10. Forum Inicjowania Rozwoju

15 listopada 2021

Dotyczy firmy: LPP, Polpharma,

24 listopada 2021 odbędzie się coroczna, największa na Pomorzu międzysektorowa konferencja Forum Inicjowania Rozwoju organizowana przez Fundację Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION. W jej trakcie lokalny biznes, samorząd i organizacje pozarządowe będą poruszać tematy wynikające z  Agendy 2030 ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju.

We wrześniu tego roku, w ramach Ogólnoświatowego Strajku Klimatycznego, odbyło się 1400 strajków na sześciu kontynentach, w tym w 20 miastach Polski. Głównym przekazem było hasło: “Zacznijcie działać. Greta Thunberg, liderka ogólnoświatowego ruchu, twierdzi, że „niektórym może się wydawać, że zmierzamy w dobrym kierunku, ale jest wręcz odwrotnie. Od czasu pandemii tylko 2% wydatków rządowych przeznaczono na czystą energię. 2021 r. ma przynieść drugi największy wzrost emisji CO2 w historii. Niedawny raport IPCC pokazał, że do 2030 r. emisje w porównaniu do roku 2010 wzrosną o ok. 16%”.

I choć spektakularne, światowe katastrofy  związane ze zmianami klimatycznymi nie są w naszym kraju częstym zjawiskiem, to będziemy je odczuwać coraz intensywniej również na skalę lokalną. Przykładem jest podnoszenie się poziomu wód Bałtyku i zagrożenie,  jakie to zjawisko niesie dla miast na Wybrzeżu. Gdańsk i inne miasta na Wybrzeżu będą więc regularnie podtapiane. Trzeba będzie decydować, które fragmenty lądu oddać morzu. Ten sam scenariusz dotyczy Ustki, czy Kołobrzegu, Świnoujścia i Międzyzdrojów. Przed nami będzie również decyzja, czy pozwolić miastu Hel stać się wyspą, czy inwestować w próby uratowania ciągłości lądu na półwyspie.

Coraz większa część społeczeństwa ma świadomość zagrożenia, jakim są zmiany klimatyczne, jednak to wciąż niewystarczające. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości i klimatu do zmiany na rzecz planety poprzez partnerstwo i odważne przywództwo. I to jest przewodni motyw tegorocznego Forum Inicjowania Rozwoju, które co roku, już od 10 lat, organizowane jest przez Fundację Inicjowania Rozwoju Up Foundation (FIR UPF).

 24 listopada 2021 odbędzie się największa na Pomorzu, jubileuszowa konferencja, której zagadnienia łączą działania pomorskiego biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych związanych z  Agendą 2030 ONZ  na rzecz zrównoważonego rozwoju. Do tej pory Forum przyciągnęło ponad 1900 uczestników.

Forum Inicjowania Rozwoju to przede wszystkim spotkania z zaangażowanymi osobowościami ze świata biznesu, sektora publicznego, organizacji pozarządowych i mediów. Swoją obecność potwierdziła Ewa Ewart, wielokrotnie nagradzana dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych (m.in. “Klątwa obfitości”, 2019).

Eksperci_ki poruszą ważne kwestie wokół trzech wiodących osi tegorocznego Forum – planeta, partnerstwo, przywództwo. Wskażą, jak skoncentrować uwagę na budowaniu społecznej świadomości wokół wyzwań klimatycznych, a także pokażą możliwości wpływu na środowisko poprzez społeczną aktywność. Nawiążą do odwagi w przywództwie wobec świata zdominowanego przez ciągłą zmianę oraz zwrócą uwagę na rolę trendów w tych skomplikowanych procesach.

– Do tej pory przekazaliśmy ponad pół miliona złotych na realizację  pomorskich innowacji międzysektorowych, które wpływają na realną zmianę społeczną na Pomorzu” podkreśla przedstawicielka jednego z partnerów strategicznych – mówi Patrycja Zbytniewska, koordynator ds. projektów społecznych w LPP.

W dotychczasowej działalności Funduszu wsparliśmy finansowo i merytorycznie 30 partnerstw realizowanych w modelu biznes, NGO i sektor publiczny” – dodaje Magdalena Rzeszotalska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i CSR/ESG Polpharma.

Podczas wydarzenie zaprezentowane zostaną także dobre praktyki i inspiracje związane z działaniami na rzecz klimatu, edukacją włączającą, partnerstwami międzysektorowymi, a wszystko to w kontekście CSR i D&I.

10-lecie Fundacji Inicjowania Rozwoju zbiegło się w czasie z innym ważnym wydarzeniem – wyróżnieniem fundacji w kategorii Lider Odpowiedzialności Społecznej przyznanym w ramach XXII edycji konkursu Pomorskiego Gryfa Gospodarczego.

– Otrzymanie takiej nagrody to wspaniały katalizator do dalszego działania na rzecz zmiany, również tej która dotyczy naszego klimatu. Wierzę, że zbliżająca się konferencja będzie doskonałym miejscem do wypracowania wspólnych wniosków, które docelowo pomogą nam przyczynić się do implementacji realnych zmian środowiskowych w naszym otoczeniu – podsumowuje Monika Hinc.

Źródło: inf. pras.