11. Forum Inicjowania Rozwoju. Forum Wolontariatu Pracowniczego

25 października 2022

Dotyczy firmy: ERGO Hestia, LPP, Polpharma,

8 listopada 2022 w ramach corocznej, największej na Pomorzu międzysektorowej konferencji Forum Inicjowania Rozwoju, odbędzie się Forum Wolontariatu Pracowniczego. Podczas wydarzenia lokalny biznes, samorząd i organizacje pozarządowe dyskutować będą na temat wolontariatu jako narzędzia mającego wpływ m.in. na globalne wyzwania wynikające z Agendy 2030 ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju. Forum jest istotną częścią obchodów dla Gdańska i Pomorza, jako Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym portalu Odpowiedzialnybiznes.pl.

Kiedy 5 grudnia 2020 roku, Miasto Gdańsk otrzymało wyjątkowy tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu, wszyscy mierzyliśmy się z wyzwaniami związanymi z pandemią COVID-19. Wówczas biznes, samorządy i organizacje pozarządowe zaangażowały się bezgranicznie w niwelowanie jej skutków. Już w lutym bieżącego roku, stanęliśmy w obliczu kolejnego kryzysu – wojny w Ukrainie. W walce ze skutkami jak i bezpośrednim zagrożeniem wojennym, wolontariat, w tym ten pracowniczy, odegrał i odgrywa istotna rolę.

Wg badania Edelman Trust Barometr 2021, 86% pracowników oczekuje od zarządzających zaangażowania się w tematy społeczne, a 68% spodziewa się od nich pomocy w rozwiązywaniu problemów społecznych. Wolontariat pracowniczy, jako forma zaangażowania pracowników w sprawy ważne, może być odpowiedzią na to oczekiwanie.

Przecież wyzwania dzisiejszego świata – walka ze skutkami zmian klimatu, troska o bioróżnorodność, integracja międzypokoleniowa, szeroko rozumiana dostępność społeczna, migracje, jakościowa edukacja, równy dostęp do rynku pracy to tylko niektóre wyzwania, które stanowią kwestie ważne dla nas wszystkich. Dzięki temu właśnie, mogą być siłą napędową rozwoju organizacji, ich otoczenia społecznego, być źródłem różnorodności w miejscu pracy.

Dlaczego wolontariat pracowniczy powinien znajdować się w szczególnym miejscu na mapie działań każdej firmy, a jednocześnie na radarze współpracy samorządów i organizacji pozarządowych? Czemu powinien być w centrum uwagi liderów i liderek biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych? Cytując zdanie z raportu “Wolontariat pracowniczy przyszłości”, którego wydawcą jest Akademia Rozwoju Filatropii w Polsce: “Wolontariat pracowniczy zmienia ludzi, a oni zmieniają świat, który staje się bardziej przyjazny dla wszystkich jego mieszkańców”. Czyż nie o to chodzi wszystkim zainteresowanym stronom?

A co mówią trendy? Przyszłość, a w zasadzie teraźniejszość, to relacyjność, idea współdzielenia, potrzeba wolności i przestrzeni do działania. To cyfryzacja i budowanie relacji w świecie wirtualnym, a także zagrożenia cyberprzestępczości. To potencjał “Silver Generation”, tzw. Srebrnego Pokolenia, pracowników dojrzałych, w wieku powyżej 50-55 roku życia, a jednocześnie dynamiczny świat młodego pokolenia, odważnie redefiniującego zastany porządek świata pracy. Przyszłość to też zagrożenia polaryzacji społecznej prowadzącej do rozwarstwiania społeczeństwa na odległe przeciwstawne bieguny. Wolontariat pracowniczy może być narzędziem zagospodarowania potencjałów a jednocześnie niwelowania zagrożeń dzisiejszych czasów. Pomagając, łączymy nasze zasoby, szukamy wspólnego języka i nadajemy sens naszemu działaniu.

Jak mówią dane cytowanego już wcześniej raportu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce: “wolontariat pracowniczy opiera się w szczególności na wartościach, realnych potrzebach, współpracy, w tym współpracy pracodawców, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w rozwiązywaniu problemów społecznych, łączeniu korzyści społecznych z korzyściami dla pracodawców, pracowników i partnerów”.

8 listopada 2022 odbędzie się największa na Pomorzu konferencja, której zagadnienia łączą działania pomorskiego biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych związanych z Agendą 2030 ONZ  na rzecz zrównoważonego rozwoju. Do tej pory Forum przyciągnęło ponad 2000 uczestników. W tym roku będzie to Forum Wolontariatu Pracowniczego.

Forum Inicjowania Rozwoju to przede wszystkim spotkania z zaangażowanymi osobowościami ze świata biznesu, sektora publicznego, organizacji pozarządowych i mediów.  Podczas warsztatów poznamy kluczowe pierwsze kroki w stronę współtworzenia włączającej i różnorodnej przestrzeni społecznej w miejscu pracy, opartej na wolontariacie, przy mądrym wsparciu pracodawcy.

– Miasto Gdańsk, jako Europejska Stolica Wolontariatu, to miejsce gdzie rodzą się innowacje na rzecz ważnych celów – mówi Monika Popow, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Gdańska ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu.

– Forum jest przestrzenią do inicjowania zmiany, do wymiany doświadczeń w zakresie rozwiązywania trudnych problemów w sposób interdyscyplinarny. Pandemia, kryzys wojenny, z którym mierzymy się od wielu miesięcy wystawiają nas na najtrudniejszą próbę. Podejmujemy to wyzwanie w najbardziej wartościowy z możliwych sposobów – międzysektorowo – mówi Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańska.

Tegoroczne wydarzenie otworzy Gala 8. edycji Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju, podczas której organizatorzy ogłoszą, w jakie inicjatywy międzysektorowe zainwestują po raz kolejny partnerzy inicjatywy. Każda z tych inicjatyw, poza grantem finansowym, otrzyma także wsparcie doradcze w ramach Akceleratora Innowacji Międzysektorowych. Dotychczas, FIR UPF zapewniła swoim beneficjentom 140 godzin szkoleniowych i 580 godzin konsultacji doradczych.

– Do tej pory przekazaliśmy ponad 600 tysięcy złotych na realizację  pomorskich innowacji międzysektorowych. Każda z nich wpływa na realną zmianę społeczną na Pomorzu. Co bardzo ważne, konkurs realizujemy po partnersku – z innymi przedsiębiorcami, wspólnie dając szansę zaistnienia w naszej przestrzeni wspaniałych projektów – podkreśla przedstawicielka jednego z partnerów strategicznych Patrycja Zbytniewska, liderka ds. polityki społecznej i raportowania niefinansowego LPP oraz prezeska Fundacji LPP. – Mamy świadomość, że bez tych środków wiele pomysłów nie miałoby szans zaistnienia, zwłaszcza że wśród beneficjentów nierzadko mieliśmy inicjatywy odpowiadające na potrzeby bardzo specyficznych grup odbiorców – wyjaśnia.

– W dotychczasowej działalności Funduszu wsparliśmy finansowo i merytorycznie 34 odważne organizacje pozarządowe, realizujące działania w najtrudniejszym z możliwych modelu współpracy – biznes, NGO i sektor publiczny – dodaje Magdalena Rzeszotalska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i CSR/ESG, Polpharma.

– Wspieramy konsekwentnie pomorskie inicjatywy. Wśród nich, dotychczas wsparcie otrzymali: Browar Spółdzielczy, Tczewscy Kurierzy Rowerowi, Sklep charytatywny Luk Luk, Kobiety Wędrowne, Siejemy Ferment, Zeroban czy Kawiarnia Caffe Aktywni. Większość z nich to już mocne marki, innowatorzy na skalę nie tylko regionalną, ale i ogólnopolską – mówi Mario Everardo Zamarripa Gonzalez, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie ERGO Hestia.

Wydarzenie poprowadzą Dorota Sobieniecka-Kańska, dyrektorka Gdańskiego Klubu Biznesu oraz Małgorzata Wokacz-Zaborowska, dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw – członkinie Rady Programowej Forum.

Trwa jeszcze rejestracja na część warsztatową Forum – Warsztaty Wolontariatu w Olivia Centre, które odbędą się 8 listopada, w godzinach 14:00-15:30. Szczegóły tutaj >>

Organizatorzy zapraszają także do śledzenia wydarzenia online na kanale Facebook UP Foundation  i w serwisie Youtube >>

Patronem medialnym wydarzenia jest portal Odpowiedzialnybiznes.pl.