperymentu, uczniowie odbyli staż w Centrum Rolniczym BASF w Limburgerhof. Przygotowywali się tam do eksperymentu, który zostanie przeprowadzony w laboratoriach Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Gdy sadzonki znajdą się już w przestrzeni kosmicznej, różnice w temperaturze i wilgotności mogą je narazić na bakterie i grzyby. To w tym obszarze BASF dostarcza niezbędnej wiedzy – i produktów. Środki grzybobójcze BASF pomogą ochronić sadzonki przed chorobami grzybiczymi podczas badań na MSK, oraz podczas podróży na orbitę i z powrotem.

Oprócz BASF, zespół V3PO wspierają tacy partnerzy jak: Dreamup, mymicrogravity, Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii, Niemieckie Centrum Transportu Powietrznego i Lotów Kosmicznych, wewnętrzne konsultacje biznesowe, Airbus i Kreissparkasse Ravensburg. Jest to pierwszy szkolny projekt z Niemiec przyjęty do Programu Edukacyjnego NASA.