6 miliardów litrów czystej wody pitnej od Procter & Gamble

26 czerwca 2013

Dotyczy firmy: P&G,

Procter & Gamble, firma oferująca takie marki jak Gillette®, Ariel®, Always® czy Pampers®, dostarczyła już 6 miliardów litrów czystej wody pitnej w ramach akcji prowadzonej razem z fundacją Clinton Global Initiative (CGI). Akcja ma na celu ratowanie jednego życia ludzkiego co godzinę aż do roku 2020.

W 2010 r. P&G zobowiązała się dostarczać aż do 2020 roku 2 miliardy litrów czystej wody pitnej rocznie. Szacuje się, że do tej pory czysta woda pitna od P&G uratowała życie 32 tysiącom osób i pomogła zapobiec 250 milionom chorób biegunkowych w 71 krajach. Dzięki współpracy z organizacją World Vision, dr Greg Allgood, założyciel i prezes programu P&G Children’s Safe Drinking Water (CSDW) oraz  Chelsea Clinton, członek zarządu Clinton Foundation, dostarczyli w Birmie 6-miliardowy litr czystej wody pitnej.

Każdego dnia ponad 2000 dzieci umiera wskutek chorób biegunkowych spowodowanych wodą niezdatną do picia. Współpraca między P&G i CGI, mająca na celu dostarczenie czystej i zdrowej wody pitnej do miejsc, w których nie jest dostępna, pokazuje jak członkowie CGI wdrażają sprawdzone rozwiązania. Uważam, że wkład P&G w życie ludzi na świecie jest godny podziwu – powiedziała Chelsea Clinton, która wraz z P&G i World Vision udała się do wioski Gway Dauk Chaung w Basejnie (Birma). W wiosce, położonej 200 kilometrów na zachód od Rangunu miejscowej rodzinie wręczono 6-miliardowy litr wody.

Aby uczcić tę okazję, a zarazem podkreślić swoje zaangażowanie w życie Birmy, P&G ogłosiła również rozpoczęcie wieloletniej i obejmującej wiele programów współpracy z USAID. Głównym celem tej współpracy jest polepszenie zdrowia matek i dzieci w Birmie, między innymi poprzez dostarczenie jej mieszkańcom w ciągu najbliższych 2 lat przynajmniej 200 milionów litrów czystej wody pitnej. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Birmie, Derek J Mitchell, wyraził poparcie dla inicjatywy. To wspaniale, że sektor publiczny i prywatny podejmują systematyczny wysiłek zmierzający do ratowania życia dzieci – stwierdził ambasador.

Już od niespełna dziesięciu lat P&G dostarcza krajom rozwijającym się czystą wodę pitną, wykorzystując w tym celu nagradzaną technologię P&G Purifier of Water (saszetka puryfikacyjna). Proszek do oczyszczania wody stanowi prosty i skuteczny sposób na uzdatnienie wody dla całej rodziny – zawartość saszetek błyskawicznie zamienia brudną, szkodliwą dla zdrowia wodę w czystą i zdatną do picia. Każda saszetka puryfikacyjna P&G zawiera 4 gramy proszku i wystarczy na oczyszczenie 10 litrów wody. Substancja usuwa ze skażonej wody 99,99999% powszechnie występujących w wodzie bakterii (również tych, które wywołują cholerę), 99,99% powszechnie występujących w wodzie wirusów (w tym powodujących zapalenie wątroby typu A) oraz 99,99% pierwotniaków, co pomaga obniżyć zapadalność na choroby biegunkowe w krajach rozwijających się aż o 90%. W listopadzie 2012 r. tygodnik The Economist nazwał produkt jedną z najbardziej znaczących innowacji na świecie.

Saszetka puryfikacyjna P&G okazała się szczególnie skuteczna w Birmie, która cierpi z powodu częstych klęsk żywiołowych, w tym powodzi, cyklonów, suszy i trzęsień ziemi. Po ataku cyklonu Nargis w 2008 r. w Birmie zabrakło czystej wody pitnej. Ściśle współpracując z organizacją World Vision, P&G pomogła mieszkańcom kraju – na przestrzeni trzech lat firma dostarczyła ofiarom klęski żywiołowej na terenie Birmy ponad 31 milionów litrów czystej wody pitnej. Od 2011 r. przedstawiciele P&G wraz z oddziałem World Vision w Birmie rozdali ponad milion saszetek, zapewniając miliony litrów czystej wody pitnej rodzinom dotkniętym powodziami na terenie Tharbaung (wrzesień 2012 r.), Kawthaung (czerwiec 2012 r.), Loikaw (wrzesień 2011 r.) i Hpaan (lipiec 2011 r.) oraz mieszkańcom cierpiącym z powodu suszy w Dawei, Laung Lon i Thayetchaung (kwiecień 2012 r.).

Dr Greg Allgood, założyciel i prezes programu P&G Children’s Safe Drinkign Water, powiedział: Dostarczenie 6-miliardowego litra stanowi kamień milowy w prowadzonej przez P&G akcji mającej na celu ratowanie jednego życia ludzkiego co godzinę, do czego zobowiązaliśmy się w 2010 r. podczas dorocznego zebrania Clinton Global Initiative. Podarowanie mieszkańcom Birmy 6-miliardowego litra czystej wody pitnej to konsekwencja wieloletnich działań na rzecz tego kraju, prowadzonych od czasu ataku cyklonu Nargis, a zarazem świadectwo zaangażowania P&G w przyszłość Birmy. Wieloletnia, wielopłaszczyznowa współpraca z USAID, którą mamy dziś przyjemność ogłosić, stanowi wynik szeroko pojętego zaangażowania naszej firmy w rozwój zdrowia i dobrobytu mieszkańców Birmy.

U Win Zin Oo, dyrektor ds. humanitaryzmu i sytuacji kryzysowych w oddziale World Vision w Birmie, powiedział: Zdatna do picia woda ratuje życie i ogranicza cierpienie ludzkie na etapie udzielania pomocy i przezwyciężania kryzysu. Saszetki puryfikacyjne P&G stanowią nieocenioną pomoc, ponieważ są niewielkich rozmiarów, przenośne i proste w użyciu przez nasz personel w terenie. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko pomóc możliwie największej liczbie ofiar, zapobiegając kryzysowi zdrowotnemu. Cenimy sobie wsparcie P&G, ponieważ razem pomagamy mieszkańcom Birmy stawić czoła klęskom żywiołowym.

Źródło: informacja prasowa