Zgłoś swoje uwagi do planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym

14 stycznia 2020

Do 20 stycznia można zgłaszać uwagi do przygotowywanej przez Komisję Europejską mapy drogowej nowego planu działania na rzecz rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.

23 grudnia 2019 r. Komisja Europejska zapowiedziała opublikowanie mapy drogowej nowego planu działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Do 20 stycznia 2020 r. potrwa czterotygodniowy okres konsultacji społecznych.

Jak wynika z informacji na stronie KE, sam plan działania „przeanalizuje cykl życia produktów i materiałów, aby zapewnić zrównoważone wykorzystanie zasobów i zająć się zasobochłonnymi sektorami (np. tekstylnym, budowlanym, elektronicznym i tworzyw sztucznych)”. Ma na celu przyspieszenie przejścia od gospodarki liniowej oraz „obejmie politykę zrównoważonych produktów, aby przyspieszyć projektowanie, produkcję i marketing zrównoważonych produktów”. Będzie także „wspierać modernizację niektórych przepisów dotyczących odpadów”, w tym „potrzebę zwiększenia ilości odpadów przetwarzanych w kraju, rozwijając wysokiej jakości recykling instalacje i zajmowanie się eksportem odpadów.

Szczegółowe informacje i formularz do zgłaszania uwag dostępne są na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Firmy w Polsce na drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym

Najnowsza publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu zawiera opis 15 przykładowych praktyk z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym, realizowanych przez przedsiębiorstwa w Polsce. Wydawnictwo ukazuje coraz popularniejszy trend łączenia realizacji celów środowiskowych z biznesowymi poprzez odejście od modelu liniowego na rzecz ekonomii cyrkularnej.

Publikacja, której towarzyszy hasło “Na drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym dla Polski” stanowi czwartą część cyklu “15 polskich przykładów społecznej odpowiedzialności biznesu”, wydawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Każda z edycji adresowana jest do środowiska akademickiego, ale też może być inspiracją dla biznesu. Pokazuje bowiem możliwości i nowe inicjatywy łączące cele biznesowe ze środowiskowymi i ekonomicznymi. Praktykom firm towarzyszą artykuły eksperckie autorstwa dr Aleksandry Falkowskiej, konsultantki Deloitte Advisory, dr. hab. Bolesława Roka, prof. ALK, oraz Łukasza Sosnowskiego, konsultanta ds. circular economy GOZ WORLD. Poruszono w nich temat gospodarki o obiegu zamkniętym z szerszych perspektyw i wyzwań, takich jak np. opłacalność inwestycji.

W najnowszej edycji „15 polskich przykładów społecznej odpowiedzialności biznesu” zaprezentowano inicjatywy realizowane przez partnerów strategicznych Forum Odpowiedzialnego Biznesu takich jak: CCC, IKEA Retail Polska, Kompania Piwowarska, Lafarge w Polsce, Leroy Merlin, L’Oréal Polska, LPP, Lyreco Polska, Stena Recycling, Tesco Polska, VELUX Polska, VIVE Textile Recycling.

Pobierz publikację >>

Środowisko naturalne tematem 8. Targów CSR

Okazją do dyskusji na temat prośrodowiskowych inicjatyw realizowanych przez firmy będą 8. Targi CSR, organizowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Ósma edycja największego w Polsce wydarzenia o odpowiedzialnym biznesie i zrównoważonym rozwoju odbędzie się w Warszawskim Centrum EXPO XXI (ul. Prądzyńskiego 12/14) 29 października 2020 r. (nowy termin). Na spotkanie obowiązuje WSTĘP WOLNY.

Część konferencyjna Targów CSR, która zostanie tym razem poświęcona tematowi środowiska naturalnego i działaniom firm w tym obszarze, umożliwi zapoznanie się z aktualnymi trendami i wyzwaniami  w odpowiedzialnym biznesie, w tym dotyczącymi budowania i wspierania międzysektorowego dialogu. Celem wydarzenia jest także zaprezentowanie różnorodnych inicjatyw, konkretnych działań i strategii organizacji w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju oraz projektów, które mają wspierać firmy w byciu odpowiedzialnymi.

,,Środowisko! biznesowe i naturalne” jako hasło 8. Targów CSR ma na celu z jednej strony przypomnienie zależności między biznesem i jego otoczeniem oraz odpowiedzialności środowiska biznesowego za środowisko naturalne. Z drugiej strony pokazuje jak szeroką platformą prezentacji działań społecznych, biznesowych, ekologicznych oraz spotkaniem różnych środowisk będzie wydarzenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Dowiedz się więcej na temat 8. Targów CSR:

Strona internetowa >>

Rejestracja wystawców >>

Organizacja debat i paneli >>

Informacje o 8. Targach CSR na Facebooku >>

Hashtag wydarzenia: #TargiCSR

Źródło: ec.europa.eu, foodpackagingforum.org