Aktualności

15 lipca 2021

Fit For 55. Co zawiera pakiet klimatyczny przyjęty przez Komisję Europejską?

Komisja Europejska przyjęła pakiet wniosków, aby dostosować politykę UE w dziedzinie klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i opodatkowania w taki sposób, aby obniżyć emisje gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. – w porównaniu z poziomami z 1990 r. Takie obniżenie poziomu emisji w najbliższej dekadzie to zasadniczy warunek, który może sprawić, by Europa stała się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 r. i wprowadziła w życie Europejski Zielony Ład.

14 lipca 2021

Przewodniki dla biznesu po nowych globalnych ramach dla bioróżnorodności

Business For Nature, globalna koalicja, do której należy także Forum Odpowiedzialnego Biznesu, przygotowała przewodniki po globalnych ramach na rzecz różnorodności biologicznej.

14 lipca 2021

WBCSD podkreśla rolę zaangażowania zarządów w relacjach z interesariuszami

Światowa Rada Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) opublikowała raport dotyczący potencjału włączającego przywództwa w zakresie zaangażowania interesariuszy oraz zarządzania ryzykami biznesowymi. Pandemia COVID-19 unaoczniła konieczność porzucenia podejść, które cechuje uznawanie prymatu akcjonariuszy nad interesariuszami. Koronakryzys stał się okazją do…

7 lipca 2021

Nowy raport ONZ pokazuje fatalny wpływ COVID-19 na realizację SDGs

Jeszcze przed pandemią COVID-19 świat nie był na dobrej drodze do osiągnięcia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). Jak pokazuje nowy raport ONZ, teraz sytuacja jest jeszcze gorsza. Kraje muszą podjąć pilne i krytyczne kroki w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

6 lipca 2021

ESG pada ofiarą własnego sukcesu?

Prof. Abraham Loui z EDHEC Business School i dr Andrea Tarelli z mediolańskiego Università Cattolica w opublikowanym niedawno artykule dowodzą, że mamy do czynienia z pewnym szumem informacyjnym wokół ESG. Nie należy więc dziwić się, jeśli uwzględnienie czynników ESG nie prowadzi automatycznie do zyskania dużej przewagi konkurencyjnej. To sygnał dla firm, że powinny stawiać na strategiczne podejście do zrównoważonego rozwoju.

5 lipca 2021

Dyrektywa single-use plastics wchodzi w życie. Czy to koniec plastikowych jednorazówek?

3 lipca miała wejść w życie Single-Use Plastics Directive, zwana często “dyrektywą plastikową”. Jak wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w Polsce wdrożenie jej zapisów przewidywane jest na jesień tego roku.

5 lipca 2021

Europejczycy uważają zmianę klimatu za najpoważniejszy problem, przed którym stoi świat

Ponad dziewięciu na dziesięciu badanych uważa zmianę klimatu za poważny problem (93 proc.), przy czym prawie ośmiu na dziesięciu (78 proc.) uważa ją za bardzo poważny problem.

28 czerwca 2021

Europejskie prawo klimatyczne przyjęte. Co zawierają jego zapisy?

Rada UE przyjęła stanowisko 28 czerwca w pierwszym czytaniu w sprawie europejskiego prawa klimatycznego. Tym samym zakończyła procedurę przyjmowania tego prawa i zapisała w nim cel zakładający osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r.

28 czerwca 2021

Czy żyjemy w erze konsumenckiego cynizmu?

Najnowsza fala badania Meaningful Brands, które Havas prowadzi od 2009 roku, pokazuje, że konsumenci nieustannie poszukują uczciwości i autentyczności – ale marki mają trudności ze spełnieniem tych oczekiwań. To powoduje, że wkraczamy w “erę konsumenckiego cynizmu”.

21 czerwca 2021

#ShowYourStripes. Jak zmienia się temperatura w Polsce

#ShowYourStripes to inicjatywa, która umożliwia wygenerowanie wykresów zmiany temperatur na całym świecie. Jej autorem jest Ed Hawkins, klimatolog z Uniwersytetu w Reading.

Źródło informacji

Archiwum

Wybierz rok

Wybierz miesiąc