90 000 zł dla innowacyjnych i odpowiedzialnych społecznie start-upów – konkurs „Startuj z Mazowsza”

8 lipca 2022

W tym roku już po raz czwarty poznamy nowatorskie start-upy w ramach IV edycji konkursu „Startuj z Mazowsza” organizowanego przez Województwo Mazowieckie. Firmy, które wezmą udział w konkursie, mają szansę na zdobycie nagród o łącznej wartości 90 000 złotych. Jedna z kategorii to Social Impact – dla start-upów o pozytywnym oddziaływaniu na środowisko lub społeczeństwo.

Konkurs adresowany jest do mazowieckich start-upów, które tworzą innowacyjne pomysły i produkty, a ich działalność nie jest dłuższa niż 3 lata. Rekrutacja trwa tylko do 14 lipca!

Dlaczego potrzebujemy innowacji?

We współczesnym świecie innowacje stanowią rdzeń nowoczesnych strategii wzrostu gospodarczego – poprawiają jakość towarów i usług, zwiększają wydajność produkcji, tworzą nowe rynki i modele biznesowe. Bynajmniej nie dotyczą one wyłącznie sektora technologicznego, jak często się uważa. Innowacje mają wiele wymiarów, a ich celem jest zmiana obecnego stanu na lepszy oraz odpowiedź na potrzeby rynku i konsumentów. Aktualnie jedną z takich potrzeb jest m.in. zrównoważony rozwój i zadbanie o naszą planetę.

Poprzednie edycje konkursu „Startuj z Mazowsza” pokazują, że takich nowatorskich rozwiązań na Mazowszu nie brakuje, ale innowacyjność potrzebuje wsparcia – prace badawczo-rozwojowe, inwestowanie w pracowników czy działania marketingowe wiążą się z wysokimi kosztami, na które mikrofirmy często nie mogą sobie pozwolić. Województwo Mazowieckie chce przyśpieszać ich rozwój poprzez promowanie różnorodności i nagradzanie kreatywnych postaw, dlatego już po raz czwarty start-upy będą mogły zaprezentować swoje nowatorskie rozwiązania, które stanowią nieocenioną wartość dodaną dla całej społeczności Mazowsza.

– Naszym celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni dla startupów do podzielenia się z opinią publiczną swoimi projektami, pozyskanie kontaktów umożliwiających dalsze udoskonalanie innowacji oraz promocji wypracowanych produktów. Jest to możliwe dzięki wieloletniej współpracy samorządu z instytucjami naukowymi, uczelniami i przedsiębiorcami – podkreśla Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Co daje udział w konkursie?

Łączna pula nagród wynosi 90 000 złotych, a dodatkowo jest to również szansa na zdobycie nagród specjalnych od Partnerów konkursu, m.in.: konsultacji merytorycznych związanych z rozwojem biznesu i pozyskiwaniem finansowania, możliwość udziału w szkoleniach i programach mentoringowych czy prezentacja przed gronem inwestorów. Start-upy mogą również liczyć na pozyskanie biznesowych kontaktów, promocję ich pomysłu w mediach czy profesjonalną sesję fotograficzną.

Kto może zgłosić się do „Startuj z Mazowsza”?

Konkurs dedykowany jest dla start-upów zarejestrowanych na terenie województwa mazowieckiego i działających nie dłużej niż 3 lata od daty ogłoszenia konkursu. Konkurs rozstrzygany jest w następujących kategoriach:

  1. INNO-TECH – start-upy, które tworzą nowe produkty i procesy oraz znaczące zmiany technologiczne w produktach i procesach, obejmujące innowacje produktowe, procesowe, systemowe; start-upy w fazie wzrostu na etapie sprzedaży;
  2. SOCIAL IMPACT – start-upy o pozytywnym oddziaływaniu na środowisko lub społeczeństwo, bez względu na etap rozwoju;
  3. START – start-upy, które tworzą innowacyjny projekt, będący na etapie Minimum Value Product lub prototypu, które ma szanse na efektywny rozwój i skalowanie.

UWAGA: Nie dopuszcza się zgłoszenia tego samego podmiotu do więcej niż jednej kategorii konkursowej.

Jak wygląda droga dojścia do finału?

Udział w konkursie jest bardzo prosty! Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy online. Następnie wszystkie startupy biorące udział w konkursie przejdą ocenę formalną oraz dwa etapy oceny merytorycznej. Po obradach komisji oceniającej do II etapu oceny merytorycznej zakwalifikuje się 10 najwyżej ocenionych start-upów, które zaprezentują swój pomysł przed Jury podczas tzw. Pitch Day.

Wyróżnikiem „Startuj z Mazowsza” jest także liczne grono Partnerów – różnych organizacji z ekosystemu przedsiębiorczego, których przedstawiciele tworzą Kapitułę konkursu – to ten skład, z Marszałkiem Województwa na czele, dokona ostatecznego wyboru laureatów i przydzieli nagrody główne oraz nagrody dodatkowe. W tym roku start-upy będą mogły poznać członków Kapituły już podczas spotkania Pitch Day!

Zwieńczeniem IV edycji konkursu będzie konferencja finałowa, podczas której wręczone zostaną nagrody. Będzie także czas na networking – 10 najlepszych startupów otrzyma specjalne miejsce na zaprezentowanie swoich usług lub produktów, dlatego wydarzenie będzie otwarte dla gości, a dla tych, którzy nie będą mogli przybyć osobiście, będzie prowadzona transmisja online.

Finalistów poznamy w październiku 2022 r.

Zgłoszenia tylko do 14 lipca 2022 r.!

Konkurs organizowany jest przez Województwo Mazowieckie, realizatorem jest Youth Business Poland.

Link do formularza aplikacyjnego:

https://forms.gle/BmAkgh2JFxZmuXrH9

Szczegóły i regulamin konkursu:

https://innowacyjni.mazovia.pl/dzialania/startuj-z-mazowsza/iv-edycja.html

 

Źródło: informacja prasowa organizatora