Volkswagen i PowerCo wybudują swoją największą fabrykę ogniw

8 maja 2023

Dotyczy firmy: Volkswagen,

Grupa Volkswagen kontynuuje swoją strategię rozwoju elektromobilności w Ameryce Północnej. Za pomocą spółki PowerCo, planuje wybudować swoją największą gigafabrykę ogniw w St. Thomas w Kanadzie – jej docelowa wydajność produkcyjna wystarczy do wyprodukowania akumulatorów do ok. miliona pojazdów elektrycznych rocznie.

– Ameryka Północna odgrywa kluczową rolę w naszej globalnej strategii dotyczącej akumulatorów. Region ten stanie się drugim obok Europy filarem działalności spółki PowerCo. Gigafabryka w St. Thomas otwiera drzwi do kluczowego rynku elektromobilności i produkcji ogniw akumulatorowych. Naszym celem jest uczynienie z PowerCo globalnego gracza w branży akumulatorów i utorowanie drogi dla czystej, zrównoważonej mobilności. Gigafabryka w St. Thomas jest ważnym kamieniem milowym w naszym planie rozwoju elektromobilności – powiedział Thomas Schmall, członek zarządu Grupy Volkswagen ds. technologii.

Zakład w St. Thomas jest pierwszą gigafabryką PowerCo za oceanem. Zajmie się ona produkcją ogniw do pojazdów elektrycznych marek Grupy Volkswagen w regionie Ameryki Północnej. Rozpoczęcie prac ziemnych planowane jest na 2024 rok, a rozpoczęcie produkcji na 2027 rok. Fabryka ogniw jest częścią większego planu, który Volkswagen i PowerCo uzgodniły z rządem premiera Justina Trudeau w sierpniu ubiegłego roku. Podpisane porozumienie koncentruje się na całym łańcuchu wartości baterii oraz na zabezpieczeniu dostaw surowców w celu promowania elektromobilności w Kanadzie.

Decyzja o rozszerzeniu sieci fabryk ogniw PowerCo na Kanadę jest kolejnym dowodem na realizację ambitnej strategii rozwoju Grupy Volkswagen w Ameryce Północnej. Obejmuje ona wprowadzenie najszerszego portfolio pojazdów elektrycznych w USA i Kanadzie do 2030 roku, rozbudowę sieci ładowania Electrify America w obu tych krajach oraz powrót na rynek marki Scout, której pierwsze w pełni elektryczne pojazdy zjadą z taśmy w 2026 roku.

–  Cieszymy się na współpracę z Kanadą, Ontario i miastem St. Thomas, naszym wspólnym celem jest przeniesienie elektromobilności na nowy poziom. PowerCo zostało założone w Europie, aby dokonać zmian w branży akumulatorów, oferując najnowocześniejszą technologię ogniw i zrównoważoną produkcję. W gigafabryce w St. Thomas powstanie do 3000 nowych miejsc pracy i znacznie więcej u dostawców w regionie – powiedział Frank Blome, prezes PowerCo.

Fabryka ogniw powstanie na obszarze ok. 150 hektarów, co odpowiada ponad 210 boiskom piłkarskim. Razem z zakładami dostawców powierzchnia sięgnie ok. 600 hektarów. Będzie zlokalizowana w sercu tzw. korytarza motoryzacyjnego Wielkich Jezior i w pobliżu głównych miast, takich jak Toronto i Detroit. Dzięki temu PowerCo będzie mieć doskonały dostęp do regionalnego klastra badań i innowacji, utalentowanej siły roboczej, dobrej infrastruktury transportowej i łańcuchów dostaw. Ponadto, fabryka w St. Thomas będzie zasilana w 100% odnawialną energią.

Ontario jest liderem w globalnym przemyśle motoryzacyjnym i jest na dobrej drodze, aby stać się potęgą w powstającym sektorze związanym z elektromobilnością. Dzięki ponad 700 firmom motoryzacyjnym, niemal nieograniczonemu dostępowi do minerałów i kompleksowemu, etycznemu łańcuchowi dostaw akumulatorów, Ontario zapewnia idealne warunki do inwestowania w produkcję pojazdów elektrycznych. Od 2020 roku Ontario przyciągnęło prawie 13 miliardów dolarów kanadyjskich w inwestycjach w zakłady związane z pojazdami elektrycznymi i akumulatorami.

Grupa Volkswagen uczyniła technologię akumulatorów głównym elementem swojego 10- punktowego planu przyspieszenia transformacji firmy. W tym celu utworzyła w Niemczech spółkę PowerCo, która łączy globalną działalność Grupy w dziedzinie akumulatorów wzdłuż całego łańcucha wartości – od dostaw surowców i rozwoju do budowy i eksploatacji gigafabryk. Od momentu uruchomienia w lipcu 2022 roku, PowerCo wybrało lokalizację trzech fabryk ogniw – w Salzgitter w Niemczech, Walencji w Hiszpanii i St. Thomas w Kanadzie. Do 2030 roku PowerCo i partnerzy mają generować roczną sprzedaż na poziomie ponad 20 mld euro.

Źródło: inf. pras.