Bank Zachodni WBK mecenasem wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

9 listopada 2017

Dotyczy firmy: Santander Bank Polska,

Od 31 października do końca tego roku we wrocławskiej galerii narodowej można zobaczyć wystawę „Moda na Cranacha”. Ekspozycja, obejmująca dzieła doby Reformacji we Wrocławiu oraz na Śląsku, została przygotowana z okazji 500-lecia upublicznienia przez Marcina Lutra 95 tez w Wittenberdze. Jej mecenasem jest Bank Zachodni WBK, partner strategiczny Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Wśród prezentowanych obrazów są m.in. takie dzieła Lucasa Cranacha starszego jak słynna Madonna pod jodłami, Salome z głową Jana Chrzciciela, Adam i Ewa czy Niedobrana para. Wśród obrazów śląskich, inspirowanych malarstwem Cranachów, zwiedzający mogą podziwiać m.in. pokazywaną po raz pierwszy publicznie Madonnę̨ apokaliptyczną z zakrystii wrocławskiej katedry i dwa obrazy z kościoła na Swojczycach, pochodzące z czasów przełomu średniowiecza i nowożytności. Atrakcją są również nieeksponowane nigdy dotąd rysunki z XVI w. – prawdopodobnie projekty malowideł epitafijnych oraz kilkadziesiąt wykonanych kredką portretów wrocławian.

– „Moda na Cranacha” to ukłon w stronę tego wybitnego niemieckiego malarza, podkreślenie jak wielki wpływ miał na artystów swojej epoki i późniejszych. To również swego rodzaju postscriptum do naszego wcześniejszego projektu – wystawy „Kolekcja Santander” z 2013 roku. Ponad 80 tysięcy osób odwiedziło wtedy Muzeum Narodowe we Wrocławiu i pod tym względem był to jeden z rekordów ostatnich trzech dekad. Cieszymy się, że możemy wspierać takie wydarzenia, inspirujące i pozwalające oderwać się chociaż na chwilę od codzienności – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Biura Sponsoringu i Projektów Relacyjnych Banku Zachodniego WBK.

Wystawa zorganizowana jest w gmachu głównym Muzeum, prezentowane dzieła zostały wypożyczone m.in. z muzeów w Budapeszcie i Berlinie. Towarzyszą jej różnorodne wydarzenia uzupełniające – wykłady, zajęcia dla dzieci i kuratorskie zwiedzania. Ekspozycja będzie dostępna do końca tego roku.

źródło: materiały prasowe firmy