Bank Credit Agricole udostępnia kalkulator śladu węglowego

10 czerwca 2024

Dotyczy firmy: Credit Agricole Bank Polska,

Bank Credit Agricole we współpracy ze start-upem TerGo przygotował kalkulator śladu węglowego przeznaczony dla osób indywidualnych. Narzędzie internetowe jest dostępne w wersji podstawowej i rozszerzonej. Obie opcje pozwalają uzyskać wynik zaledwie w kilka minut.

Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla, metanu czy podtlenku azotu), jakie zostawia w atmosferze każda czynność. Emisje biorą się głównie ze spalania paliw kopalnych. Ich sumę można także policzyć dla produktów i usług oraz dla różnych aktywności człowieka. Bank Credit Agricole przygotował specjalny kalkulator, dzięki któremu każdy może sprawdzić swój indywidualny ślad węglowy.

– Jednym z głównych założeń naszej strategii jest działanie na rzecz klimatu i gospodarki niskoemisyjnej. Chcemy odgrywać istotną rolę w zielonej transformacji i wspierać w niej naszych klientów biznesowych i indywidualnych. Dlatego – obok innych inicjatyw – uruchomiliśmy kalkulator śladu węglowego. Jestem głęboko przekonany, że ta wiedza jest potrzebna każdemu z nas. Bez informacji, jaki faktycznie mamy wpływ na środowisko, nie jako grupa, ale indywidualnie, trudno będzie zmienić nasze codzienne nawyki – mówi Jędrzej Marciniak, wiceprezes zarządu banku Credit Agricole.

Kalkulator śladu węglowego jest dostępny w dwóch wersjach. Wypełnienie podstawowej zajmuje około trzy minuty, co wystarczy na uzyskanie wyniku szacunkowego. Do wyliczeń szczegółowych należy wykorzystać wersję rozszerzoną, na którą trzeba poświęcić nieco ponad 10 minut. Każdy z łatwością odpowie na pytania w kategoriach dom, transport, podróże i styl życia. Narzędzie jest bezpłatne i można z niego skorzystać on-line w dowolnym momencie.

Kalkulator śladu węglowego banku Credit Agricole powstał przy współpracy z zaufanymi partnerami, co zapewnia wiarygodność wyliczeń na najwyższym poziomie. Od strony operacyjnej za narzędzie odpowiada start-up pozytywnego wpływu TerGo. Firma ta posiada prestiżowy certyfikat B Corp, który potwierdza, że dana organizacja prowadzi swój biznes w sposób odpowiedzialny, a także wykorzystuje swoje zasoby, by rozwiązywać istotne problemy społeczne i środowiskowe. Swoim patronatem kalkulator objął też prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert CSR i ESG w Polsce i na świecie. Niezależną weryfikację narzędzia przeprowadził prof. Walter Leal.

– W przyjazny sposób prowadzimy edukację na temat śladu węglowego dla naszych klientów oraz wszystkich, którzy odwiedzą stronę internetową. Przy okazji będą mogli zapoznać się z ofertą zielonych produktów banku i dowiedzą się nie tylko jak to zrobić, aby realnie redukować swój ślad węglowy, ale także skąd wziąć na to środki – dodaje Ewa Deperas-Jarczewska, dyrektorka zespołu corporate sustainability w Credit Agricole.

Poprzez takie inicjatywy, jak udostępnienie kalkulatora śladu węglowego, bank Credit Agricole aktywnie włącza się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ: 4. Dobra jakość edukacji, 12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, 13. Działania w dziedzinie klimatu oraz 17. Partnerstwa na rzecz celów.

Z kalkulatora śladu węglowego przygotowanego przez Credit Agricole można skorzystać pod adresem: https://www.credit-agricole.pl/kalkulator-sladu-weglowego

O zrównoważonym rozwoju i ESG w banku Credit Agricole, w tym o produktach banku, można przeczytać na stronie internetowej.

Źródło: inf. pras.