Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
Opublikowane rozporządzenie stanowi nowe techniczne kryteria klasyfikacji według których oceniane jest, czy dane działalności gospodarcze wnoszą istotny wkład w: zrównoważone wykorzystywanie i ochrony zasobów wodnych i morskich, przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontroli oraz ochronę i odbudowę bioróżnorodności i ekosystemów.
Kampania ma wesprzeć przedsiębiorstwa w związku z nadchodzącymi regulacjami i zmieniającymi się oczekiwaniami inwestorów.
Najnowszy przewodnik, opracowany przez Światowe Forum Ekonomiczne i Climate Governance Initiative ma na celu wyposażenie zarządów i rad nadzorczych w praktyczną wiedzę na temat gospodarki o obiegu zamkniętym.
Na obszarach narażonych na wysoki lub bardzo wysoki niedobór wody żyje 739 mln dzieci, a zmiany klimatu grożą dalszym pogorszeniem sytuacji. Najnowszy raport przygotowany przez UNICEF ostrzega, że postępujące ograniczenie dostępu do bezpiecznych źródeł wody oraz niezbędnych usług wodnych i sanitarnych ma coraz poważniejsze konsekwencje dla życia najmłodszych.
W ramach działań zmniejszających obciążenia dla przedsiębiorstw Komisja Europejska (KE) przedstawiła tzw. Pakiet Redukcji Obciążeń (Burden Reduction Package). Jego celem jest ograniczenie wymogów sprawozdawczych o 25%. Znalazły się w nim działania z obszaru sprawozdawczości finansowej i sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Europosłowie ostatecznie poparli wprowadzenie Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju. 18 października europarlamentarzyści potwierdzili swoją wolę wprowadzenia Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które od stycznia 2024 r. obejmą swoim zasięgiem 50 000 firm. Odrzucili tym samym wniosek wzywający do wprowadzenia…
Większość krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) ma gospodarkę wolnorynkową zaledwie od 30 lat. Ponieważ gospodarki regionu są stosunkowo młode, pogoń za zyskiem nadal pozostaje głównym priorytetem dla większości firm i inwestorów. Na rynku są już jednak środki i chęć przyczyniania się do rozwoju społecznego. Tylko w Polsce istnieje możliwość niemal dwukrotnego zwiększenia indywidualnych darowizn – tak wynika z badania Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe: „Uwalnianie kapitału prywatnego dla dobra społecznego w Europie Środkowo-Wschodniej”.
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie nowych przepisów gwarantujących konsumentom rzetelne informacje o produktach i zakazujących wprowadzania w błąd za pomocą reklam.
Business for Nature, Światowe Forum Ekonomiczne i Światowa Rada Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju opracowały nowe wytyczne dla 12 sektorów. Mają pomóc biznesowi powstrzymać utratę zasobów przyrody oraz przyczynić się do stworzenia sprawiedliwej gospodarki przyjaznej naturze.
Komisja Europejska ogłosiła długo wyczekiwane konsultacje na temat wdrożenia rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji o zrównoważonym finansowaniu (Sustainable Finance Disclosure Regulation, SFDR). Potrwają one do 15 grudnia.
Wybierz rok
Wybierz miesiąc