Kim jesteśmy
Współpraca
Promocja
Baza wiedzy
Dziewięciu na dziesięciu młodych Europejczyków zgadza się z tezą, że zwalczenie zmian klimatu może pomóc w poprawie ich własnego zdrowia i samopoczucia. Podobnego zdania jest w najnowszym Eurobarometrze 87 proc. wszystkich ankietowanych.
Najnowsza edycja „Edelman Trust Barometer” potwierdza, że biznes utrzymuje swoją pozycję instytucji budzącej największe zaufanie. Ten trend wzmacniany jest przez spadek zaufania do rządów państw.
Komisja Europejska opublikowała wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie edukowania na temat środowiskowych aspektów zrównoważonego rozwoju. Wniosek ma na celu wsparcie państw członkowskich, szkół, instytucji szkolnictwa wyższego, organizacji pozarządowych i wszystkich organizatorów kształcenia w zapewnianiu osobom uczącym się wiedzy i umiejętności związanych ze zrównoważonym rozwojem środowiska, zmianami klimatu i ochroną środowiska.
Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady UE uzgodnili nieformalnie zmiany w przepisach mających na celu ochronę pracowników przed substancjami rakotwórczymi i innymi niebezpiecznymi substancjami.
Transport drogowy w znacznym stopniu przyczynia się do zmian klimatu, a emisja CO2 z pojazdów ciężkich wzrosła o 25 proc. od 1990 r., odpowiadając za ponad jedną czwartą emisji CO2 generowanych przez transport drogowy – wylicza Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS).
Komisja Europejska zaproponowała, aby wśród źródeł energii zgodnych z założeniami unijnej taksonomii znalazł się zarówno gaz ziemny, jak i energia atomowa.
Parlament Europejski przygotował infografikę, która podsumowuje kluczowe wydarzenia w historii międzynarodowych negocjacji w dziedzinie klimatu.
Kolegium komisarzy zatwierdziło nowe wytyczne w sprawie pomocy państwa na cele związane z klimatem, ochroną środowiska i energią (CEEAG). Wytyczne zostaną formalnie przyjęte w styczniu 2022 r. i będą od tego momentu obowiązywać. Nowe zasady wiążą się z dostosowaniem do ważnych celów i zadań UE określonych w Europejskim Zielonym Ładzie oraz do innych wprowadzonych niedawno zmian regulacyjnych w dziedzinie energii i środowiska, a także uwzględniają rosnące znaczenie ochrony klimatu.
Unijny instrument na rzecz odbudowy, największy w historii Unii pakiet wsparcia gospodarczego, musi sprawić, że UE będzie bardziej odporna, konkurencyjna i sprawiedliwa – podkreśla Parlament Europejski.
Zaktualizowane zasady wyboru projektów energetycznych, które otrzymają wsparcie UE, zostały w środę nieformalnie uzgodnione przez posłów do PE i słoweńską prezydencję Rady UE. Fundusze unijne mają wspierać wodór, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. Według ustaleń, do finansowania unijnego nie będą już kwalifikować się projekty bazujące na gazie ziemnym.
Wybierz rok
Wybierz miesiąc