Warszawa w kryzysie uchodźczym – raport po trzech miesiącach wojny

30 czerwca 2022

Ile osób z Ukrainy przejechało przez Warszawę od początku wojny, a ile przebywa w niej obecnie? Jak wyglądała pomoc miasta dla przybywających zza granicy uchodźców i uchodźczyń i jakie wyzwania związane z ich obecnością w stolicy stoją teraz przed Warszawą? 27 czerwca br. Urząd m.st. Warszawy zaprezentował raport z trzech pierwszych miesięcy kryzysu uchodźczego, który odpowiada na te pytania.

Nadal brakuje niezbędnych systemowych rozwiązań. Jeśli dzisiaj nie uda nam się włączyć ukraińskiego społeczeństwa do życia w naszym mieście, pewne procesy będą nieodwracalne. To, co możemy robić na poziomie samorządowym, już realizujemy – na bardzo wielu płaszczyznach. Ale potrzebne są rozwiązania systemowe – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

24 lutego Rosja rozpoczęła agresję militarną w Ukrainie, a pierwsi uchodźcy przekroczyli granicę Polski z Ukrainą. Na początku marca liczba dziennych przekroczeń granicy w stronę Polski sięgała 130 tys. Dla porównania: w 2021 r. średnio do Polski wjeżdżało dziennie około 11 tys. osób.

Pierwsza duża fala dotarła do stolicy kilka dni po otwarciu granicy: od 28 lutego do 9 marca do miasta przyjechało ponad 300 tys. osób. W kolejnych tygodniach było to już prawie 600 tys. osób, którym trzeba było udzielić pomocy: od zwykłej informacji po opiekę w szpitalu. Dla porównania: kryzys migracyjny w Europie w 2015 r. wywołała fala 1 mln uchodźców, którzy napływali do Europy przez niemal cały rok. W sumie przez miasto „przeszło” do końca maja prawie 800 tys. osób, co odpowiada ok. 40% całej populacji Warszawy. W szczycie kryzysu w Warszawie i okolicach przebywało dłużej niż kilka dni około 300 tys. osób.

Od maja widoczny jest jednak stopniowy trend wyjazdu z miasta: w inne miejsca Polski albo za granicę, w tym powroty na Ukrainę. Realny szacunek liczby nowych mieszkańców będzie możliwy po okresie wakacyjnym. Głównym czynnikiem decyzji o wyjeździe lub pozostaniu będzie rozwój sytuacji militarnej w Ukrainie oraz szanse na znalezienie pracy i mieszkania w Polsce.

Wybrane liczby z raportu:

  • prawie 800 tys. – tyle osób z Ukrainy „przeszło” przez miasto
  • 170 tys. – tyle osób otrzymało PESEL w Warszawie i powiatach metropolii
  • ponad 300 tys. – tyle uchodźców i uchodźczyń przebywało dłużej niż trzy dni w Warszawie i okolicach w szczycie kryzysu w marcu 2022 r.
  • ok. 30% osób z Ukrainy nadal nie jest zarejestrowanych
  • 160 tys. noclegów zapewniły miejskie punkty pobytu
  • ponad 14 tys. wolontariuszy i wolontariuszek zaangażowanych było w pomoc miastu
  • ponad 10 tys. dzieci ukraińskich znalazło miejsce w warszawskich szkołach podstawowych

Pomoc miasta

Urząd m.st. Warszawy od momentu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę podjął działania obejmujące organizację i koordynację wsparcia dla uchodźczyń i uchodźców, ale też wolontariuszek i wolontariuszy angażujących się w pomoc od samego początku wojny.

Wybrane obszary pomocy w Warszawie:

  • trzy punkty recepcyjne (Dworzec Wschodni, Dworzec Zachodni, Dworzec Gdański) – udzielenie pomocy 338 tys. osób
  • Zarząd Transportu Miejskiego: 3800 specjalnych kursów między punktami recepcyjnymi a punktami noclegowymi
  • miejskie punkty noclegowe – łącznie prawie 160 tys. osobo-noclegów w 33 lokalizacjach
  • punkty medyczne – pomoc prawie 4 tys. osób

Co dalej?

Raport wydany przez Urząd m.st. Warszawy wskazuje szanse i wyzwania, przed którymi stanęła stolica w obliczu kryzysu uchodźczego – jednego z największych w historii Europy.

Warszawa staje się miastem prawdziwie wielokulturowym i różnorodnym. Nowi mieszkańcy wniosą nową energię, zwiększą różnorodność i odmłodzą miasto. Są wartością, którą trudno przecenić. Przed Warszawą staje teraz jednak ogromne wyzwanie: jak zintegrować nowych mieszkańców, którzy stanowią około 10% obecnej populacji miasta, zachowując przy tym obecną jakość usług i komfortu życia? Problem ten dotyczy wszystkich obszarów funkcjonowania Warszawy: od transportu miejskiego, przez edukację po bezpieczeństwo publiczne. [fragment raportu]

Przeczytaj cały raport »

Read the full report »