AkzoNobel partnerem renowacji „Straży nocnej” Rembrandta

8 lipca 2019

Dotyczy firmy: AkzoNobel,

Jedno ze światowych arcydzieł malarstwa, „Straż nocna” Rembrandta, zostanie poddane najbardziej innowacyjnemu procesowi renowacji w historii sztuki. Stało się to możliwe dzięki współpracy pomiędzy amsterdamskim Rijksmuseum i firmą AkzoNobel.

Operacja „Straż nocna” to cały kompleks narzędzi i technik. które zostaną zastosowane dla gruntownego zbadania i renowacji 377-letniego obrazu Rembrandta. Wszystkie jej etapy będą transmitowane na żywo. Począwszy od 8 lipca specjalny zespół badaczy, konserwatorów i restauratorów z Rijksmuseum, a także specjaliści od kolorów z AkzoNobel będą pracować zamknięci w specjalnej szklanej komorze zbudowanej przed obrazem tak, aby nie przeszkadzać odwiedzającym muzeum.

Podczas operacji badacze wykonają 11 400 fotografii o rozdzielczości 5430 dpi. Użyją specjalnych skanerów, które pozwolą im zajrzeć w pęknięcia i szczeliny, natomiast pigmenty zostaną przeanalizowane na poziomie nano za pomocą zaawansowanego lasera. Otrzymane w ten sposób zdjęcia zostaną udostępnione publicznie, co umożliwi uwiarygodnienie danych.

– Za chwilę podejmiemy się największej i najbardziej innowacyjnej renowacji w liczącej 219 lat historii muzeum. Nieustannie monitorujemy kondycję „Straży nocnej” i odkryliśmy, że zachodzą w nim zmiany, takie jak blednięcie postaci psa w prawym dolnym rogu obrazu. Aby lepiej zrozumieć jego stan jako całości, podjęto decyzję o przeprowadzeniu gruntownego badania. Tak więc prace, które realizujemy przy wsparciu AkzoNobel, są dla nas bardzo ważne – tłumaczy Dyrektor Generalny Rijksmuseum, Taco Dibbits.

– Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że możemy być głównym partnerem tego niezwykłego projektu. Jako firma, która jest liderem w obszarze innowacji, z wielką ekscytacją oferujemy naszą specjalistyczną wiedzę i pasję w dziedzinie farb, by pomóc odrestaurować ikonę kultury – powiedział Thierry Vanlancker, CEO AkzoNobel.

Trzyletnie partnerstwo jest przedłużeniem wieloletniej współpracy pomiędzy AkzoNobel i Rijksmuseum. Proces renowacji „Straży nocnej” można będzie na bieżąco oglądać na stronie internetowej.

Źródło: mat. pras.