Sprzęt od PZU ratuje życie

28 kwietnia 2021

Dotyczy firmy: PZU,

Pierwszy pacjent, u którego z sukcesem przeprowadzono innowacyjny zabieg perfuzji wątroby, po ponad miesięcznej kuracji opuszcza Klinikę Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. To wielkie osiągnięcie lekarzy, którzy przeszczepili organ, wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt sfinansowany w całości przez PZU.

Wątroba jest jednym z najczęściej pobieranych i przeszczepianych narządów. Mimo to w Polsce na jej przeszczep stale oczekuje 150 osób. Sytuacji nie ułatwia fakt, że nie od każdego zmarłego w stanie śmierci mózgu możliwe jest jej pobranie. Dodatkowo organy te mają różne parametry, rozmiary i stan wynikający z trybu życia prowadzonego przez dawcę. To powoduje, że wielu pacjentów może nie doczekać przeszczepu. Nadzieją dla nich jest zastosowanie nowoczesnego urządzenia Liver Assist.

Jak podkreśla chirurg transplantolog, dr hab. n. med. Piotr Domagała, technologia ta otwiera przed nami nowe możliwości. – To urządzenie pozwala przeprowadzić zabieg pozaustrojowej mechanicznej perfuzji, czyli zapewnić przepływ płynu perfuzyjnego przez pobraną od dawcy wątrobę poza organizmem, jeszcze przed dokonaniem wszczepienia. Tym samym te pobierane wątroby, które nie były idealne z powodu rozmaitych uszkodzeń lub przeszłości dawcy, możemy teraz z powodzeniem wykorzystywać – wyjaśnia dr hab. n. med. Piotr Domagała.

Pierwszym pacjentem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, któremu nowa technologia uratowała życie, jest pan Krzysztof. Przyczyną niewydolności jego wątroby było późno rozpoznane i nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu B. Dziś, po operacji z wykorzystaniem technologii Liver Assist i ponad miesięcznej rekonwalescencji, pacjent opuszcza szpital w dobrym zdrowiu.

– PZU od lat wspiera inicjatywy mające na celu poprawę bezpieczeństwa i zdrowia Polaków. Cieszymy się, że możemy pomóc lekarzom ratować ludzkie życie. To dla nas największa wartość. Panu Krzysztofowi, jak również innym pacjentom Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, życzymy zdrowia i mamy nadzieję, że nasze wsparcie pozwoli poprawić stan wielu chorych z niewydolnością wątroby – mówi Robert Lubański, dyrektor ds. Prewencji PZU.

Zakup nowoczesnego sprzętu medycznego o wartości 1,3 mln zł został sfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU. Spółka opłaciła także jednorazowe zestawy do perfuzji, płyny do zabiegów oraz jednorazowe materiały laboratoryjne i oznaczenia niezbędne do badań czynnościowych narządów.

źródło: mat.