Bajka „Pieniądze nie rosną na drzewach” wsparciem edukacji finansowej w szkołach

22 maja 2023

Dotyczy firmy: Provident Polska,

W czwartek, 18 maja, odbyła się premiera bajki „Pieniądze nie rosną na drzewach”. Publikacja ta, powstała dzięki współpracy firmy Provident i Fundacji Zaczytani.org, ma na celu edukację finansową najmłodszych, zwiększanie świadomości na temat oszczędzania oraz promowanie przedsiębiorczych postaw wśród dzieci. Książka jest darmowa i dostępna w formatach elektronicznych.

Bajka „Pieniądze nie rosną na drzewach” składa się z trzech części: bajki, części bajkoterapeutycznej oraz merytorycznej. Główni bohaterowie to ponownie, jak w poprzedniej bajce „Dobre rady na odpady”, rodzeństwo króliczków – Grześ i Gabrysia. Tym razem, poznając ich przygody, dzieci uczą się jak zarządzać finansami i dlaczego warto oszczędzać. Autorem opowieści jest Boguś Janiszewski – poczytny autor książek dla najmłodszych poruszających trudne, „dorosłe tematy” w przystępny dla dzieci sposób. Spod jego ręki wyszła cała seria „To, o czym dorośli Ci nie mówią”, w skład której wchodzą takie pozycje jak np. “Klimat”, “Śmieci” czy “Emocje”.

Druga część publikacji poświęcona jest bajkoterapii – jest to proces pracy z książką, który składa się z trzech etapów: czytania, omawiania oraz ćwiczeń do bajki. Dzięki bajkoterapii budujemy więź z dzieckiem, wspieramy jego rozwój psychiczny i pomagamy w rozwiązywaniu problemów. W książce znalazły się: opis czym jest bajkoterapia, jakie są jej cele, jakie mechanizmy psychologiczne zachodzą dzięki bajkoterapii, załączone są też dwa różne scenariusze do jej przeprowadzenia – dla nauczycieli i dla rodziców. Tę część opracowały Agnieszka Machnicka i Paulina Godek z Fundacji Zaczytani.org.

Ostatnią część, która nosi tytuł „Porozmawiajmy o pieniądzach” napisała Agnieszka Wachnicka – wiceprezeska Związku Banków Polskich, wcześniej prezeska Fundacji Rynku Rozwoju Finansowego. Wyjaśnia w niej jak ważna jest edukacja finansowa od najmłodszych lat oraz udziela porad jak rozmawiać o finansach z dziećmi w wieku 7-10 lat.

Publikacja „Pieniądze nie rosną na drzewach” dostępna jest do pobrania za darmo pod linkiem. Zostanie także rozesłana do ponad 14 000 placówek edukacyjnych w całej Polsce, w tym 13 000 szkół podstawowych, 350 specjalnych ośrodków wychowawczych, 100 młodzieżowych domów kultury i 90 placówek opiekuńczo-wychowawczych. W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić nauczycieli i edukatorów do poruszania z dziećmi tematyki finansowej oraz przeprowadzania zajęć z bajkoterapii.

Warto dodać, że w nagraniach do audiobooka wzięli udział pracownicy firmy Provident Polska, którzy od lat współpracują z Fundacją Zaczytani.org w ramach programu wolontariackiego Tak! Pomagam. Jego koordynatorką, jak również pomysłodawczynią bajki jest Agnieszka Krajnik – ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju i komunikacji wewnętrznej

– To już druga bajka edukacyjna, którą przygotowaliśmy wspólnie z Fundacją Zaczytani.org. Tym razem poruszamy temat pieniędzy, zarządzania budżetem i oszczędzania. Z raportu o edukacji finansowej w Polsce wynika, że głównym źródłem wiedzy na temat finansów dla 94 proc. polskich nastolatków są rodzice i inni dorośli krewni. Kolejne źródło stanowi internet, z którego korzysta 4 na 5 badanych. Zaledwie co trzeci uzyskuje informacje od nauczycieli. Kraje lepiej wyedukowane w finansowych tematach swoją wiedzę głównie czerpią ze szkoły. Dlatego zdecydowaliśmy się na edukacyjną bajkę finansową, bo chcemy odczarować często niewidzialny temat finansów i dać nauczycielom gotowy materiał do wykorzystania w czasie lekcji . Dodatkowo bajka została nagrana w wersji audio przez naszych pracowników i doradców klienta. Dla najmłodszych odbiorców będzie to miły dodatek – mówi Agnieszka Krajnik, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.

Źródło: inf.pras.